رژیم غذایی

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس: مزایای سلامتی، منابع و عوارض جانبی

 خواص لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس

نوعی باکتری که به طور طبیعی در روده شما یافت می شود Lactobacillus acidophilus، همچنین به نام L. acidophilus یا acidophilus شناخته شده است

یکی از شناخته شده ترین پروبیوتیک ها (میکروارگانیسم های مفید است که می تواند سلامت را تقویت کند و از عفونت محافظت کند). لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس یک باکتری پروبیوتیک است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها می تواند برای هضم و سلامت عمومی مفید باشد.
L. اسیدوفیلوس به طور طبیعی در بدن انسان و نیز در بسیاری از غذاهای غنی شده مانند کلم ترش و میسو اتفاق می افتد. تولید کنندگان همچنین لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس را به ماست و سایر محصولات لبنی اضافه می کنند.
پروبیوتیک ها گونه مفید از مخمر و باکتری های زنده هستند. مطالعات نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها مانند L. acidophilus، می تواند به هضم کمک کند و ممکن است از مزایای دیگر سلامتی نیز برخوردار باشد.
در این مقاله، ما به بررسی مزایای بالقوه سلامت لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس می پردازیم. ما همچنین عوارض جانبی، منابع و نحوه استفاده از این پروبیوتیک را پوشش می دهیم.

استفاده از اسیدوفیلوس

Acidophilus متعلق به گروهی از باکتری های اسید لاکتیک (یا Lactobacillus) است که توانایی آنها برای تبدیل قندها به اسید لاکتیک و پراکسید هیدروژن است که مانع از رشد باکتری های نامطلوب در روده می شود.
گفته می شود غذاها و مکمل های ساخته شده با اسیدوفیلوس به توازن باکتری های بالقوه مضر که به دلیل بیماری یا آنتی بیوتیک ها در پوکی استخوان شکوفا می شود کمک می کند.
علاوه بر این، اسیدوفیلوس بعضی اوقات برای پیشگیری و یا درمان شرایط سلامتی های زیر استفاده می شود:
آکنه
واژینوز باکتریال
عفونت کلستریدیوم دفیسیل
عفونت کاندیدیایی
دیابت
اسهال
عفونت E. coli
اگزما
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
عدم تحمل لاکتوز
عفونت دستگاه ادراری (UTI)
عفونت مخمر
برخی از طرفداران همچنین ادعا می کنند که اسیدوفیلوس می تواند باعث کاهش وزن و تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای سلامتی اسیدوفیلوس

اگر چه اسیدوفیلوس یکی از اغلب پروبیوتیک های مورد مطالعه است یافته ها به طور گسترده ای به دلیل تفاوت های جمعیت های بیمار، نژاد های اسیدوفیلوس و سایر عوامل متفاوت است. در اینجا به برخی از یافته های تحقیق در دسترس می پردازیم:

1) کاهش کلسترول بالا

مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند و اسیدوفیلوس موثرتر از سایر گونه ها است. به عنوان مثال، برای گزارش منتشر شده در Annals of Medicine در سال 2015، محققان مطالعات قبلاً منتشر شده درباره اثرات پروبیوتیک بر روی چربیها و عوامل خطر بیماری قلبی عروقی را بررسی کردند.(1)
تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که مکمل پروبیوتیک در کاهش کلسترول و LDL کلسترول ("کلسترول بد") و عوامل مرتبط با بیماری قلبی عروقی (مانند شاخص توده بدنی، دور کمر و نشانگرهای التهابی) موثر است. یک کاهش LDL در آزمایشات حاوی Lactobacillus Acidophilus در مقایسه با سایر پروبیوتیک ها پیدا شد.

بیشتر بخوانید: 10 نکته برای کاهش کلسترول با رژیم غذایی

2) اسهال

در حالی که اسیدوفیلوس به عنوان یک درمان بالقوه برای اسهال مورد بررسی قرار گرفته است شواهد اخیر مخلوط هستند که آیا می تواند از پیشگیری از اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل، نوعی اسهال شدید که اغلب در افراد سالخورده در مرکز مراقبت های پزشکی که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک وسیع را دارند کمک کند؟
برای مثال، در یک بررسی تحقیقاتی که در پایگاه داده بررسی های سیستماتیک در سال 2013 در Cochrane منتشر شده است دانشمندان 23 آزمایش قبلاً منتشر شده در مورد استفاده از انواع مختلف پروبیوتیک ها برای جلوگیری از اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل را تحلیل کرده اند و نتیجه گرفتند که استفاده کوتاه مدت از پروبیوتیک ها برای جلوگیری از اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف ندارند ایمن و موثر است.(2)
با این حال، مطالعات بعدی منتشر شده در The Lancet، هیچ مدرکی را نشان ندادند که مکمل پروبیوتیک حاوی دو نوع نژادLactobacillus acidophilus (و دو سويه از Bifidobacterium) می تواند از اسهال همراه با آنتی بیوتیک یا اسهال مرتبط با Clostridium difficile جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: چه کاری باید انجام دهیم تا فلور روده را پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بازگردانیم (غذاها برای خوردن، پربیوتیک، پروبیوتیک ها)

3) واژینوزیس باکتریایی

واژینوزیس باکتریایی عفونت واژن شایع است که ناشی از عدم تعادل در انواع باکتری در واژن است. طبق بررسی 2014، مکمل های Lactobacillus (از جمله اسیدفیلوس) که روزانه مصرف می شوند ممکن است به جلوگیری و درمان واژینوز باکتریایی کمک کنند.(3)

4) افسردگی

تحقیقات جدید نشان می دهد که سلامت روده نیز ممکن است بر مغز اثر بگذارد.
به عنوان مثال، مطالعه ی 2013 نشان داد که باکتری های روده ای می توانند بر سلامت مغز تأثیر بگذارند و این نشان می دهد که ممکن است ارتباط بین سلامت روده و افسردگی وجود داشته باشد. همچنین، یک بررسی سیستماتیک 2016 نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها، مانند L. acidophilus، خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد و حتی به درمان علائم در افراد مبتلا به افسردگی کمک می کند.(4)

5) سندرم خستگی مزمن (CFS)

CFS می تواند باعث خستگی شدید و ایجاد یک احساس ناخوشایند شود.
CFS یک وضعیت دراز مدت است که می تواند سبب انواع علائم مختلف شود مانند:
خستگی شدید و بی حالی
تمرکز و مشکلات حافظه
درد عضلانی یا مفصلی
احساس ناخوشی عمومی
مشکلات خواب
پزشکان به طور کامل CFS یا علت آن را نمی فهمند با این حال، برخی محققان بر این باورند که سلامت روده و بخصوص باکتری های روده ای ممکن است در توسعه آن نقش داشته باشد.
در یک مطالعه 2012، محققان علائم مشابه CFS را در موش صحرایی نشان دادند. این مطالعه نشان داد که دادن لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس به موش ها به طور قابل توجهی این علائم را کاهش می دهد.(5)

6) عدم تحمل لاکتوز

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس به بدن کمک می کند تا لاکتوز را متابولیزه و تجزیه کند. لاکتوز قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی است. طبق گزارش کتابخانه ملی ایالات متحده آمریکا، در حدود 65 درصد از بزرگسالان سراسر دنیا دشواری در هضم لاکتوز در پیگیری های کودگی را مشخص کردند. عدم تحمل لاکتوز می تواند درد روده، اسهال، گاز و التهاب را ایجاد کند.
مکمل های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ممکن است با کمک به بدن در متابولیزه شدن لاکتوز، اثرات عدم تحمل لاکتوز را کاهش دهند. یک مطالعه سال 2016 مصرف مکمل های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس با دارونما در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز مقایسه می شود. پس از 4 هفته مصرف مکمل، افرادی که اسیدوفیلوس را مصرف کردند میزان علائم عدم تحمل لاکتوز، مانند کرامپ و استفراغ، به میزان قابل توجهی کاهش داشت.

7) سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS یک اختلال گوارشی طولانی مدت است که می تواند باعث اسهال، یبوست، نفخ و سایر علائم شود. پزشکان به طور کامل نمی فهمند که چه چیزی باعث آن می شود و در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد.
میکروبیوتای روده، اجتماعی از باکتری ها و دیگر میکروب هایی است که در معده و روده زندگی می کنند. تحقیقات در شروع نشان می دهد که مشکلات با تعادل طبیعی میکروبیوتای روده ممکن است در توسعه IBS نقش داشته باشد.
مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و سایر پروبیوتیک ها ممکن است علائم IBS را بهبود بخشد. با این حال، مطالعاتی که انجام شده اند کوچک و محققان به طور کامل نقش میکروب روده در IBS را درک نمی کنند.(6)

8) بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو نوعی IBD هستند. آنها شرایط دراز مدت هستند که سبب التهاب در بخش های دستگاه گوارش می شوند. علائم می تواند بطور قابل توجهی متفاوت باشد اما معمولاً شامل اسهال، کمردرد و کاهش وزن می شود.
برخی مطالعات نشان می دهد که درمان پروبیوتیک ممکن است به کنترل این شرایط کمک کند. به عنوان مثال، یک فراتحلیل 2013 که نتایج حاصل از 23 آزمایش تصادفی کنترل شده را مورد بررسی قرار داد میزان بالاتر از میزان علائم را در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو فعال که از پروبیوتیک استفاده می کردند یافت.(7)

9) عفونت مخمر

رشد کاندیدا، یک نوع مخمر که به طور طبیعی در بدن انسان اتفاق می افتد می تواند باعث خارش و پوست دردناک شود. عفونت های مخمر واژن شایع است و ممکن است چندین روز داروهای نسخه ای یا بدون نسخه ای استفاده شود.
برخی از افراد متوجه شدند که پس از درمان با آنتی بیوتیک عفونت های مخمر را دریافت می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که داروها، هر دو باکتری خوب و بد را می کاهند.
مطالعات متعدد نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است به جلوگیری از عفونت های مخمر واژن و احتمالاً سایر عفونت های واژن کمک کنند. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2015 نشان می دهد که مصرف مکمل های پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس در ترکیب با درمان های آنتی بیوتیک و ضد قارچی ممکن است میزان بهبودی در زنان مبتلا به عفونت های مخمر و واژینوز باکتریایی را بهبود بخشد.(8)

بیشتر بخوانید: چگونه از عفونت قارچی خلاص شوید

منابع اسیدوفیلوس

باکتری های اسید لاکتیک در ساخت بسیاری از غذاها، از جمله ماست، کفیر و آبدوغ استفاده می شود. اسیدوفیل، به ویژه، می تواند در ماست یافت شود که با کشت های اسیدوفیل زنده، سایر محصولات شیر تخمیر شده مانند کفیر و محصولات سویا تهیه شده مانند میسو و تمپه ساخته شده است. تعداد ارگانیسم های زنده به شدت از محصول به محصول به علت تفاوت در روش های پردازش متفاوت است.
مکمل های اسیدوفیلوس به شکل های فراوانی می آیند. بعضی از آنها حاوی یک سویه منفرد هستند در حالی که برخی دیگر شامل تعدادی از گونه های مختلف و یا گونه های باکتری هستند. آنها را می توان در کپسول، قرص روکش دار، نوشیدنی، پرل، ویفر جویدنی یا فرم مایع یافت. بعضی از آنها در شکل شیاف در دسترس هستند.

عوارض جانبی و خطرات

برای افرادی که به طور کلی سالم هستند L. acidophilus و سایر پروبیوتیک ها ایمن هستند و عوارض جانبی معمولاً کم است. با این حال، برخی افراد گزارش گاز، نفخ و دیگر شکایت های گوارشی خفیف را می کنند.
هر کسی که مصرف مکمل های اسیدوفیلوس و سایر پروبیوتیک ها را در نظر دارد باید ابتدا به یک متخصص پزشکی مشورت کند به خصوص اگر فرد دارای مشکلات سلامتی باشد.
افرادی با یک وضعیت سلامتی جدی ممکن است نیاز به نظارت دقیق بر روی پروبیوتیک ها داشته باشند زیرا ممکن است خطر عوارض جانبی شدیدتر از جمله عفونت های خطرناک را افزایش دهند. این شامل:
افراد بسیار بیمار
نوزادان بسیار بیمار
افرادی که اخیرا عمل جراحی کرده اند
کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند
از آنجا که پروبیوتیک ها به عنوان غذا و مکمل های غذایی در دسترس هستند اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آنها را دقیقاً به عنوان داروهای تجویزی و بدون نسخه تنظیم نمی کند. مارک های مختلف و انواع مختلف دارای نقاط قوت مختلفی هستند. بنابراین، لازم است که یک نام تجاری معتبر را انتخاب کرده و لیست مواد را برای آلرژن های احتمالی بررسی کنید.
اگر یک فرد نگران پروبیوتیک باشد باید با یک متخصص پزشکی صحبت کند.

در ادامه بخوانید: 11 غذای پروبیوتیک که فوق العاده سالم هستند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search