رژیم غذایی

کوئرسیتین چیست؟ مزایا، دوز و عوارض جانبی

خواص کوئرسیتین

کوئرسیتین (کورسیتین) quercetin یک رنگدانه طبیعی در بسیاری از میوه ها، سبزیجات و غلات است. مردم می توانند کورستین را از طریق یک رژیم متعادل یا با مصرف مکمل دریافت کنند.

این یکی از آنتی اکسیدان های فراوان در رژیم غذایی است و نقش مهمی در کمک به بدن شما در مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد دارد که با بیماری های مزمن مرتبط است. علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی نیز ممکن است باعث کاهش التهاب، علائم آلرژی و فشار خون شود. این مقاله به بررسی استفاده، مزایا، عوارض جانبی و دوز کوئرسیتین می پردازد.
کوئرسیتین چیست؟
مزایای سلامتی کوئرسیتین
منابع غذایی و دوز کورسیتین
ایمنی و عوارض جانبی

کوئرسیتین چیست؟

Quercetin یک رنگدانه است که متعلق به یک گروه از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها است.
فلاونوئیدها در سبزیجات، میوه ها، غلات و چای حضور دارند. آنها با چندین مزایای سلامتی از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و اختلالات مغزی دژنراتیو مرتبط هستند.
اثرات مفید فلاونوئیدها مانند کوئرسیتین از توانایی آنها در عملکرد آنتی اکسیدان ها در بدن شما می باشد.
آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کنند.
رادیکال های آزاد مولکول های ناپایدار هستند که ممکن است موجب آسیب سلولی شود که سطح آنها بسیار بالا می رود. آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن متعدد، از جمله سرطان، بیماری های قلبی و دیابت مرتبط است.
Quercetin فراوانترین فلاونوئید در رژیم غذایی است. برآورد شده است که فرد معمولی از مواد غذایی مختلف روزانه 10-100 میلی گرم از آن را مصرف می کند.
غذاهایی معمولاً شامل کوئرسیتین عبارت از پیاز، سیب، انگور، انواع توت ها، کلم بروکلی، مرکبات، گیلاس، چای و کیپر هستند.(1)
این نیز به عنوان یک مکمل غذایی در شکل پودر و کپسول موجود است.
مردم این مکمل را به دلایل مختلف، از جمله تقویت ایمنی، مبارزه با التهاب، مبارزه با آلرژی، عملکرد ورزش و حفظ سلامت عمومی، مصرف می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای سلامتی کوئرسیتین

تحقیقات خواص آنتی اکسیدانی کوئرسیتین را به مزایای بالقوه سلامتی مرتبط می کند.
در اینجا برخی از آنهایی که مبتنی بر دانش هستند آورده می شوند.

کوئرسیتین می تواند التهاب را کاهش دهد

رادیکال های آزاد ممکن است اغلب به سادگی به سلول های شما آسیب برسانند. تحقیقات نشان می دهد که سطح بالایی از رادیکال های آزاد ممکن است به فعال کردن ژن هایی که باعث التهاب می شوند کمک کند. بنابراین، سطح بالای رادیکال های آزاد ممکن است منجر به افزایش پاسخ التهابی شود.
در حالی که التهاب کم برای کمک به ترمیم بدن شما و مبارزه با عفونت ها ضروری است التهاب مداوم با مشکلات سلامتی، از جمله سرطان های خاص و همچنین بیماری های قلبی و کلیوی مرتبط است.
مطالعات نشان می دهد که کوئرسیتین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.
در مطالعات آزمایشگاهی، کوئرسیتین نشانگرهای التهاب در سلول های انسانی از جمله مولکول های فاکتور نکروز تومور آلفا (TNFα) و اینترلوکین 6 (IL-6) را کاهش می دهد.
یک مطالعه 8 هفته ای در 50 زن مبتلا به آرتریت روماتوئید مشاهده شد که شرکت کنندگانی که 500 میلی گرم کوئرسیتین مصرف کردند سفتی صبحگاهی، درد صبح و درد بعد از فعالیت در انها کاهش داشت.(2)
آنها همچنین نشانگرهای التهاب مانند TNFα را در مقایسه با افراد مصرف کننده پلاسبو کاهش دادند.
در حالی که این یافته ها امیدوار کننده است برای شناخت خواص بالقوه ضد التهابی این ترکیب در انسان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است علائم آلرژی را کاهش دهد

خواص ضد التهابی کورسیتین ممکن است باعث کاهش علائم آلرژی شود.
مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان داده است که ممکن است آنزیم هایی که درگیر التهاب هستند را متوقف کند و مواد شیمیایی ارتقاء دهنده التهاب مانند هیستامین را مهار کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل های کوئرسیتین واکنش های آنافیلاکتیک مرتبط با بادام زمینی را در موش سرکوب می کند.
هنوز مشخص نیست که آیا ترکیب تاثیر آلرژی در انسان دارد یا خیر، بنابراین قبل از اینکه به عنوان یک درمان جایگزین توصیه شود تحقیقات بیشتری لازم است.

می تواند اثرات ضد سرطان داشته باشد

از آنجا که کورسیتین دارای خواص آنتی اکسیدانی است ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد.
در بررسی آزمایشات آزمایشگاهی و حیوانات، کوئرسیتین به جلوگیری از رشد سلول و ایجاد مرگ سلول در سلول های سرطانی پروستات منجر شد.
سایر مطالعات آزمایشی و حیوانی مشاهده کردند که این ترکیب اثر مشابهی در کبد، ریه، پستان، مثانه، خون، کولون، تخمدان، لنفوئید و سلول های سرطانی آدرنال دارد.
اگر چه این یافته ها امیدوار کننده است قبل از اینکه کوئرسیتین به عنوان درمان جایگزین برای سرطان توصیه شود مطالعات انسانی مورد نیاز است.

ممکن است خطر ابتلا به اختلالات مزمن مغزی را کاهش دهد

تحقیقات نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی کوئرسیتین ممکن است در برابر اختلالات مغزی دژنراتیو مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند.
در یک مطالعه، موشهای مبتلا به بیماری آلزایمر تزریق کوئرسیتین را هر دو روز برای سه ماه دریافت کردند. در پایان مطالعه، تزریق اثر چندین نشانگر آلزایمر را عوض کرد و موش ها در آزمایشهای یادگیری بسیار بهتر عمل کردند.
در مطالعه دیگر، یک رژیم غنی از کوئرسیتین، نشانگرهای بیماری آلزایمر را کاهش داد و عملکرد مغز را در موش ها بهبود بخشید. با این حال، رژیم غذایی به هیچ وجه تاثیری بر حیوانات با آلزایمر متوسط ندارد.
قهوه یک نوشیدنی محبوب است که با خطر کمتر آلزایمر مرتبط است. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که کوئرسیتین، نه کافئین، ترکیب اصلی در قهوه است که مسئول اثرات محافظتی بالقوه آن در برابر این بیماری است
اگر چه این یافته ها امیدوار کننده است تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است.

می تواند فشار خون را کاهش دهد

فشار خون بالا یکی از سه بزرگسال آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. خطر ابتلا به بیماری قلبی - علت اصلی مرگ در ایالات متحده را افزایش می دهد.
تحقیقات نشان می دهد که کوئرسیتین ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند. در مطالعات آزمایشگاهی، این ترکیب ظاهراً یک اثر آرامش بخش بر عروق خونی دارد.
هنگامی که به موش هایی با فشار خون بالا به مدت 5 هفته کوئرسیتین داده شد مقادیر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک (شماره های بالاتری و پایین تر) به ترتیب به 18٪ و 23٪ کاهش یافت.
به طور مشابه، بررسی 9 مطالعات انسانی در 580 نفر نشان داد که مصرف بیش از 500 میلیگرم کوئرسیتین در مکمل روزانه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به طور متوسط 5/8 میلی متر و 2/6 میلیمتر هورمونی کاهش می دهد.
اگر چه این یافته ها امیدوار کننده است مطالعات بیشتری در مورد انسان برای تعیین اینکه آیا این ترکیب می تواند یک درمان جایگزین برای فشار خون بالا باشد مورد نیاز است.

سایر مزایای بالقوه

در اینجا چندین مزیت بالقوه کوئرسیتین وجود دارد:
می تواند در مبارزه با پیری کمک کند. آزمایش در لوله و تحقیقات حیوانی نشان می دهد که کوئرسیتین ممکن است به جوان سازی یا از بین بردن سلول های پیری و کاهش شاخص های پیری کمک کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتر مورد نیاز است
ممکن است به عملکرد ورزشی کمک کند. بررسی 11 مطالعات انسانی نشان داد که مصرف کوئرسیتین ممکن است عملکرد ورزشی استقامتی را کمی بهبود بخشد.
می تواند قند خون را کنترل کند. تحقیقات انسانی و حیوانی نشان می دهد که این ترکیب ممکن است سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد و در برابر عوارض دیابت محافظت کند.
خلاصه
کوئرستین ممکن است التهاب، فشار خون، عملکرد ورزشی و کنترل قند خون را بهبود بخشد. علاوه بر این، ممکن است دارای ویژگی های مغز، ضد آلرژی و ضد سرطانی باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

منابع غذایی و دوز کورسیتین

Quercetin به طور طبیعی در بسیاری از غذاهای گیاهی، به ویژه در لایه بیرونی یا پوست یافت می شود.
منابع غذایی خوب شامل:
کیپر
فلفل - زرد و سبز
پیاز - قرمز و سفید
موسیرها
مارچوبه - پخته شده
گیلاس
گوجه فرنگی ها
سیب قرمز
انگور قرمز
کلم بروکلی
کلم پیچ
کاهو برگ قرمز
انواع توت ها - همه انواع، مانند خربزه، بلوبری و تمشک
چای سبز و سیاه
توجه داشته باشید که مقدار کوئرسیتین در غذاها ممکن است بستگی به شرایطی که در آن رشد کرده باشد داشته باشد. به عنوان مثال، گوجه فرنگی های ارگانیک به نظر می رسد تا 79 درصد کوئرسیتین بیشتر از آنهایی داشته باشد که به صورت تجاری رشد کرده اند. (3)
مکمل Quercetin
شما می توانید کوئرسیتین را به عنوان یک مکمل غذایی به صورت آنلاین و از فروشگاه های سلامت مواد غذایی خریداری کنید. این در چندین فرم از جمله کپسول و پودر موجود است.
دوزهای معمول از 500 تا 1000 میلی گرم در روز محاسبه می شود
کوئرسیتین به تنهایی دارای دسترسی زیستی پایین است بدین معنی که بدن شما آنرا ضعیف جذب می کند.
به همین دلیل مکمل ها ممکن است شامل ترکیبات دیگری مانند ویتامین C یا آنزیم های گوارشی مثل بروملائین باشند زیرا ممکن است جذب شوند.
علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد که کوئرسیتین دارای اثر سینرژیک در ترکیب با مکمل های فلاونوئید دیگر، مانند رزوراترول، genistein و کاتچین ها است.
خلاصه
Quercetin در بسیاری از غذاهای معمول مصرف شده است و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. دوزهای معمول از 500 تا 1000 میلی گرم در روز متغیرند.

ایمنی و عوارض جانبی کورسیتین

Quercetin در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و به مصرف می رسد.
به عنوان یک مکمل، به نظر می رسد به طور کلی با کمی و یا بدون عوارض جانبی ایمن است.
در بعضی موارد، تجویز بیش از 1000 میلیگرم کوئرسیتین در روز ممکن است باعث علائم خفیف مانند سردرد، درد شکم یا احساس سوزن سوزن شدن شود.
هنگامی که در غذا مصرف می شود کوئرسیتین برای زنان باردار و شیرده ایمن است. با این حال، مطالعات در مورد ایمنی مکمل های کوئرسیتین برای زنان باردار و شیرده کم است بنابراین قبل از مصرف آن باید با پزشک خود مشورت کنید.
همانند هر مکمل، قبل از مصرف کوئرسیتین، با پزشک خود مشورت کنید زیرا می تواند با بعضی از داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون تعامل داشته باشد.(4)
در پایان
Quercetin فراوانترین فلاونوئید غذایی است. این با بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب، فشار خون و سطح قند خون ارتباط دارد. به علاوه، ممکن است دارای ویژگی مغذی، ضد آلرژی و ضد سرطانی باشد. اگرچه مزایای آن امیدوار کننده است تحقیقات انسانی بیشتر مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: تغذیه در دردهای مزمن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search