پزشکی

هفت نوع درد که شما هرگز نباید نادیده بگیرید

این درد ها را نادیده نگیرید

می توان گفت درد جسمی بخشی از زندگی روزمره ما است. ما آن را به عنوان یک نتیجه از آسیب، بیماری یا ورزش شدید دریافت می کنیم (که در این صورت هیچ دلیلی برای نگرانی از آن وجود ندارد).

در حقیقت بسیاری از دردهای بدنی بدون نیاز به مراجعه به پزشک قابل توضیح است اما اگر دلیل مشخصی برای سردرد مداوم یا کمردرد دردناک وجود نداشته باشد مهم است که به خود هشدار داده و اقدام کنید زیرا آنها می توانند نشانه های چیزی جدی تر باشند. ما اغلب سعی می کنیم در درد و رنج های کوچک از مراجعه به پزشک خودداری کنیم. از این گذشته، مقداری درد را در طول زندگی باید انتظار داشته باشید خواه به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری یا صرفاً در هنگام ورزش یا انجام کارهای روزانه مانند باغبانی باشد.
در بسیاری از موارد، مقادیر اندک درد ناشی از فشار یا سایر علل طبیعی، به خودی خود جاری می شود و بدون نیاز به مداخله پزشکی، به خودی خود جاری می شود. با این حال، هفت نوع درد وجود دارد که هرگز، تحت هیچ شرایطی، نباید از آن غافل شوید. بیایید نگاهی به آنها بیاندازیم.

درد شماره 1: درد غیر قابل توضیح و مداوم در قفسه سینه، گلو، فک، بازو یا شکم

اکثر مردم به خوبی می دانند که درد قفسه سینه می تواند به معنای مشکل قلبی و حتی حمله قلبی باشد.
اما درد، حتی ناراحتی های جزئی در قفسه سینه، گلو، فک، بازو یا شکم نیز می تواند مشکلات جدی قلبی را نشان دهد.
برخی از افراد با مشکلات قلبی علائم اولیه خود را برای مشکلات معده یا روده اشتباه می گیرند. مشکل قلبی حتی می تواند رفلاکس اسید ساده را تقلید کند. اگر تجربه غیرقابل توضیح ناراحت کننده را در هر یک از نواحی دارید و می دانید که در معرض خطر قلبی هستید لطفاً به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: علت احساس سنگینی در قفسه سینه چیست؟ | درد قفسه سینه چیست؟

درد شماره 2: درد سوزشی یا درد بی حسی در پاها یا کف پا

درد سوزش در پاها یا کف پاها می تواند نوروپاتی و به ویژه نوروپاتی دیابتی باشد.
طبق اعلام انجمن دیابت آمریکا، تقریباً یک چهارم از 23 میلیون آمریکایی که مبتلا به دیابت هستند تشخیص داده نشده اند.
برخی از علائم دیابت عبارتند از:
دهان خشک
عطش و گرسنگی مداوم
پوست خارش دار
زخم ها یا بریدگی هایی که آهسته بهبود می یابد
تکرر ادرار
تاری دید
اگر به هر یک از این علائم مبتلا هستید و همچنین احساس سوزش یا احساس سوزن سوزن شدن در پا یا کف پا دارید می توانید دیابتی باشید - هر چه سریعتر نگرانی های خود را به اطلاع پزشک خود برسانید.

درد شماره 3: یک سردرد مشقت بار

راستش را بخواهیم صادقانه بگویم: سردردها مزاحمتی هستند که همه ما در بعضی مواقع یا در زندگی با آن مبتلا می شویم.
غالباً، سردردها به دلیل مواردی که به راحتی از بین می روند مانند کم آبی، احتقان سینوس یا استرس اتفاق می افتد و با نوشیدن مقدار زیادی آب، استفاده از یک neti pot و گرفتن وقت استراحت به طور منظم برطرف می شود.
اما اگر مایعات را قورت بدهید آرام می شوید اما سردرد هنوز از بین نمی رود بهتر است که آن را به پزشک خود یادآوری کنید. سردرد ترسناک (بدترین سردرد زندگی شما) که نمی توانید تکان جزعی بخورید ممکن است نشانه خونریزی مغز باشد که به مراقبت فوری اضطراری نیاز دارد.

درد شماره 4: درد شدید شکم

دردهای ناگهانی، تیز و شدید شکم باید فوراً توسط پزشک معاینه شود.
شرایطی مانند مشکلات کیسه صفرا (از جمله سنگ کیسه صفرا)، لوزالمعده، زخم معده یا روده و یک ضایعه ملتهب یا پشت سر هم می تواند به عنوان درد شکمی دشوار باشد.
اینها مواردی نیست که بتوان از آن دوری کرد و برای اصلاح ممکن است به درمان - در قالب دارو یا جراحی - نیاز داشته باشبد. با سلامتی خود قمار نکنید. اگر این علائم را دارید با پزشک مشورت کنید.

درد شماره 5: درد پشت ناگهانی یا آزاردهنده

همه ما به دلیل نشستن طولانی در پشت رایانه، وضعیت بد، کار سخت در باغ و یا شروع یک برنامه اضافی جدید، کم کم دچار کمردرد شده ایم. کمردرد یکی از شایعترین شکایات جسمی است و افراد زیادی به طور مزمن از آن رنج می برند.
با این وجود، یک درد ناگهانی در ناحیه تحتانی کمر یا ناحیه بین شانه ها می تواند نشانگر پارگی کشنده در آئورت، رگ خونی اصلی باشد که به سمت قلب حرکت می کند.
چنین پارگی (که به آن دایسکشن آئورت گفته می شود) بسیار جدی است و باید فوراً توسط متخصصین پزشکی مورد بررسی قرار گیرد. اگر دچار کمردرد یا درد بین شانه ها هستید که نمی توانید از پس آن برآید و در معرض خطر شرایطی مانند فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، سیگار کشیدن و دیابت هستید لطفاً سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: بیماری انسداد آئورتوایلیاک چیست؟

درد شماره 6: درد یا تورم در ماهیچه ساق پا

گرفتگی ماهیچه ساق پا هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد و من در مقاله قبلی خود در مورد گرفتگی ساق پا در شب نوشتم. با این حال، اگر با تورم همراه باشد یا به عنوان یک درد مداوم باقی بماند درد ماهیچه ساق پا می تواند اغلب چیزی به مراتب شریرتر از یک "اسب چارلی" (نام مشترک اسپاسم عضلانی) را نشان دهد و می تواند ترومبوز ورید عمقی یا DVT باشد.
DVT زمانی است که یک لخته در یکی از رگهای عمیق ساق پا شکل می گیرد و خطر آن وجود دارد که لخته از رگ ساق پا جدا شود و به سمت ریه ها بپیوندد و به یک آمبولی ریوی تبدیل شود - وضعیتی که می تواند همانند افتادن یک کلاه، کشنده باشد.
اگر درد و تورم یا هر دو در ماهیچه ساق پای خود دارید لطفاً به دکتر مراجعه کنید تا DVT را رد کند (به خصوص اگر پرواز داشته اید زیرا DVT یکی از 10 مضراتی است که پرواز برای بدن شما ایجاد می کند).
سایر علائم هشدار دهنده DVT عبارتند از:
گرما در پوست پای آسیب دیده.
پوست قرمز یا تغییر رنگ در پای آسیب دیده.
رگه های سطح قابل مشاهده.

درد شماره 7: دردهای غیر قابل توضیح یا دردهای ترکیبی مبهم و عجیب

ترکیبی از دردهای ظریف و در عین حال مزمن یا دردهای عجیب و غریب که نمی توان از نظر پزشکی به آن توجه کرد می تواند مشکلی را در زیر سطح پوست و استخوان نشان دهد: افسردگی.
افسردگی می تواند باعث ایجاد احساس درد عجیبی در بدن شود و اگرچه این دردها را نمی توان با سایر پدیده های پزشکی توضیح داد اما افسردگی یکی از دلایل اصلی درد مزمن است.
اگر دردهایی آزاردهنده دارید که هیچ علتی ندارد یا ترکیبی از دردهایی است که بدون هیچ دلیل واضحی ایجاد می شود ممکن است دچار افسردگی بالینی باشید. سایر علائم افسردگی باید قبل از تشخیص افسردگی وجود داشته باشد مانند از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که قبلاً انجام می داده اید عدم توانایی در کار یا فکر کردن به طور موثر یا تمایل به معاشرت اجتماعی ندارید.
برای اطلاع بیشتر در مورد افسردگی می توانید به پزشک مراجعه کنید و با آنها مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search