پزشکی

زبان اسکالوپ (موج دار شدن حاشیه زبان): علل و درمان آن

زبان اسکالوپ

آیا متوجه شده اید که زبان شما شکلی نامنظم دارد و دارای حواشی نیم دایره ای در اطراف لبه ها دارد؟ این شکل ظاهری پیچ خورده، به زبان شما ناشی از فشردن زبان در مقابل دندان های شما است زیرا در دهان شما قرار دارد.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود زبان شما روی دندان های شما فشار بیاورد. ممکن است که این علامت مشکلات سلامتی سیستمیک باشد. شاید دندان های شما به درستی از فاصله قرار نگیرند تا فضای کافی برای زبان شما فراهم شود. ممکن است زبان شما در مقابل دندان های شما پرتاب شود.
زبان یک ارگان اساسی است که ما برای صحبت کردن، خوردن و طعم غذا نیاز به آن داریم. زبان همچنین می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی عمومی به شما بگوید. اگر زبان شما به طور غیرمعمول بزرگ شود (ماکروگلوسیا) ممکن است الگوی موج دار روی لبه ها ایجاد کند و به این زبان موج دار گفته می شود. اثر موج دار در اطراف دو طرف زبان شما به دلیل فشار دادن زبان بزرگ شده یا متورم به دندان ها ایجاد می شود. یک زبان اسکالوپ نیز زبان موجی، زبان دندانه دندانه، زبان پوست پای، زبان هلالی، زبان زیگ زاگی و زبان مضرس گفته می شود.
اگر زبان شما به هر دلیلی بزرگ شود به دندانهای اطراف فشار می آورد و یک اثر پوسته پوسته ایجاد می کند. بسته به شدت تورم، ممکن است در پهلوهای زبان، پشته های مشخصی وجود داشته باشد علائم قابل رویت دندان یا تورفتگی در لبه های زبان باشد.
یک زبان اسکالوپ به خودی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک وضعیت سلامتی و اساسی است. به عنوان مثال، سطح پایین هورمون تیروئید، آپنه خواب، کمبود ویتامین و اضطراب همه شناخته شده است که باعث ایجاد زبان موج دار یا زبان اسکالوپ است. سایر عادات به دلیل اینکه باعث کم آبی بدن می شوند یا باعث ایجاد التهاب سیستمیک می شوند به زبان موج دار کمک می کنند. این شامل سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل است.
در این مقاله خواهید فهمید که چگونه از الگوی موج دار در اطراف لبه های زبان خود خلاص شوید و وقتی این وضعیت به اندازه کافی جدی است با پزشک تماس بگیرید.

علل زبان اسکالوپ و چگونه از آن خلاص شوید

در بسیاری موارد، تنها راه خلاص شدن از شر یک زبان موج دار، درمان علت اصلی است. اطلاعات زیر به شما کمک می کند بدانید چه عواملی باعث تورم و فشار دادن زبان شما به دندان های شما می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کم کاری تیروئید می تواند باعث ایجاد یک زبان زیگ زاگی شود

کم کاری تیروئید یک علت بسیار شایع زبان اسکالوپ است. کم کاری تیروئید شرایطی است که بدن شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. کمبود هورمون تیروئید در بدن شما می تواند باعث کند شدن متابولیسم، افزایش وزن شما شود و باعث شود صورت و پلک های شما ظاهر پفی پیدا کند.
ژورنال غدد درون ریز و متابولیسم هند گزارش داد که اختلالات تیروئید می تواند بر روی زبان تأثیر بگذارد. از جمله تأثیر نداشتن هورمون تیروئید کافی، زبان بیرون زده (ماکروگلوزیا) است این تورم می تواند لبه های زبان را بر روی دندان ها فشار دهد و باعث ایجاد الگوی موجی شود.
پزشکان در ژاپن علائم بیماری هاشیموتو را توضیح داده اند که شایع ترین علت کم کاری تیروئید است. آنها گزارش می دهند که کم کاری تیروئید باعث تورم اطراف صورت و بزرگ شدن زبان می شود.
پزشک با انجام آزمایش خون می تواند علائم کم کاری تیروئید را بررسی کند. با این حال، روش های بسیاری برای کمک به تیروئید شما برای میزان کافی هورمون به طور طبیعی وجود دارد و می توانید در مقاله من در مورد داروهای طبیعی برای تقویت عملکرد تیروئید به طور طبیعی مطالعه کنید.
در بعضی موارد پزشک خانواده شما می تواند وضعیت شما را معالجه و کنترل کند اما در برخی شرایط ممکن است لازم باشد با متخصص غدد، پزشک متخصص در معالجه عدم تعادل هورمونی مشورت کنید.

سندرم مفصل تمپورومندیبولار

هرگونه مشکلی در عضلات و مفاصل اطراف فک شما می تواند باعث ایجاد یک زبان موج دار و بزرگ شده شود. مشکلات فک شما به سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) گفته می شود و می تواند باعث درد در فک شما، کلیک فک هنگام باز کردن دهان و تغییر در جویدن شما شود. اختلال عملکرد TMJ همچنین می تواند منجر به تغییراتی در حفره دهان شما شود و باعث ایجاد مشکل در زبان شما شود.
به عنوان مثال، محققان دندانپزشکی دریافتند که عملکرد مفصل گیجگاهی فکی باعث ایجاد پوسته پوسته شدن زبان، حساسیت دندان و تندرنس عضلات و درد می شود.
طبق گفته های انستیتوی ملی تحقیقات دندانپزشکی و جراحی صورت، بهترین راه های درمان اختلالات TMJ خوردن غذاهای نرم، جلوگیری از خمیازه کشیدن گسترده و جلوگیری از جویدن با لثه است . این امر باعث تحریک کمتر در دهان شما می شود و به کاهش تورم زبان و اسکالوپ کمک می کند.

کمبود QI (انرژی یانگ) طحال

طب سنتی چینی (TCM) اختلالات طحال را با یک زبان اسکالوپ مرتبط می کند. طحال شما به فیلتر خون کمک می کند و با سیستم ایمنی بدن شما در ارتباط است. این بیماری می تواند به دلیل عفونت بزرگ شده و در اثر جراحت آسیب ببیند.
براساس مجله طب سوزنی و مطالعات مریدین، زبان متورم یا اسکالوپ یکی از علائم کمبود QI طحال است . علائم دیگر پیامد گوارشی، خونریزی آسان، عضلات دردناک و خستگی است.

آپنه خواب

یک زبان ممتد می تواند نشانه ای باشد که شما از آپنه خواب رنج می برید. آپنه خواب یک اختلال مزمن شایع است که بر الگوهای خواب تأثیر می گذارد و با خروپف بلند و تنفس کم عمق همراه است. از آنجا که علائم آپنه خواب در طول شب اتفاق می افتد نمی توان دانست که آیا این اختلال خواب را دارید یا خیر؟ بنابراین، اگر زبان موجی دارید که بطور مکرر بزرگ می شود باید با پزشک خود در مورد آپنه خواب صحبت کنید.
آكادمی Otolaryngology آمریكا مطالعه ای را منتشر كرد كه نشان می دهد اسكالوپینگ زبان با آپنه انسدادی خوابی مرتبط است. آنها گفتند كه زبان ممتد و الگوهای خروپف شاخص های مفیدی در تشخیص الگوهای خواب غیر طبیعی است.
زبان بزرگ شده با لبه های موج دار یکی از علائم آپنه خواب است.

بیشتر بخوانید: چگونه خروپف را متوقف کنیم؟: دستگاه های ضد خروپف، درمان های خانگی خروپف

کمبود مواد معدنی یا ویتامین

تورم زبان با پشته در طرفین می تواند نشانگر کمبود مواد معدنی یا ویتامین باشد. به عنوان مثال، کمبود ویتامین B12 می تواند باعث تورم زبان شود رنگ آن بسیار قرمز به نظر برسد و ظاهر صافی روی سطح آن دارد.
مدلین پلاس گزارش می دهد که نام پزشکی یک زبان متورم گلوسیتیس است. این می تواند ناشی از کمبودهای خاص ویتامین و همچنین عوامل هورمونی یا واکنشهای آلرژیک باشد. همچنین ممکن است در کنار تورم زبان دچار درد شوید.
طبق گفته دکتر لورنانس A مارك در Medline Plus، معمولاً هنگام پرداختن به علت مسئله، تورم زبان از بین می رود. دکتر مارک توصیه می کند که اگر زبان شما بیش از 10 روز متورم است به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر زبان شما به شدت موج دار است یا راه های هوایی شما را مسدود کرده است باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اضطراب

در بعضی موارد، اضطراب می تواند باعث بزرگتر شدن زبان شما شود و اثر موجی در امتداد طرفین داشته باشد. پوسته پوسته شدن زبان تنها یکی از راه هایی است که استرس و اضطراب روی بدن شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اضطراب شدید می تواند باعث شود شما زبان خود را در مقابل دندان خود محکم فشار دهید. اگر این اتفاق در مدت زمان طولانی اتفاق بیفتد یا به یک عادت تبدیل شود ممکن است متوجه پشته های متورم کنار زبان شوید.
جالب است زیرا مطالعه ای که در مجله پزشکی غربی هند منتشر شده است حاکی از آن است که موارد TMJ زبان در بیماران روانی بسیار بیشتر است. بسیاری از مبتلایان به اختلالات روانشناختی نیز به طور مکرر دچار اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) می شوند که این یکی دیگر از دلایل پیچ خوردگی زبان است.

سایر علل یک زبان موج دار

برخی شرایط دیگر وجود دارد که باعث تورم زبان شما می شود و بسته به شدت باعث ایجاد لبه های موج دار در اطراف زبان می شود.
به گفته MedicineNet، برخی از دلایل زبان بزرگ شده عبارتند از:
آلرژی می تواند باعث تورم، بزرگ شدن زبان یا برآمدگی زبان شود. آلرژی ممکن است در اثر مواد غذایی، داروها یا نیش حشرات ایجاد شود.
آسیب دیدگی به زبان شما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تورم ایجاد کند. اگر زبان شما بسیار متورم شده و شروع به فشار به دندانهایتان کند احتمالاً شما یک زبان موج دار خواهید داشت.
داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که شامل تورم زبان و احتمالاً اثر موج دار در امتداد لبه های آن است.
علل ارثی ماکروگلوسیا (زبان غیرمعمول بزرگ شده) ممکن است شامل سندرمهای مختلفی مانند سندرم داون و سندرم بک ویت - وایدمن (BWS) باشد.

زبان اسکالوپ (زبان موج دار) - چه زمانی باید یک دکتر را ببینید

گاهی اوقات زبان می تواند آنقدر متورم شود که به یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی تبدیل شود. دکتر لاورنس A مارك می گوید در شرایط زیر باید با پزشك خود در مورد زبان متورم تماس بگیرید:
تورم زبان به حدی شدید است که مجاری هوایی شما را مسدود می کند.
شما بیش از 10 روز یک زبان موج دار دارید.
فعالیت های عادی مانند تنفس، غذا خوردن، صحبت کردن و جویدن باعث ایجاد مشکلاتی می شود.
تورم زبان بسیار بد است.

در ادامه بخوانید: آنچه در مورد زبان زرد باید بدانید؟ | علت نقاط سفید بر روی زبان چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (10)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. raha

چه دارویی برای زبان اسکالوپ مفید است؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. آرزو

سلام زبان اسكالوپ كه در اثر استرس به وجود بياد چه مدت طول ميكشه كه خوب بشه و بايد چكار كرد

  پیوست ها
 

 1. اکرم

با سلام من هم مدتی هست زبانم دالبری شده البته بتازگی هم آزمایش دادم همه چی نرمال بوده فقط کمبود ویتامین دی دارم و زمانی هم یکی از آشنایان مون فوت کرد زبانم اینجوری شد نمیدونم چرا
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام من یک ماهه که رژیم لاغری گرفتم و هم زمان روزه هم بودم دقیقا از آن موقع سمت چپ زبانم موجدار شده و گاهی میسوزه و گاهی داخل لپم هم زخم سطحی میشه.قرص مولتی ویتامین هم استفاده میکنم ولی بهتر نشدم.چی کار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. حامد

با سلام
من زبونم نزدیک دو ماهه حالت پلانک هستش
هر دو هفته یا سه هفته هم آفت روی زبونم میزنه
و آفت به طرز بدی اذیت کننده هستش
و گاهی اوقات به حالت یه برآمدگی روی زبونم ظاهر میشه
و روی زبونم حالت برفک سبز کم رنگ روی زبونم میبنده
و آفت ته فکم...

با سلام
من زبونم نزدیک دو ماهه حالت پلانک هستش
هر دو هفته یا سه هفته هم آفت روی زبونم میزنه
و آفت به طرز بدی اذیت کننده هستش
و گاهی اوقات به حالت یه برآمدگی روی زبونم ظاهر میشه
و روی زبونم حالت برفک سبز کم رنگ روی زبونم میبنده
و آفت ته فکم میزنه و گوش درد میگیرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حامد
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص پوست بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. آناهیتا
 1. 5 / 5

درود بر شما
سپاس از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید
من زبانم از بچگی موج دار بوده، حتا روی زبان هیچ وقت یکدست و صاف نبوده،
اما گاهی شدت این موج دار بودن زیاد میشه، خصوصن دو روزی هست که به شدت موج داره
یک سالی هست که کم کاری تیروئید دارم...

درود بر شما
سپاس از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید
من زبانم از بچگی موج دار بوده، حتا روی زبان هیچ وقت یکدست و صاف نبوده،
اما گاهی شدت این موج دار بودن زیاد میشه، خصوصن دو روزی هست که به شدت موج داره
یک سالی هست که کم کاری تیروئید دارم اما مدتیه تنظیم سده،
میشه لطف کنید بگید من پیگیری کنم یا از اونجایی که از بچگی به این شکل بوده اهمیتی ندم، البته این دوسه روز که شدت گرفته بسیار آزاردهنده س
سپاس گزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهام

با سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون .من از وقتی کرونا گرفتم حدود چهل روز هست .زبانم دندانه ایی میشه و صبح که از خواب بیدار میشم شدت زیادی داره حتی داخل دالبرها سیاه مثل خون مردگی میشه .بین روز کمتره .همش بیحال و خسته ام و ورم معده شدید دارم که تحت...

با سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون .من از وقتی کرونا گرفتم حدود چهل روز هست .زبانم دندانه ایی میشه و صبح که از خواب بیدار میشم شدت زیادی داره حتی داخل دالبرها سیاه مثل خون مردگی میشه .بین روز کمتره .همش بیحال و خسته ام و ورم معده شدید دارم که تحت نظر دکتر هستم .زبانم مشکل جدیدیه .علتش چیه و چکار کنم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام
 1. 5 / 5

سلام می تواند در اثر بیماری قبلی باشد و می تواند مشکل جدیدی هم باشد یک سری تست برای نداشتن مشکل تیروئید و کمبود ویتامین b12 انجام دهید با تشکر به پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید.

  پیوست ها
 

 1. فرشته

سلام ممنون از مطالب مفیدتون یک سوال داشتم : من همیشه زبانی صاف و گرد و صیقلی داشتم اخیرا متوجه شدم کمی اطراف زبانم موج دار شده مدتیه که به دلیل مشغله تحصیلی بدخواب شدم(تا نزدیک صبح بیدارم) ممکنه علتش این باشه؟ من ۳۰ سالمه
میشه درمورد آپنه خواب...

سلام ممنون از مطالب مفیدتون یک سوال داشتم : من همیشه زبانی صاف و گرد و صیقلی داشتم اخیرا متوجه شدم کمی اطراف زبانم موج دار شده مدتیه که به دلیل مشغله تحصیلی بدخواب شدم(تا نزدیک صبح بیدارم) ممکنه علتش این باشه؟ من ۳۰ سالمه
میشه درمورد آپنه خواب بیشتر توضیح بدید؟؟
سپاس فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search