پزشکی

علائم مصرف بیش از حد آنتی اسید ها

عوارض مصرف بیش از حد آنتی اسید ها

آنتی اسیدها در میان داروهایی که اغلب بدون نسخه (OTC) استفاده می شوند پس از درد، سرفه، سرماخوردگی و ترک سیگار بیش از حد استفاده می شوند. همه ما در بعضی مواقع یا در مراحلی از سوء هاضمه را تجربه کرده ایم.

و برای بعضی از ما، سوزش سر دل و دیر هضمی یک رخ داد روزانه است. آنتی اسیدها یک درمان سریع، ارزان و آسان است. به عنوان یک محصول بدون نسخه، به رغم هشدارها در مورد بسته بندی، استفاده از آن کاملاً محدود نیست. بنابراین ممکن است که برخی از علائم گوارشی که ممکن است در معرض آن قرار گیرند ممکن است در اثر مصرف بیش از حد آنتی اسیدها باشد. عوارض جانبی شدید ممکن است با مصرف بیش از حد آنتی اسیدها اتفاق بیافتد. عوارض جانبی شامل یبوست، اسهال، تغییر رنگ مدفوع از حرکات روده و گرفتگی معده می شود. محصولات حاوی کلسیم ممکن است باعث ایجاد سنگ کلیه و احتمالاً باعث ایجاد یبوست شوند.

ایمنی آنتی اسیدها

اگرچه آنتی اسیدها به عنوان داروی سالم شناخته می شوند اما بدون عوارض جانبی به حساب نمی آیند. با این حال، استفاده متوسط و مناسب از آنتی اسیدهای بعید است که منجر به عوارض جانبی در اکثر افراد شود. به همین دلیل است که آنتی اسیدها اغلب به عنوان بی خطر دیده می شوند. اما در مورد استفاده طولانی مدت آنتی اسیدها یا مصرف بیش از حد؟ در دراز مدت، اکثر مردم تمایل دارند که دارو را بیش از حد مصرف کنند که به تسکین علائم آنها کمک کند و به توصیه پزشکی توجه نمی کنند در این موارد، علائم و شرایط استفاده بیش از حد از آنتی اسیدها آشکار می شود. این عوارض جانبی می تواند به سیستم گوارش متمرکز شود اما ممکن است بر روی بسیاری از اندام ها و سیستم های بدن تاثیر بگذارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع آنتی اسیدها

تمام آنتی اسیدها به روش مشابه کار می کنند. pH اسید معده را تغییر می دهد. به عبارت دیگر اسید معده کمتر اسیدی است. با انجام این کار، آنتی اسیدها قادر به کاهش تحریک معده، مری یا دوازدهه ناشی از اسید معده می باشند. علائم این تحریک، باعث می شود بسیاری از ما از آنتی اسیدها برای بیماری هایی مثل بیماری ریفلاکس معده (ریفلاکس اسید)، گاستریت و بیماری زخم پپتیک (PUD) استفاده کنیم. بعضی از آنتی اسیدها ممکن است علاوه بر پوشیدن مری و معده، تماس بین اسید معده و پوشش داخلی روده را به حداقل برساند.
آنتی اسیدها
انواع مختلفی از آنتی اسیدها وجود دارد که با توجه مواد تشکیل دهنده فعال متفاوت است. همه اعمال آنها اساساً یکسان است. با این حال، با توجه به این تغییر در مواد تشکیل دهنده فعال، علائم مصرف بیش از حد ممکن است تا حدی متفاوت باشد. چهار نوع اصلی بر اساس ماده فعال شامل:
آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم
آنتی اسیدهای حاوی کلسیم
آنتی اسیدهای حاوی منیزیم
آنتی اسیدهای حاوی بی کربنات سدیم

یبوست و اسهال

یبوست یکی از شایع ترین علائم استفاده از آنتی اسیدها است. این به طور عمده با انواع آنتی اسیدهای آلومینیوم و کلسیم دیده می شود. یبوست در افرادی که از آنتی اسیدها بیش از حد استفاده می کنند شدید است. این نشانه گذرا نیست. یبوست به مدت نامعین برای مدت استفاده از آنتی بادی ادامه می یابد. به عبارت دیگر یبوست مزمن می شود.
اگر چه این بیماران می توانند به تغییر در سایر انواع آنتی اسیدها نگاه کنند بهتر است نوع دارو را به طور کامل تغییر دهیم مانند تغییر داروهای مهار کننده اسید مانند مهار کننده های پمپ پروتون. آنتی اسیدهای کمتر شایع ممکن است باعث اسهال شوند. عمدتاً آنتی اسیدهای حاوی منیزیم هستند که مسئول اسهال هستند. برخلاف یبوست، اسهال معمولاً کوتاه مدت است اما می تواند با ادامه استفاده از آنتی اسید ادامه یابد. گاهی اوقات ممکن است به عفونت مربوط باشد که در زیر بحث شده است.

مشکلات عضلانی

تعدادی از مشکلات عضلانی وجود دارد که می توانند با استفاده بیش از حد از آنتی اسیدها مواجه شوند. این شامل تکان دادن عضلات، درد و حتی ضعف است. دلایل این علائم عضلانی با استفاده بیش از حد از آنتی اسیدها متفاوت است. یکی از راه های اصلی این است که آنتی اسیدها در مقادیر زیاد ممکن است سطح الکترولیت خون را نیز داشته باشند. این شامل تغییرات با کلسیم، منیزیم و فسفات خون است.
از آنجایی که برای کنترل عضلات و اعصاب از این الکترولیت ها برای عملکرد طبیعی آنها استفاده می شود لذا تغییرات در سطح الکترولیت ممکن است بر عضلات و اعصاب تاثیر بگذارد. شدت علائم بستگی به مقدار آنتی اسیدهای مورد استفاده و مدت زمان مصرف آن دارد.

تنفس آهسته

تنفس کند تر یکی از نشانه های جدی مصرف بیش از حد آنتی اسیدها است. هنگامی که آنتی اسیدها مانند بی کربنات سدیم یا کربنات کلسیم تغییر pH را ایجاد می کنند تنفس آهسته بوجود می آید. این آنتی اسیدها تمایل به ایجاد آلکالوزی دارند که سبب افزایش pH است. بدن تلاش می کند که قلیایی را با تغییر نرخ تنفس جبران کند.
دی اکسید کربن باعث تشکیل اسید کربنیک می شود که می تواند pH خون را کاهش دهد. با کاهش سرعت تنفس، بدن برای ساخت دی اکسید کربن اجازه می دهد و بنابراین اسید کربنیک برای جبران قلیایی خون است. این می تواند در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، قلب و عروق و کلیه سبب مشکل باشد. اگر آنتی اسیدها قطع شوند این تغییر در میزان تنفس به تدریج pH خون را در محدوده طبیعی حفظ خواهد کرد. بنابراین میزان تنفس باید به حالت عادی برگردد.

عفونت ها

اسید معده خدمتی مهم است. نه تنها به هضم مواد غذایی کمک می کند بلکه از طریق نابود کردن میکروب های موجود در غذا و نوشیدنها نیز از بدن محافظت می کند. بنابراین خنثی سازی اسید معده بیش از حد و مکرر به خصوص بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن باعث می شود که میکروب ها در روده زنده بمانند. به این ترتیب یکی از مکانیسم های دفاعی بدن تضعیف می شود.
تعدادی از میکروب های مهاجم مختلف که در معرض معده قرار می گیرند می توانند موجب بیماری های مختلف شوند. عفونت های مکرر دیده شده در این موارد بیماری های دستگاه گوارش است که اغلب با درد شکمی و اسهال مشخص می شود. با این حال، عفونت ممکن است به روده محدود نشود. طیف وسیعی از میکروب ها ممکن است از طریق دهان وارد شوند و اگر در معده نابود نشوند می توانند عفونت را در بسیاری از اندام های مختلف ایجاد کنند یا حتی به عفونت های سیستمیک منجر شوند.

نشانه های دیگر

استفاده بیش از حد از آنتی اسیدها می تواند موجب ایجاد علائمی از قبیل تهوع، سردرد و سبکی سر یا حتی سرگیجه شود. بسیاری از این علائم مربوط به تغییر سطح الکترولیت خون و تغییرات pH در خون می باشد. اگر فردی که از مقادیر بیش از حد آنتی اسیدها استفاده می کند داروهای دیگری نیز مصرف می کند ممکن است باعث ایجاد تعاملات داروئی شود که می تواند علت هر کدام از این علائم باشد.
یکی دیگر از علائم رایج، طعم چیپس در دهان است. این یک اثر مستقیم از پوشش آنتی اسیدها و باقی مانده در دهان پس از مصرف است. از آنجایی که آنتی اسیدها در طبیعت قلیایی هستند تمایل به داشتن طعم گچی دارد. با این حال، این اختلالات در طعم نیز ممکن است به طور مستقیم به اثرات سیستماتیک آنتی اسیدها مرتبط باشد. علائم شایع تر شامل تشنگی بیش از حد، گرفتگی شکمی، لکه های سفید در مدفوع، اختلالات در ادرار، تغییرات خلقی، خستگی و کاهش وزن در برخی موارد است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search