پزشکی

7 نشانه ی دیابت که نباید نادیده گرفته شود

علائم مهم دیابت

از آنجا که دیابت نوع دو می توانید به عوارض جسمی جدی منجر شود این مهم است که از هر گونه علائم هشدار دهنده دیابت آگاه و برای دیابت آزمایش کنید اگر شما هر یک از این علائم را دارید. درمان اولیه دیابت می تواند به پیشگیری از عوارض جدی کمک کند.

علائم هشدار دهنده دیابت

گاهی اوقات دیابت نوع 2 بدون علائم هشدار دهنده ای می تواند رشد کند. در واقع، حدود یک سوم افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نمی دانند که این بیماری را دارند. به همین دلیل مهم است که با دکتر خود در مورد خطر ابتلا به دیابت و تعیین اینکه آیا شما باید تست شوید صحبت کنید.
هشدارهای شایع نشانه های دیابت عبارتند از:
افزایش تشنگی
افزایش گرسنگی (به ویژه پس از خوردن غذا)
دهان خشک
ادرار مکرر یا عفونت ادرار
کاهش وزن غیر قابل توضیح (حتی اگر شما غذا می خورید و احساس گرسنگی می کنید)
خستگی (احساس ضعف، خستگی)
تاری دید
سردرد اگر شما دیابت نوع 2 دارید گوش دادن به بدن می تواند به شما در اجتناب از عوارض جدی کمک کند. در اینجا علائم هشدار دهنده برای مراقبت از آنها وجود دارد.
علائم کمتر شناخته شده که می توانند به دیابت اشاره کنند عبارتند از: خستگی، سردرگمی، سرگیجه و لرزیدن.
قند خون که به طور مداوم بی نظم باشد خطر ابتلا به مشکلات سلامت از جمله قلب، رگ های خونی، چشم ها، کلیه ها و اعصاب را در بدن شما افزایش می دهد.
عوارض ناشی از آن می تواند منجر به ناتوانی و حتی شرایط تهدید کننده حیات شود. به همین دلیل است که اگر دیابت نوع 2 دارید مدیریت دیابت خوب و کنترل قند خون ضروری است.
دکتر جرالد برنشتاین، مدیر برنامه مدیریت دیابت در موسسه دیابت جرالد جی فریدمن در نیویورک می گوید قادر به شناسایی علائم هشدار دهنده عوارض احتمالی است که یکی از اولین گام های موفقیت آمیز مدیریت دیابت است.
در اینجا هفت نشانه وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت هرگز نباید آن ها را نادیده بگیرند.

1. گیجی، سرگیجه و لرزیدن

این اغلب نشانه ای از قند خون پایین (هیپوگلیسمی) است. لری زانینی، از منهاتن بیچ، کالیفرنیا می گوید: "مردم آن را به عنوان احساس عصبی یا اضطراب توصیف می کنند." قند خون کمتر از 70 میلیمتر جیوه (mmHg) معمولاً پایین است. عدم درمان قند خون پایین می تواند شما را از بین ببرد و به درمان اضطراری نیاز داشته باشید.
اگر یک یا چند علایم هیپوگلیسمی را تجربه کنید قند خون خود را بررسی کنید. به گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA)، اگر اغلب شما قند خون خود را بررسی می کنید خطر ابتلا به هیپوگلیسمی کمتر می شود.
اگر عدد قند خون شما کمتر از 70 میلی متر جیوه باشد 15 گرم کربوهیدرات را مصرف کنید مانند سه تا چهار قرص گلوکز، 4 اونس آب پرتقال یا 2 قاشق غذاخوری کشمش. 15 دقیقه صبر کنید و سپس قند خون خود را دوباره بررسی کنید. اگر بالای 70 میلی متر نرفت 15 گرم دیگر از کربوهیدرات بخورید 15 دقیقه صبر کنید و قند خون خود را دوباره بررسی کنید. اگر همچنان علائم را تجربه می کنید با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال درمان پزشکی باشید. Zanini توصیه می کند که قرصهای آب نبات یا قرص قند را با خود حمل کنید تا بتوانید در مواقع افت قند خون مصرف نمایید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ادرار و تشنگی بیش از حد

برعکس، تشنگی و نیاز مبرم به ادرار کردن می تواند نشانه هایی باشد که قند خون شما بیش از حد بالا است. با گذشت زمان، قند خون بالا (هیپرگلیسمی) می تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب کلیه، بیماری قلبی و آسیب عصبی شود.
شما می توانید با ورزش کردن، پیروی از طرح تغذیه دیابت و جلوگیری از مصرف قند خون بالا و مصرف داروهای خود از دیابت جلوگیری و یا آن را درمان کنید. اگر همچنان بخشی از قند خون بالا را تجربه می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا نیاز به تغییر یا تغییر شیوه زندگی در طرح درمان دارید.
اگر سطح قند خون شما برای یک دوره طولانی بالا باقی بماند با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال درمان پزشکی باشید. بدون درمان، قند خون بالا می تواند منجر به عوارض شدید مانند کمای دیابتی که نیاز به مراقبت های اضطراری دارند.

3. تاری دید و فشار در چشم

دیابت کنترل نشده می تواند خطر ابتلا به چندین بیماری چشم از جمله رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و آب مروارید را افزایش دهد. اگر به پزشک مراجعه نکنید این شرایط می تواند منجر به کاهش بینایی شود و در نهایت باعث نابینایی شود. مهم است که امتحان منظم چشم داشته باشید و هر گونه نگرانی را به پزشک چشم خود بگویید. اگر دچار تغییر ناگهانی در بینایی هستید یا اگر دچار تار شدن دید، فلوتر یا فشار در چشم خود هستید با پزشک خود مشورت کنید.

4. زخم هایی که درمان نمی شوند

دیابت موجب کاهش جریان خون می شود به همین دلیل است که دیابت کنترل نشده می تواند به گردش خون ضعیف منجر شود. این می تواند مانع بهبودی زخم ها شود زیرا مواد مغذی ضروری در خون نمی توانند به جایی که مورد نیاز است برسند.
زخم ها می توانند به اولسر و جای زخم تبدیل شوند که می توانند آلوده شوند. و اگر آنها به اندازه کافی جدی باشند ممکن است عفونت سبب قطع اندام شود. به طور منظم بدن خود را، به خصوص پاهای خود را، برای بریدن یا کبودی ها چک کنید و قبل از آن که احتمال بدتر شدن باشد بلافاصله درمان کنید. اگر زخم آلوده و یا درمان نمی شود با پزشک خود مشورت نمایید.

5. از دست دادن حس در پا

نوروپاتی یا آسیب عصبی ناشی از گردش خون ضعیف، به خصوص در اندام ها، یک عارضه دیابت است که می تواند مانع از احساس گرما یا سرما یا بریدن روی پای شما شود که پس از آن می تواند درمان شود. همیشه کفشهای مناسب بپوشید هر لحظه اندام خود را به هر پا و کف هر پا بررسی کنید و اگر مشکلات پزشکی داشتید درمان کنید.

6. تورم دستها، صورت، پا و مچ پا

تورم می تواند نشانه ای باشد که کلیه های شما به درستی کار نمی کنند. با توجه به ADA، علائم دیگر نارسایی کلیه ممکن است ناراحتی معده، ضعف، خواب دشوار و تمرکز دشوار باشد.
کلیه هایی که عملکرد نامطلوب دارند می توانند تهدید کننده حیات باشند. فشار خون و قند خون خود را در محدوده هدف خود نگه دارید تا از آسیب رساندن به کلیه خود جلوگیری کنید و پزشک خود را به طور منظم ملاقات کنید و عملکرد کلیه خود را با آزمایش خون نظارت کنید.

7. درد قفسه سینه، فک و یا بازو

دکتر Linda Siminerio، PhD استاد راهنما و مدیر موسسه دیابت دانشگاه پیتزبورگ و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبورگ و دانشکده پرستاری می گوید: این علائم ممکن است نشانه های حمله قلبی باشد.
دیابت می تواند رگ های خونی شما را تضعیف کند و پلاک را در شریان ها ایجاد کند. پلاک می تواند شکسته شود و به عضله قلب شما آسیب برساند در نتیجه یک حمله قلبی یا اگر پلاک به مغز برود سکته مغزی است. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA)، بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 تا 4 برابر احتمال ابتلا به بیماری قلبی نسبت به بزرگسالان بدون دیابت هستند. علاوه بر این، AHA یادآور می شود حداقل 68 درصد از افراد مبتلا به دیابت 65 سال و بالاتر از برخی از انواع بیماری های قلبی و 16 درصد از سکته مغزی می میرند.
اگر شما مشکوک به حمله قلبی هستید با شماره اورژانس 115 تماس بگیرید. "Dr. Siminerio خواستار آن شد تا" بلافاصله توجهات پزشکی را دریافت کنید. "
تیمی عمل کردن، بهترین راه برای مدیریت دیابت است
شما و تیم شما از ارائه دهندگان خدمات سلامت - که ممکن است شامل متخصص داخلی، یک متخصص غدد درون ریز، چشم پزشک، متخصص اطفال، مددکار دیابت، متخصص تغذیه و غیره باشد باید با هم کار کنند تا دیابت را کنترل کنند و از عوارض جلوگیری کنند. دکتر سیمی نیرو می گوید: " به یک تیم مدیریت دیابت نیاز دارد." زندگی سالم و خوردن سالم می تواند تفاوت چشمگیر در مدیریت دیابت را داشته باشد."

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search