رژیم غذایی

آرتریت: مواد غذایی که باید بخوریم و غذاهایی که نباید بخوریم

رژیم غذایی مناسب آرتریت روماتوئیدَ

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) همه چیز را خوب می شناسند و التهاب و درد را با این بیماری می بینند. اگرچه هیچ "رژیم غذایی آرتریت روماتوئید " وجود ندارد که شرایط را درمان کند بعضی غذاها می توانند باعث کاهش التهاب در بدن شما شوند.

و از آنجا که آنها برای شما مناسب هستند، این غذاها - از جمله میوه ها و سبزیجات، دانه های جامد، روغن زیتون و ماهی - ممکن است به شما در بهبود و احساس بهتر شدن کمک کنند.بسیاری از بیماری ها، از جمله آرتریت توسط التهابات مزمن با درجه پایین ایجاد می شوند در حال حاضر به طور گسترده ای پذیرفته شده است که برخی از غذاها التهاب را سبب می شوند در حالی که برخی غذاهای دیگر آن را بهتر می کنند. مواد غذایی مانند روغن زیتون فوق العاده، روغن نارگیل و ماهی های چرب از نظر علمی برای کاهش التهاب و بهبود علائم آرتریت اثبات شده است. همچنین مطالعات پزشکی نشان داده است که مکمل هایی مانند گلوکوزامین و کندروتین می توانند در درمان استئوآرتریت موثر باشند.
در این مقاله قصد دارم غذاها و مکملهایی که برای بهبود علائم استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) موثر و از نظر علمی ثابت شده هستند را معرفی کنم. در پایان مقاله، ارتباط بین ویتامین D و آرتریت روماتوئید (RA) را پوشش خواهم داد.
انواع آرتروز
مهم است که بین دو نوع آرتریت تمایز پیدا کنید:
استئوآرتریت (OA)
آرتریت روماتوئید (RA)
آنها علائم مشابهی دارند و هر دو روی مفاصل تاثیر می گذارند اما ریشه ها متفاوت هستند.
در حالی که OA معمولاً یک بیماری مرتبط با سن است که به علت سایش و پارگی مفاصل است RA هر زمان در زندگی ایجاد می شود و به عنوان یک سیستم اتوایمون در نظر گرفته می شود.

استئوآرتریت: یافته های پزشکی جدید

به طور سنتی OA به عنوان نوع غیر التهابی آرتریت در نظر گرفته شد. با این حال، یافته های علمی جدید نشان می دهد که در هر دو مورد، التهاب با درجه پایین یک محرک اصلی پیشرفت تخریب مفصلی است و تمایز ممکن است به همان اندازه بزرگ نباشد که تصور می شود. بنابراین، توصیه های رژیم غذایی توصیف شده در زیر اغلب می تواند به هر دو نوع آرتروز اشاره کند.
قبل از اجرای هر گونه تغييرات رژيم غذايی، با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آرتریت و رژیم غذایی: ارتباط (بر اساس مطالعات پزشکی)

یک مطالعه پزشکی نشان داد که تقریباً یک چهارم افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) گزارش دادند که رژیم غذایی بر علائم RA آنها تأثیر می گذارد.
برای مبارزه با علائم آرتریت، به طور کلی توصیه می شود که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید وزن بدن سالم داشته باشید و میزان استرس خود را کاهش دهید.
بر اساس تحقیقات آرتروز انگلستان، برخی مطالعات نشان می دهد که افرادی که گوشت قرمز زیادی می خورند بیشتر احتمال دارد التهاب مفصل ایجاد کنند.
یک مطالعه پزشکی نیز پیشنهاد کرده است که رژیم های گیاهی و وگان می تواند خطر آرتروز روماتوئید را کاهش دهد. اگر از این رژیم ها پیروی می کنید فقط باید مطمئن شوید که بدن شما مقدار کافی مواد مغذی از این منابع گیاهی را بدست می اورد.
شایع ترین نکات تغذیه ای در گیاهخواران و وگان ها عبارتند از:
کلسیم - بهترین منابع کلسیم را بخوانید
سلنیوم - سعی کنید بسیاری از آجیل ها را بخورید (مخصوصاً آجیل برزیل)
ویتامین B12 - پست من در مورد 14 غذای سرشار از ویتامین B12 را بخوانید
ویتامین D - خواندن پست من در مورد منافع ویتامین D در بدن چیست؟ است.
اگر فکر می کنید که با رژیم روزانه خود کافی از این مواد مغذی دریافت نمی کنید یک مکمل با کیفیت خوب را در نظر بگیرید.

غذا خوردن برای مبارزه با آرتریت (بر اساس مطالعات علمی)

1. ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا 3

تحقیقات نشان می دهد که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 مانع از التهاب می شود.
بررسی های پزشکی در 20 کارآزمایی کنترل شده تصادفی نشان داد که اسید چرب امگا 3 برای درمان RA مفید است. گزارش علمی نیز اضافه کرد که علائم بیماران RA که مکمل های روغن ماهی را قطع کرده اند بدتر می شود.
اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های چرب به راحتی در دسترس هستند ماهی سالمون به عنوان مثال اصلی است. در واقع، تمام ماهی ها حاوی امگا 3 هستند بنابراین شما نیازی به محدود کردن خود ندارید. با این حال، بالاترین مقدار در ماهی سالمون، ساردین، کولی و شاه ماهی وجود دارد. به عنوان مثال، مصرف 3 اونس ماهی سالمون، 2 گرم اسیدهای چرب امگا 3 سالم را برای شما تامین می کند.
من قبلا به مزایای سلامتی امگا 3 اشاره کرده ام و این که مصرف ماهی های چرب می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.
منابع گیاهی امگا 3 به اندازه خوبی نیستند
متاسفانه برای گیاهخواران و وگان ها، منابع گیاهی امگا 3، مانند دانه های کتان و گردو، طیف کامل اسید های چرب ضروری را ندارند. آنها حاوی تنها ( ALA آلفا لینولنیک اسید) هستند.
بدن نیاز به تبدیل نوع کوتاه زنجیره ای (ALA) به یک نسخه طولانی زنجیره ای (EPA وDHA) ) برای استفاده از آن دارد با این حال برخی مطالعات نشان می دهد که تبدیل ALA به DHA و EPA نسبتاً کوچک است.
نسبت امگا 6 به امگا 3
یکی دیگر از نکات مهم من که از قبل نوشته شده است نسبت امگا 6 به امگا 3 است. رژیم مدرن حاوی بیش از حد امگا 6 است و اسیدهای چرب امگا 3 کافی ندارد.
عدم تعادل، خود اغلب علت التهاب است و باید با افزایش مصرف امگا 3 و کاهش امگا 6 مورد توجه قرار گیرد. یک مطالعه علمی اشاره کرد که نسبت امگا 6 به امگا 3 بالا ممکن است اثرات نامطلوب سلامتی داشته باشد. همان مطالعه اضافه می کند که اسیدهای چرب امگا 6 می توانند با التهاب مرتبط باشند.
اسیدهای چرب امگا 6 موجود در روغنهای گیاهی هستند بنابراین اغلب با فراوانی محصولات فراوان فرآوری شده که امروزه مصرف می شود مصرف می شود.
بهترین نکته برای درست کردن آن این است که مصرف ماهی را افزایش دهید و از روغن هایی که در امگا 6 پایین هستند مانند روغن نارگیل و روغن زیتون استفاده کنید.

2. روغن زیتون فوق العاده عالی

همان طور که در بالا ذکر شد روغن زیتون میزان مصرف امگا 6 شما را کاهش می دهد و بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای است که با کاهش علائم RA ارتباط دارد.
مطالعات نشان داده است که یک ترکیب در روغن زیتون مانع از تولید مواد شیمیایی است که باعث التهاب می شود که بسیار شبیه به مکانیسم داروهای ضد التهابی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد روغن زیتون، پست من در مورد چگونگی استفاده از روغن زیتون به عنوان یک طب طبیعی را مطالعه کنید.

3. میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها

خوردن غذای حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان ها راه دیگری برای کاهش التهاب است. متخصصان تغذیه اغلب غذای رنگارنگ را توصیه می کنند - دلیل آن زیبایی نیست بلکه مربوط به سلامتی است. میوه ها و سبزیجات که درخشان هستند رنگ های رنگین کمان خود را از فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها دریافت می کنند که آنتی اکسیدان های قوی هستند.
میوه ها و سبزیجات بالا در آنتی اکسیدان ها:
توت ها
کلم بروکلی
اسفناج
سیب زمینی های شیرین
اسکواش
هویج
گوجه فرنگیها
خربزه
پاپایا
انگور

4. دانه های کامل

طبق گزارش مجله آمریکایی تغذیه بالینی، کل دانه ها نشانگرهای التهابی را در بدن کاهش می دهند و از این طریق از تشدید آرتریت جلوگیری می کنند.
به دنبال پرسش هایی از خوانندگان که نگران ارتباط بین گلوتن و علائم شدید آرتروز هستند - بنیاد آرتروز یک مقاله در مورد "ارتباط بین گلوتن و آرتروز" نوشت که در آن توصیه های کنونی برای جلوگیری از گلوتن دارد اگر بیماری حساسیت گلوتن یا سلیاک دارید اما توصیه های عمومی برای جلوگیری از گلوتن وجود دارد اگر شما از آرتروز رنج می برند اما از حساسیت گلوتن و یا بیماری سلیاک رنج نمی برند.
در حالی که تحقیق هنوز در مورد این نکته بحث می کند توجه داشته باشید که تمام دانه های غلات حاوی گلوتن نیستند (مثل همیشه بهار، گندم سیاه، ارزن، کاینوا، جو، برنج قهوه ای و بنفش و سورگوم) و شما هنوز هم می توانید این ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

5. زنجبیل

زنجبیل در میان داروهای ضد التهاب طبیعی شمرده شده است. نتایج مطالعات یکنواخت نیست اما طبق برخی گزارش ها، ریشه آن باید به صورت دارویی عمل کند و التهاب را کاهش دهد.
زنجبیل همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده در ترکیب نهایی ضد التهابی و در چای زنجبیل زردچوبه ضد التهاب است.

6. زردچوبه (کورکومین)

من در گذشته درباره مزایای سلامت شگفت انگیز زردچوبه نوشتم. کورکومین، مولکولی که رنگ طلایی زردچوبه و بسیاری از مزایای سلامتی آن را به ارمغان می آورد در سالهای بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. آن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده است.
یک مطالعه علمی نتیجه گرفت که کورکومین به طور قابل توجهی پیشرفت بیماری OA را کاهش می دهد.
بررسی پزشکی از مطالعات توصیه می کند که استفاده از کورکومین برای انواع اشکال آرتریت و احتمالا سایر بیماری های التهابی باشد.
زردچوبه در پزشکی سنتی چینی (TCM) و داروهای آیورودای هند برای درمان آرتریت استفاده می شود. ادعا شده است که زردچوبه درد مفصلی آرتروز، التهاب و سفتی مربوط به آرتریت را کاهش می دهد.

7. ویتامین C

ویتامین C نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان کار می کند و نشان داده شده است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. منابع خوب ویتامین C عبارتند از:
فلفل دلمه ای
پرتقال ها
انبه
توت فرنگی
کیوی
کلم بروکلی
توت ها به طور خاص در ویتامین C بالا هستند و شما می توانید
شما باید با منابع رژیم غذایی ویتامین C کنار بیایید زیرا دوزهای زیادی از مکمل ها به آرتریت روماتوئید مرتبط است.

8. روغن نارگیل دست نخورده می تواند التهاب را کاهش دهد

شناخته شده است که روغن نارگیل با ارزش، دارای خواص ضد التهابی است
در یک مطالعه منتشر شده در Immunopharmacology، محققان آنتی اکسیدان ها را از روغن نارگیل دست نخورده استخراچ کردند و آنها را به موش های دارای آرتریت تزریق کردند. آنها دریافتند که آنتی اکسیدان های منحصر به فرد روغن نارگیل، التهاب همراه با آرتروز را به طور موثرتری از داروهای دارویی فعلی کاهش می دهد.
شما می توانید روغن نارگیل اصلی را در حد اعتدال تا 2 قاشق غذاخوری در روز برای یک بزرگسال مصرف کنید. با این حال، بلافاصله با 2 قاشق غذا خوری در روز شروع نکنید زیرا ممکن است باعث دفع مدفوع و حالت تهوع شود که ممکن است هنگام مصرف مقدار زیادی روغن نارگیل رخ دهد. شروع از 1 قاشق چای خوری در روز و به تدریج آن را به 2 قاشق غذاخوری در روز در بیش از 1 یا 2 هفته افزایش دهید.

غذاهایی که در بیماری آرتریت نباید بخورید

شکر - مصرف قند چیزی جز کالری خالص نداشته و سطح قند شما را افزایش می دهد. این بر رشد التهاب و سلامت کلی شما تاثیر منفی دارد. یک مطالعه پزشکی نشان داد که استفاده منظم از نوشابه های شیرین با افزایش خطر ابتلا به RA در زنان ارتباط دارد.
چربی های ترانس - این چربی ها در غذاهای فرآوری شده رایج هستند و مصرف آنها می تواند باعث التهاب شود. سعی کنید غذاهای فرآوری شده را تا آنجا که امکان دارد جلوگیری کنید.
گوشت قرمز - مصرف بیش از حد گوشت قرمز با واکنش التهابی مرتبط است.
نمک و سدیم - شما اغلب نمک را مصرف می کنید حتی بدون اینکه متوجه شوید - در غذاهای فرآوری شده ای که بسیاری از مردم دوست دارند آن را داشته باشند. مصرف بیش از حد آن روی نمک میتواند فشار خون شما را افزایش دهد - یکی دیگر از عوامل خطر برای بسیاری از بیماریهای مزمن. یک بررسی از مطالعات پزشکی نشان داد که "مصرف سدیم بالا ممکن است با تشخیص آرتریت روماتوئید همراه باشد."

مکمل برای درمان آرتریت

گلوکوزامین می تواند برای درمان درد مفصل مفید باشد

گلوکوزامین علائم درد، تورم و سفتی مفاصل را کاهش می دهد. به طور طبیعی در بدن ما سنتز شده و در بافتهای همبند ما مانند غضروف زانو ما وجود دارد. همانطور که با سن مقدار این ماده را در بدن از دست می دهیم و منجر به نازک شدن غضروف می شود و ممکن است به استئوآرتریت پیشرفت کند.
گلوکوزامین نمی تواند غضروف را بازسازی کند اما می تواند از دست رفتن بیشتر جلوگیری کند و پیشرفت آرتریت را متوقف کند. خبر خوب در مورد این است که عوارض جانبی جدی ندارد.
یک مطالعه علمی در بزرگسالان مبتلا به استئوآرتریت نشان داد که مصرف 1500 میلی گرم گلوکوزامین روزانه به مدت نیم سال باعث کاهش درد و بهبود عملکرد بیش از یک دارونما شد.
دو تحقیق علمی دیگر نشان داد که مصرف روزانه 1500 میلی گرم گلوکزامین سولفات به مدت سه سال علائم استئوآرتریت را بهبود می بخشد. یکی از مطالعات به این نتیجه رسید که "درمان طولانی مدت با گلوکوزامین سولفات، پیشرفت استئوآرتریت زانو را تضعیف می کند". مطالعه دیگر نتیجه گرفت که مصرف گلوکزامین می تواند برای درمان نشانه های استئوآرتریت مفید باشد.

کندرویتین

کندرویتین یک ساختار دیگر از بافت همبندی بدن ما است. نقش آن برای تحریک سلول های غضروفی است و بنابراین با گلوکزامین به خوبی کار می کند تا بازسازی بافت ها را بهبود بخشد.
توصیه می شود هورمونهای کندرویتین را همراه با گلوکوزامین مصرف کنید زیرا مصرف این دو ماده به تنهایی به نظر نمیرسد بسیار مفید باشد. اثر مصرف گلوکوزامین و کندریتین حدود 8 تا 12 هفته طول می کشد تا نتایج حاصل شود. دوز توصیه شده 1500 میلی گرم گلوکزامین سولفات در روز در دوزهای تقسیم شده و 800 تا 1500 میلی گرم کلسترول تام است. اگر به سولفات حساسیت دارید از نسخه هیدروکلراید استفاده کنید.
بررسی تجربیات پزشکی نتیجه گیری کرد که کندروتین (به تنهایی یا در ترکیب با گلوکوزامین) می تواند درد در افراد مبتلا به استئوآرتریت را بهبود بخشد.

روغن آجیل چیا

روغن آجیل چیا دارای ترکیبات گیاهی طبیعی است که ضد التهابی هستند. یک مطالعه اخیر نشان داده است که استفاده از روغن آجیل چیا سبب کاهش التهاب و شدید غضروف می شود.
یک مطالعه پزشکی نشان داد که روغن آجیل چیا می تواند علائم استئوآرتریت زانو را کاهش دهد و می تواند کنترل عضلات زانو را بهبود بخشد.

کپسول های گلرنگ

مزایای گلرنگ نسبتاً جدید است اما این گیاه قرنها به صورت سنتی در آسیا به صورت دارو استفاده می شود.
یک مطالعه پزشکی اشاره کرد که گلرنگ برای درمان آرتریت استفاده می شود و دارای خواصی است که باعث کاهش درد و التهاب می شود. شما می توانید آن را به عنوان مکمل خریداری کنید

MSM

MSM) methylsulfonylmethane) یک ترکیب گوگرد طبیعی است که در میوه ها و سبزیجات، شیر، ماهی و دانه ها یافت می شود. این دارو به عنوان یک مکمل غذایی برای درد و التهاب همراه با استئوآرتریت به فروش می رسد. دوز توصیه شده 1000 تا 4000 میلی گرم در روز است.
مزایای MSM بر اساس توصیفات است اما اطلاعات علمی معتبر موجود است. اگر چه علاقه به استفاده از MSM برای درمان انواع شرایط، از جمله آرتریت وجود دارد تحقیقات بیشتری برای تعیین مزایا و خطرات آن ضروری است.

کمبود ویتامین D و آرتریت روماتوئید

ویتامین D برای سلامتی کلی بسیار مهم است و نقش مهمی در اطمینان از عملکرد عضلات، قلب، ریه ها و مغز دارد. بدن ما می تواند ویتامین D خود را از نور خورشید ایجاد کند.
کمبود ویتامین D بیشتر آنچیزی است که شما فکر کنید. در واقع، مجله آمریکایی تغذیه بالینی آن را یک مشکل جهانی می داند که به عنوان یک بیماری همه گیر شناخته شده است.
افرادی که سطوح بالاتری از ویتامین D خود را در بدن دارند مقادیر پایین بیماری قلبی، افسردگی، چاقی و انواع خاصی از سرطان ها را در بر دارد.
اتصال بین ویتامین D و آرتریت روماتوئید
مطالعه پزشکی شماره 1: کمبود ویتامین D با آرتریت روماتوئید مرتبط است
یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی غدد درون ریز و متابولیسم نشان می دهد که سطح ویتامین D به طور قابل توجهی با فعالیت بیماری، سطوح سیتوکین های التهابی (پروتئین های کوچک) و از دست دادن استخوان در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ارتباط دارد.
طبق این مطالعه، "به نظر می رسد کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید بسیار شایع است و کمبود ویتامین D ممکن است با شدت بیماری در آرتریت روماتوئید مرتبط باشد."
دانشمندان، پزشکان و محققان پاسخ قطعی ندارند چرا که ویتامین D (به جز برای کمک به متابولیسم کلسیم) نقش مهمی در بدن دارد.
مطالعه پزشکی شماره 2: سطح پایین ویتامین D می تواند خطر آرتروز روماتوئید را افزایش دهد
یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه بوستون و در نشریه مجله سلامت محیط زیست شده است ارتباط بین سطح پایین ویتامین D و افزایش سطح فعالیت های آرتریت روماتوئید یک گام بیشتر را در پی داشت.
من ذکر کرده ام که ویتامین D به طور طبیعی توسط بدن ما تولید می شود زمانی که اشعه UV اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست ما درخشش کند بنابراین این به معنی است که افرادی که در هوای گرم زندگی می کنند، آفتاب بیشتری دریافت می کنند و به طور طبیعی بدن ویتامین D خود را تولید می کنند.
محققان دانشگاه بوستون نتیجه گرفتند که درصد افرادی که علائم بیماری آرتریت روماتوئید را در قسمت شمال شرقی ایالات متحده آمریکا گزارش کرده اند جایی که آنها کمتر از سایر نقاط کشور در معرض آفتاب قرار می گیرند بسیار بیشتر از درصد افرادی است که در حالت "آفتاب" به اصطلاح زندگی می کرد.
محقق اصلی، دکتر Verónica Vieira، MS، این نتیجه را گزارش داد: "زنان در ایالت ها مانند ورمونت، نیوهامپشیر و ماین جنوبی احتمال بیشتری برای تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید داشتند".
خطر بالاتری در عرض های شمالی وجود دارد و این ممکن است به این واقعیت مربوط باشد که نور خورشید در این مناطق کم است و منجر به کمبود ویتامین D می شود.

چگونه می توان سطح ویتامین D خود را افزایش داد

1. مقداری از خورشید دریافت کنید

اولین پاسخ به این سوال این است که خورشید بیشتری بگیرد. یک فرد قفقازی در ظهر می تواند تمام ویتامین D بدن خود را در یک روز در زمان کمتری دریافت کند تا پوست به نوبه خود صورتی شود. همچنین شناخته شده است که افرادی که پوست تیره تر دارند مشکل بیشتری در جذب اشعه های خورشید ایجاد می کنند و پس از آن ویتامین D تولید می کنند. لازم به ذکر است که خورشید بیش از حد می تواند سبب چین چروک و سرطان پوست شود.
اغلب ویتامین D از پوست در اثر تابش نور خورشید بدن شما تولید می شود. فقط به خاطر داشته باشید که ممکن است بخواهید تمام پوست را لخت کنید و برخی قسمت های در معرض خورشید دچار سوختگی می شوند.
اگر شما در اقلیم گرمتر زندگی می کنید این خیلی دشوار نیست اما اگر شما در یک جایی زنگی می کنید که خورشید نیست این یک مشکل است.

2. مصرف غذاهایی که به طور طبیعی غنی از ویتامین D هستند

اگر شما در آب و هوای گرم زندگی نمیکنید چه کاری انجام می دهید؟
سعی کنید غذاهای غنی از ویتامین D را بر اساس توصیه روزانه به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

در ادامه بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای آرتریت | 5 غذای بد برای آرتریت و درد مفصل | تقویت استخوانها: 14 غذا که برای آرتریت مفید هستند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search