پزشکی

علل و درمان درد زانو

درد زانو

زانوها برای سلامتی شما ضروری هستند. آنها یک کار فوق العاده مهم در حمایت و تثبیت بدن شما در هنگام پیاده روی، دویدن، رقصیدن یا ورزش بازی می کنند. و تا زمانی که صدمه نبینند به آنها فکر نمی کنید.
صدمات ورزشی و پیری دلایل شایع دردهای زانو است.

درد مفاصل می تواند فقط در یک مفصل یا بسیاری از آنها تأثیر بگذارد و می تواند در اثر آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا بورسیت ایجاد شود (التهاب یا سوزش بورسا، کیسه ای پر از مایع که برای کاهش اصطکاک در مفصل عمل می کند). استئوآرتریت همچنین می تواند باعث درد مفاصل شود و بیشترین آسیب را روی زانوها، باسن، ستون فقرات و دست ها ایجاد می کند.
مشکلات زانو یک اتفاق شایع است و درد شدید می تواند فعالیت روزانه شما مانند پیاده روی را مختل کند.
درد زانو می تواند نتیجه ای از دلایل مختلفی از جمله مشکلات مکانیکی، صدمات و ورم مفاصل باشد.
روشهای مختلف مدیریت و درمان می تواند به بهبود درد زانو کمک کند.
درد زانو یک مشکل شایع است که می تواند در افراد در هر سنی بروز کند. در بعضی موارد، شروع درد ناگهانی است. در موارد دیگر، درد ممکن است به عنوان ناراحتی خفیف شروع شود و با گذشت زمان توسعه و بدتر شود. درد ممکن است در هنگام خم کردن یا صاف کردن زانو، قراردادن وزنه بر روی آن، پیاده روی، کوهنوردی و حتی استراحت یا خواب تجربه شود.
عوامل متعدد مانند آسیب، تروما یا التهاب می تواند باعث درد زانو شود. معمول است که کودکان به دلیل افتادن ناگهانی یا صدمات مکرر دچار آسیب دیدگی زانو شوند.
زانو بزرگترین مفصل بدن انسان است و ساختار کاری پیچیده ای دارد. در حالی که برای زانو یا هر مفصل دیگر معمولی است که با گذشت زمان ساییدگی و پارگی را تجربه کنید عملکرد و حرکت مفاصل باید تا زمانی که تغییرات ساختاری قابل توجهی رخ دهد عادی باقی بماند.
درد زانو به دلیل نرم شدن و شکستن غضروف اطراف قسمت زیرین زانو (پاتلا) یا بالای استخوان های بلند (استخوان درشت نی و استخوان ران) رخ می دهد.
همچنین می تواند ناشی از سایش ساختارهای بافت نرم اطراف (مثلاً منیسک) باشد که ناشی از آسیب فشاری تکراری است. در صورت راه رفتن یا خم شدن، احساس کلیک یا پاپی طبیعی است اگر همراه با تورم یا درد نباشد.

علل درد زانو

دلایل پشت درد زانو
مفصل زانو از غضروف، استخوان، رباط ها و مقدار کمی مایع سینوویال تشکیل شده است. حرکت زانو توسط عضلات و تاندونهای اطراف تسهیل می شود. آسیب رسیدن به هر یک از این ساختارها می تواند منجر به مشکلات زانو شود.
در حالی که بیشتر مشکلات زانو نتیجه فشار مداوم و پیری است صدمات یا حرکات زور زدن ناگهانی نیز می تواند باعث درد زانو شود.
دلایل عمده درد زانو شامل موارد زیر است:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. جراحت

درد زانو ممکن است ناشی از صدماتی مانند:
پیچ خوردن لیگامان ها یا ماهیچه های زانو: ضربه به زانو یا پیچ خوردگی ناگهانی می تواند باعث ایجاد کشش یا پیچ خوردن در عضلات زانو یا رباط ها شود. این باعث تورم، درد و مشکل در راه رفتن می شود.
پارگی غضروف: غضروف اطراف زانو ممکن است به دلیل آسیب دیدگی، ضعف عضلات، استفاده بیش از حد یا ناهمترازی از زانو نرم شود. علاوه بر این، ممکن است بخشی از غضروف در نتیجه ضربات به زانو پاره شود.
تاندونیت: التهاب یا پارگی در تاندون ها به عنوان تاندونیت شناخته می شود. یکی از اشکال رایج، زانوی jumper’s است که به دلیل پرش مداوم ، مانند بازی بسکتبال رخ می دهد. این می تواند باعث درد و تندرنس در لمس و یا هنگام راه رفتن، دویدن و پرش شود.
شکستگی: سقوط یا حادثه می تواند باعث شکسته شدن استخوانها از جمله کاسه زانو شود. افراد مبتلا به پوکی استخوان همچنین می توانند با حرکات اشتباه و ناگهانی دچار شکستگی زانو شوند.
پارگی منیسک: پارگی منیسک شایعترین نوع آسیب زانو است. زانوی پیچ خورده یا تماس مستقیم می تواند باعث ایجاد آسیب در غضروف بین ساق پا و استخوان ران (منیسک) شود و در نتیجه باعث درد شدید مفصل شود. غضروف همچنین به دلیل نازک شدن مستعد ابتلا به پارگی های دژنراتیو است.

2. نقرس

ایجاد کریستالهای اسید اوریک در زانو می تواند باعث نقرس، نوعی ورم مفاصل (آرتریت) شود.

3. آرتروز

آرتریت به التهاب مفاصل اشاره دارد و می تواند باعث تورم، درد و سفتی شود. آرتروز زانوها می توانند در فعالیتهای روزانه دخالت داشته باشند در هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها مشکل ایجاد کرده و باعث ناراحتی می شوند.
نقرس نمونه ای از آرتروز است. استئوآرتریت زانو یک بیماری آرتریت هدایت مکانیکی زانو است.

4- بورسیت

بورسیت شرایطی است که در آن مفاصل متورم، دردناک و تندر می شود. در حالی که می تواند بر روی هر مفصل تأثیر بگذارد اما بیشتر در باسن، زانوها، شانه ها و آرنج مشاهده می شود.

5- سندرم اتصال ایلوتیبیال

به تورم و سوزش در باند بافت فیبروز در قسمت خارج ران اشاره دارد.

6. سندرم اتصال پاتلوفمورال

این یک عامل شایع دردهای زانو در ورزشکاران جوان است و معمولاً به عنوان زانوی دونده شناخته می شود. در نتیجه استفاده بیش از حد از فعالیت هایی که باعث فشار یا اصطکاک می شوند روی غضروف اطراف کلاه زانو تأثیر می گذارد.
این اغلب در بازیکنانی مشاهده می شود که در ورزش های پرش، دویدن یا چمباتمه زدن شرکت می کنند.

7. درد انتشاری

درد ناشی از مشکلات مفصل ران می تواند به سمت کشاله ران، پا و زانو تابیده شود. در این حالت، درد زانو نشانه مشکلات در مفصل ران است و به عنوان درد مفاصل شناخته می شود.

8. کیست بیکر

کیست پوپلیتیال، همچنین به عنوان کیست بیکر شناخته می شود به التهاب پر از مایع در پشت زانو اشاره دارد. این امر در اثر تورم بافت پشت مفصل زانو ایجاد می شود.
توجه: چندین بیماری دیگر می تواند درد زانو را به عنوان یک علامت نشان دهد. بنابراین، برای تشخیص صحیح و نه خودآزمایی، مشورت با پزشک ضروری است.
علائم درد زانو
درد زانو ممکن است با علائم و نشانه های زیر وجود داشته باشد:
کبودی در اطراف زانو
تورم (در داخل یا اطراف مفصل)
سفتی، سختی
قرمزی
گرما در لمس کردن
ضعف یا بی ثباتی
کلیک، صدای شکستگی، یا صداهایی در زانو ظاهر می شود.
عدم توانایی صاف کردن (کشش) یا خم شدن (فلکس) پا به طور کامل
قفل شدن مفصل زانو

تشخیص درد زانو

برای شناسایی علت درد زانو، پزشک تاریخچه پزشکی شما را معاینه کرده و آزمایشات تشخیصی مختلفی را انجام می دهد.
تاریخچه پزشکی: تاریخچه پزشکی کامل بیمار، تشخیص صحیح را تسهیل می کند. این شامل اطلاعات مربوط به قسمت های قبلی شما در مورد درد زانو و هرگونه معالجه و آزمایشاتی است که در گذشته انجام داده اید.
معاینه بدنی: پزشک هنگام ایستادن، نشستن و راه رفتن، زانوی شما را معاینه می کند. این امر به تأیید یا رد علل احتمالی کمک می کند. همچنین زانوی شما برای هر نوع تورم، شکستگی در پوست، قرمزی و کبودی بررسی می شود. پزشک همچنین همترازی زانوی شما را ارزیابی می کند و بررسی می کند که آیا شما کجی زانو یا پاهای کمانی دارید. علاوه بر این ، پزشک ممکن است استحکام رباط ها و تاندون های شما را به همراه دامنه حرکت و پایداری زانو با استفاده از تست ها و مانورهای خاص آزمایش کند.
اشعه ایکس: این معمولاً برای تعیین دلیل درد زانو در افراد مسن و حذف برخی از دلایل خاص استفاده می شود. نتایج اشعه ایکس می تواند به تعیین نیاز به آزمایش MRI کمک کند.
تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی MRI : این روش تصویربرداری برای مشاهده لیگامانهای سطح مفصلی و غضروف که به نگه داشتن زانو کمک می کند انجام می شود.
اسکن توموگرافی کامپیوتری: یک اسکن CT یا CAT از ترکیبی از پرتوهای X و رایانه برای تولید تصاویر افقی و محوری از قسمت اسکن شده بدن استفاده می کند. این ابزار تشخیصی به تهیه تصاویر دقیق از استخوان ها، اندام ها، ماهیچه ها و چربی در بخش های مختلف کمک می کند. تصاویر تولید شده توسط سی تی اسکن بدن جزئیات بیشتری از تصاویر تولید شده پرتوهای ایکس دارند.
سونوگرافی: این به تشخیص هرگونه آسیب در رباط ها، تاندون ها و عضلات کمک می کند. از این امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر واضح از بافت های نرم مانند رباط ها و ماهیچه ها استفاده می کند.

درمان پزشکی استاندارد

روشهای درمانی رایج دردهای زانو شامل موارد زیر است:
فیزیوتراپی: تمرینات بدنی منظم می تواند در کاهش درد ناشی از آرتریت به همان اندازه داروهای بدون نسخه کمک کند. همچنین مزایای دیگری همچون بهبود عملکرد بدنی، اضطراب و خلق و خوی را فراهم می کند.
رژیم غذایی و کنترل وزن
داروهای ضد التهاب: در صورت لزوم ممکن است از مسکن هایی مانند ایبوپروفن و پاراستامول استفاده کنید مادامی که مشکلی در زمینه ایمنی برای استفاده از این داروها وجود ندارد. توصیه می شود هر روز از دوز تجویز شده پیروی کنید. مطمئن شوید که قبل از شروع هرگونه دارو با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آنها بی خطر است.
درمانهای تزریقی: تزریق کورتیزون و تزریق اسید هیالورونیک ممکن است برای کاهش درد مفصل زانو مفید باشد. تحقیقات از كورتیزون برای كاهش خفیف درد حمایت می كند. با این حال، داده های جدیدتر نتایج متضادی را نشان می دهند. بنابراین، برای استفاده از آن باید با پزشک خود در میان باشد.
جراحی تعویض مفصل: جراحی آرتروپلاستی یا جراحی تعویض کامل زانو برای جایگزینی زانوی بیمار یا آسیب دیده با مصنوعی انجام می شود.
جراحی آرتروسکوپی: این روش شامل از بین بردن قسمت آسیب دیده سینوویوم و غضروف با استفاده از آرتروسکوپ (آندوسکوپ) است که در مفصل زانو وارد می شود.
درمان توان بخشی درد مزمن: معمولاً برای مبتلایان به درد مزمن از جمله درد زانو برنامه های توانبخشی توصیه می شود. در حالی که ممکن است این بیماری را درمان نکند آنها برای کاهش فعالیت های روزانه به مدیریت درد کمک می کنند.

تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از درد زانو

نکات زیر در مورد مراقبت از خود می تواند به مدیریت و جلوگیری از درد زانو کمک کند:

1. به طور مرتب ورزش کنید

فعال بودن و انجام تمرینات روزانه امری ضروری است. با این حال، باید مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید. تمرینات قدرتی که بر ساختن همسترینگ و چهار سر ران تمرکز دارد می تواند به مدیریت آرتریت و سایر مشکلات زانو کمک کند.
علاوه بر این، تمرینات منظم به کنترل وزن در کنار ساخت عضلات کمک می کند بنابراین از زانو در برابر آسیب های بیشتر محافظت می شود. یک فیزیوتراپیست می تواند یک رژیم مناسب برای شما ایجاد کرده و راهنمایی لازم را ارائه دهد. گرم کردن و خم کردن آن نیز بسیار حیاتی است. برای جلوگیری از بروز مشکلات، عضلات جلوی و پشتی ران خود را دراز کنید.(1) (2)

2. راست بایستید

حفظ وضعیت بدن برای جلوگیری از مشکلات زانو از اهمیت بسیاری برخوردار است. با سر، شانه ها، باسن، زانوها و پاها مستقیماً صاف بایستید.
علاوه بر این، تمرین یوگا، پیلاتس یا تای چی یا انجام تمریناتی نمایشی مانند اکستنشن پشت به تقویت هسته شما کمک می کند می تواند به بهبود وضعیت بدن شما کمک کند. این فعالیت ها همچنین به جلوگیری از تحریک در اطراف یا زیر زانو و تعادل کمک می کند.

3. وزن سالم خود را حفظ کنید

اگر چاقی یا اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید. این مهم است زیرا هر پوند وزن اضافی هنگام بالا رفتن از پله ها، فشار معادل 5 پوند را روی زانو وارد می کند.
ممکن است برای راهنمایی درباره کاهش وزن از پزشک خود مشورت کنید زیرا ریختن پوندهای اضافی باعث تسکین فشار زانوها می شود.

4- کفش مناسب بپوشید

برای جلوگیری از آسیب دیدگی در پا و درد زانو، یک جفت کفش مناسب انتخاب کنید. از کفش های سفت و باریک که انگشتان پا را فشار می دهد و یا کفش پاشنه بلند که به پای شما فشار می آورد خودداری کنید.
در صورت داشتن کف پای صاف ممکن است درج کفش، تکیه گاه قوس (ارتوتیک) یا کفش مخصوص را امتحان کنید. کفش هایی را انتخاب کنید که برای فعالیت ورزشی که انجام می دهید با توجه به ساختار بی نظیر پا و بیومکانیک آن مناسب باشد.

5- طب سوزنی را امتحان کنید

در یک مطالعه، طب سوزنی با لیزر و سوزن که به مدت 12 هفته انجام شد باعث کاهش درد زانو در مقابل عدم درمان شد. اما، در مقایسه با طب سوزنی لیزر اثر معنی دار نبود. برای تعیین کارآیی طب سوزنی در کاهش درد، مطالعات مستقیم بیشتری لازم است.(3)

6. التهاب را با RICE کنترل کنید

RICE، مخفف استراحت، گذاشتن یخ، فشرده سازی و بالا بردن، می تواند به تسکین التهاب هنگام انجام دو بار یا سه بار در روز کمک کند.
استراحت: از فعالیت هایی که می تواند باعث تحریک و تشدید التهاب شود به زانوها استراحت دهید.
یخ: برای فروکش کردن التهاب به مدت 15 دقیقه یخ را روی زانوها بمالید. سرما جریان خون به زانو را محدود می کند و به عنوان بی حس کننده ای برای تسکین درد عمل می کند. قبل از استفاده از یخ حوله ای را روی زانوی خود قرار داده و از قرار گرفتن طولانی در معرض جلوگیری کنید زیرا این امر می تواند منجر به سرمازدگی شود.
فشرده سازی: برای محدود کردن جریان خون و گرما در منطقه از یک بند یا باند محکم در اطراف زانو استفاده کنید.
بلند کردن: بالا بردن زانو در بالای سطح قلب به افزایش گردش خون به قلب کمک می کند. این به حذف خون بیش از حد از زانو کمک کرده و گردش خون را تقویت می کند.

7. یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید

دانه های چیا، گردو و مواد غذایی پر از اسیدهای چرب امگا 3 به فروکش التهاب می کمک کنند. (4)
همچنین، مصرف سبزیجات و میوه ها می توانند آنتی اکسیدان های ضد درد را در بدن شما تأمین کنند. خوردن رژیم غذایی غنی شده با چنین غذاهایی همچنین به شما در کاهش وزن کمک می کند در نتیجه باعث کاهش فشار مفاصل زانو می شود.

8- از کشیدن سیگار خودداری کنید

استعمال دخانیات می تواند مانع روند بهبودی بدن شود و مانع جریان خون شود. این منجر به تاخیر در بهبود صدمات و التهاب می شود.

9- مرتباً ماساژ دهید

در حالی که ماساژها برای تسکین فشار استرس محبوب هستند اما می توانند به کاهش درد مفاصل کمک کنند. ماساژ همچنین می تواند به شکستن چرخه درد، کاهش ادم، بهبود عملکرد، کمک به درمان شرایط مختلف پزشکی و تقویت آرامش کمک کند.
ماساژ آروماتراپی برای کاهش سفتی صبحگاهی، درد زانو در زیر و بهبود عملکرد بدنی در بیماران مبتلا به آرتروز مشاهده شد.(5)

10. استرس خود را مدیریت کنید

استرس مزمن می تواند منجر به التهاب شود. تمرین یوگا، تصاویر هدایت شده، بیو فیدبک، مدیتیشن یا سایر تکنیک های آرامش بخش می تواند به مدیریت استرس و درد شما کمک کند.(6)

11- به درد توجه کنید

تا زمانی که شدید شود هیچ درد خفیف را نادیده نگیرید. در عوض، برای تشخیص صحیح و درمان، در سریعترین زمان با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای خانگی برای کاهش درد زانو

گزارش شده است که داروهای خانگی زیر در کاهش درد موثر است. با این حال، مطالعات بیشتری برای تعیین آنها به عنوان روشهای درمانی کمکی مورد نیاز است.

1. زنجبیل

مصرف ¼ تا ½ قاشق چایخوری پودر زنجبیل به طور مرتب می تواند به تسکین درد به روشی مشابه ایبوپروفن و بدون هیچ گونه خطر آسیب روده کمک کند.
یک مطالعه انجام شده در سال 2013 نشان داد که پودر زنجبیل علائم استئوآرتریت را تسکین می دهد و استفاده از ان بی خطر است.(7
مطالعه دیگری که در سال 2017 انجام شد نشان داد که از ماساژ زانو با روغن زنجبیل می توان در کنار درمان استاندارد پزشکی برای درد زانو استفاده کرد.(8)

2. روغن کریل Krill

روغن كریل به عنوان اثرات ضد التهابی شناخته شده است كه می تواند به كاهش درد زانو كمك كند.
یک کارآزمایی بالینی تصادفی در سال 2016 نشان داد که مصرف روغن کریل با دوز 2 گرم در روز به مدت 30 روز به کاهش علائم مرتبط با درد خفیف زانو در بزرگسالان کمک کرده است. (9)
علاوه بر این، مصرف روغن کریل و مکمل رژیم غذایی به کاهش آرتریت کمک می کند.

3. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس به کاهش درد کمک می کند به ویژه برای بیماران آرتروز و درد زانو مفید است. استفاده از روغن اوکالیپتوس به عنوان یک مکمل یا در رایحه درمانی نیز مفید است.
یک مطالعه انجام شده در سال 2013 نشان داد که استنشاق روغن اوکالیپتوس در کاهش درد زانو در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض کامل زانو قرار گرفته اند کمک کرده است.
یک مطالعه در سال 2016 نتیجه گرفت که عصاره های اکالیپتوس حاوی خواص ضد التهابی هستند و در نتیجه سطح TNF-α و IL6 را کاهش می یابد.(10)

4- ویتامین D

میزان ویتامین D با اختلال در عملکرد و درد در افراد چاق مبتلا به زانو همراه است. دیده شده است که افرادی که درد زانو دارند به طور کلی دچار کمبود ویتامین D هستند.
عملکرد ضعیف زانو در طی ترمیم تعادل، درد شدید و اختلال حرکتی در بیماران مبتلا به آرتروز مبتلا به کمبود ویتامین D مشاهده شد. (11)
یک مطالعه انجام شده در سال 2015 نتیجه گرفت که درمان کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا به آرتریت به بهبود قدرت عضله چهار سر ران و درد زانو در پایین کمک کرده است.(12)

درد زانو در زنان

خانمها باسن پهن تری دارند و احتمالاً زانوهای کج دارند (خمیدگی داخلی استخوان های ران از لگن به زانو)، که می تواند فشار بیشتری به مفاصل وارد کند. همچنین زنان به دلیل استفاده از عضلات مستعد ابتلا به درد زانو هستند که این با مردان در آن متفاوت است.
علاوه بر این، بارداری باعث ایجاد تغییرات زیادی در بدن زن می شود. با این تغییرات بدنی معمولی، تجربه درد عضلات و مفاصل شایع است. علاوه بر این، افزایش وزن روی زانوها فشار می کند و ممکن است درد را تشدید کند.

عوامل خطر درد زانو

عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به درد زانو را افزایش دهند:
صدمات زانو: صدمه به زانو مانند دررفتگی زانو، آسیب منیسک، پارگی رباط و شکستگی در نزدیکی مفصل زانو می تواند منجر به درد زانو شود.
چاقی: افراد دارای BMI بالای 30 در دسته چاقی قرار می گیرند. وزن بیش از حد می تواند فشار ناخواسته را بر زانو وارد کند.
کرنش بر روی زانو: فشار مکرر یا مداوم روی زانو می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به آرتروز قرار دهد. در افرادی که شغل آنها شامل زانو زدن، چمباتمه زدن یا بلند کردن وزنه های سنگین است شایع است.
آناتومی: تفاوت در طول هر دو پا یا مشکلات زانو مانند زانو های کج یا زانو پرانتزی باعث درد زانو می شود.
شرایط خود ایمنی و التهابی (مانند نقرس) که بر مفصل زانو یا بافت اطراف آن اثر می گذارد.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

در هر یک از موارد زیر باید با پزشک مشورت کنید:
درد شدید
تورم در زانو
عدم توانایی در حرکت زانو
درد مداوم
نمی توان وزنه بر روی زانو گذاشت
قفل شدن زانو
کلیک دردناک
آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:
چه درمانی را پیشنهاد می کنید؟
برای مدیریت درد چه اقداماتی می توانم انجام دهم؟
برای جلوگیری از درد زانو چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهم؟
علت درد زانو چیست؟
آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:
چه علائمی را تجربه می کنید؟
چه زمانی علائم شروع شد؟
اخیراً مصدومیت داشتید؟
آیا زمان بندی یا الگویی خاص برای درد وجود دارد؟ مثلاً هنگام بالا رفتن از پله ها بدتر می شود؟
چه عواملی باعث تشدید و کاهش درد می شوند؟
آیا شما عرق شبانه یا تب دارید؟
وزن کم کردید؟
آیا زانوی شما قفل می شود؟
آیا تورم در زانو وجود دارد؟
آیا ضعف یا بی حسی دارید؟
آیا شرایط روماتیسمی دارید؟
آیا هیچ یک از اعضای خانواده شما دچار آرتریت هستند؟
کلمه پایانی
درد زانو یک مشکل شایع است که عموماً به دلیل تحریک و التهاب در بافتهای اطراف زانو و یا خود مفصل زانو دیده می شود. سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا علت درد زانو را تشخیص دهد.
بیشتر موارد درد زانو را می توان با استفاده از یخ، استراحت، داروها، کشش و تقویت تمرین کرد. در صورت تداوم علائم و یا توصیه های درمانی مناسب و بی خطر، با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط

 1. تغذیه در ارتروز
 2. بهترین رژیم غذایی برای آرتریت
 3. درمان های طبیعی برای آرتروز
 4. شایعترین آسیبهای زانو چیست؟
 5. ورزش برای درمان درد آرتروز زانو
 6. داروهای تسکین دهنده علائم آرتریت
 7. چه کسانی نیاز به تعویض زانو دارند؟
 8. درمان های خانگی برای درمان درد مفصل
 9. آرتریت روماتوئید، علائم، تشخیص و درمان
 10. مکمل هایی برای کاهش درد مفاصل برای سلامت بهتر
 11. عفونت تعویض مفصل زانو: آنچه شما باید بدانید
 12. عفونت تعویض مفصل زانو: آنچه شما باید بدانید
 13. چگونه از استئوآرتریت خلاص شویم؟ این 12 مکمل را امتحان کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search