درمان های خانگی

درمان های طبیعی برای دیابت نوع 2

دارچین داروی طبیعی برای درمان دیابت

افراد دیابتی ممکن است به دنبال چیزی باشند که به نظر می رسد کمتر از یک دارو یا چیزی باشد که سایر مشکلات سلامت را فراتر از کنترل قند خون مانند کلسترول بالا درمان کند." با این حال، متخصصان تمایلی به توصیه مکمل ها برای مبتلایان به دیابت ندارند زیرا تحقیقات محدود در مورد ایمنی طولانی مدت وجود دارد.

بعلاوه، هیچ مکمل قند خون به همان میزان داروهای دیابت (به همراه یک سبک زندگی سالم) برای کنترل قند خون موثر نیست.
اگر به دنبال راهی برای تعادل طبیعی قند خون هستید چندین داروی طبیعی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. در حالی که هیچ درمان سریع یا جادویی وجود ندارد تحقیقات اخیر نشان داده است که چندین مکمل و گیاهان دارویی وجود دارند که ممکن است در مدیریت دیابت نوع 2 مفید باشند - به ویژه هنگامی که همراه با داروی خوراکی مصرف می شود. این را هم بخاطر بسپارید که یک شیوه زندگی سالم شامل رژیم غذایی سرشار از فیبر و سبزیجات همراه با ورزش منظم و تکنیک های کاهش استرس نیز برای درمان این بیماری مهم است.

درباره دیابت

شکر به شکل گلوکز منبع اصلی سوخت سلولهای بدن است و هورمون انسولین اجازه می دهد گلوکز موجود در خون وارد آن سلول ها شود. در دیابت نوع 2، عوامل ژنتیکی یا شیوه زندگی منجر به کاهش توانایی بدن در سوخت و ساز موثر قند (گلوکز) شما شده است. این بدان معنی است که بدن شما ممکن است دیگر انسولین کافی تولید نکند یا اینکه سلولهای شما در مقابل اثرات انسولین مقاوم تر می شوند و گلوکز بیش از حد در جریان خون شما شروع به ساخت می کند.
اگر سطح بالای گلوکز خون همچنان ادامه داشته باشد ممکن است به چشم، قلب، کلیه ها یا اعصاب آسیب برساند. با این وجود چندین داروی خوراکی وجود دارد که می توانند به همراه چندین مکمل و داروی گیاهی به شما کمک کنند به طور طبیعی بدن شما برای انسولین یا افزایش جذب گلوکز به داخل سلول حساس تر شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: مدیریت و درمان دیابت نوع 2

درمان های جایگزین برای دیابت

قبل از شروع مکمل های جدید، ابتدا درمورد روش های درمانی جایگزین با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است برخی از داروهایی که قبلاً مصرف می کنید با آنها تداخل داشته باشند و ممکن است آن داروها برای جلوگیری از قند خون پایین (هیپوگلیسمی) لازم باشد.
توجه به این نکته نیز ضروری است که خوددرمانی با داروهای جایگزین و جلوگیری یا تأخیر در مراقبت استاندارد هنگام تشخیص بیماری دیابت، ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد. بدون درمان مناسب مانند داروهای خوراکی یا تزریقی و آزمایش منظم قند خون، دیابت ممکن است به عوارض جدی تر مانند مشکلات چشم، کبد و کلیه، مشکلات عصبی، کمای دیابتی، سکته مغزی یا حتی مرگ منجر شود.

جینسنگ

اگرچه چندین نوع مختلف جینسنگ وجود دارد اما امیدوار کننده ترین مطالعات در مورد جینسنگ و دیابت از جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius ) استفاده کرده است. یک متاآنالیز نشان داده است که جینسنگ آمریکایی ممکن است با افزایش حساسیت بدن به انسولین، کنترل قند خون و گلوکز ناشتا (نشانگر میزان قند خون شما را به طور کلی) بهبود بخشد.
به دنبال کپسول هایی با عصاره استاندارد ginsenosides جینسنوزیدها، ماده فعال باشید.

بیشتر بدانید: محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان

کروم

کروم یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات و چربی دارد و به سلولهای بدن کمک می کند تا به درستی به انسولین پاسخ دهند. در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که شیوع دیابت در افرادی که مکمل حاوی کروم را در طی ماه قبل مصرف کرده اند کمتر بود.
چندین مطالعه امیدوارکننده وجود دارد که نشان می دهد مکمل کروم ممکن است مؤثر باشد اما به دور از نتیجه نیست. یک مطالعه مروری اخیر، به 20 کارآزمایی کنترل شده تصادفی مختلف روی کروم پرداخته و نشان داد که مکمل باعث کاهش سطح گلوکز ناشتا در پنج مورد از 20 مطالعه شده است در حالی که هموگلوبین A1c در 5 از 14 مطالعه 0.5 درصد کاهش یافته است اما به طور کلی، مزایای آن می تواند قابل توجه باشد. اما اثر گسترده استفاده از کروم در مراقبت از دیابت بسیار محدود است.

بیشتر بخوانید: 10 غذای غنی از کرومیوم

منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند سبزیجات برگ سبز، آجیل، دانه و غلات کامل و در مکمل های غذایی یافت می شود. منیزیم برای بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی مختلف مورد نیاز است. این به تنظیم قند خون کمک می کند و برای عملکرد طبیعی عضلات و عصب، ضربان قلب، عملکرد سیستم ایمنی، فشار خون و سلامت استخوان ها لازم است.
یک مطالعه نشان می دهد که سطح منیزیم پایین ممکن است کنترل قند خون در دیابت نوع 2 را بدتر کند. همان مطالعه شواهدی را نشان می دهد که مکمل منیزیم با افزایش حساسیت به انسولین می تواند در مقاومت به انسولین کمک کند.
اخطار داده شده است که اگرچه به طور کلی ایمن است دوزهای بسیار زیاد منیزیم ممکن است باعث اسهال، حالت تهوع، از بین رفتن اشتها، ضعف عضلات، مشکل در تنفس، فشار خون پایین، ضربان قلب نامنظم و سردرگمی شود. آنهایی که برای پوکی استخوان، فشار خون بالا (مسدود کننده کانال های کلسیم) و همچنین برخی از آنتی بیوتیک ها، شل کننده های عضلانی و دیورتیک ها استفاده می شود.

بیشتر بدانید:

کاکتوس گلابی خاردار

مصرف اصلی: کاهش قند خون
دوز معمولی: اگر آن را به عنوان غذا میل می کنید روزانه 1 تا 2 فنجان میوه کاکتوس پخته شده را هدف قرار دهید. در غیر این صورت، دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید.
میوه رسیده این کاکتوس در برخی مطالعات کوچک نشان داده شده است از جمله یک مطالعه روی حیوانات سال 2017 که در پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شده است نشان داد که این میوه باعث کاهش قند خون در موشهای دیابتی صحرایی شده است. با این حال، نتایج مطالعات حیوانات همیشه قابل انتقال به انسان نیست. ممکن است شما بتوانید میوه را در فروشگاه های مواد غذایی خود پیدا کنید اما اگر چنین نیست در فروشگاه های مواد غذایی به دنبال آن به عنوان آب یا پودر باشید. این میوه همچنین از نظر فیبر غنی است.

گاما لینولنیک اسید

استفاده اصلی: کاهش درد عصبی
دوز مصرفی معمولی: 270 تا 540 میلی گرم یک بار در روز
گاما لینولنیک اسید یا GLA یک اسید چرب است که در روغن گل پامچال عصرانه یافت می شود. تحقیقات بالینی مقدماتی نشان می دهد که مصرف GLA به مدت شش ماه یا بیشتر ممکن است علائم درد عصبی را در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی کاهش دهد. از این عادت های بد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت خودداری کنید.

دارچین

به نظر می رسد دارچین توانایی کاهش قند خون را دارد و در عین حال نشانگرهای زیستی لیپید از جمله تری گلیسیریدها، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و کلسترول تام را نیز کاهش می دهد.
یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور، کنترل شده با دارونما، به بررسی مکمل دارچین در 140 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 در طی سه ماه پرداخت.
در مطالعه، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و به آنها 2 کپسول 500 میلی گرم پودر دارچین در روز هر کدام یا یک دارونما داده شد.
پس از گذشت سه ماه، یافته های آماری قابل توجهی شامل بهبود در شاخص توده بدنی (BMI)، چربی احشایی، چربی بدن و همچنین پیشرفت های گلوکز ناشتا، A1c، تولید انسولین، مقاومت به انسولین و چربی ها در مقایسه با گروه دارونما بود. بیشترین تأثیر در افراد دارای BMI بالای 27 سال (از نظر فنی دارای اضافه وزن) مشاهده شد.

در ادامه بخوانید: 

خربزه تلخ Bitter melon

مصرف اصلی: کاهش قند خون
دوز مصرفی معمولی: روزانه 50 تا 100 میلی لیتر (تقریبا 3 تا 6 قاشق غذاخوری) از عصاره روزانه
تصور می شود که خربزه تلخ به سلول ها کمک می کند تا گلوکز را به طور مؤثر استفاده کنند و جذب قند در روده را مسدود می کنند. یک مطالعه در ژورنال Ethnopharmacology، خربزه تلخ را با یک داروی دیابت مقایسه کرد و نشان داد که باعث کاهش فروکتوزامین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود. با این حال، دوز کم داروهایی که قبلاً تأیید شده اند این کار را به طور مؤثرتری انجام دادند. در مطالعه‌ای که در سال 2017 روی موش انجام شده است که در پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شده است محققان پیشنهاد کردند که خربزه تلخ ممکن است قند خون بالا را در دیابت نوع 1 کاهش دهد.

بیلبری

کاربرد اصلی: محافظت از چشم و اعصاب
دوز معمولی: 80 تا 120 میلی گرم دو بار در روز عصاره بیلبری استاندارد
آنتی اکسیدانهای قدرتمندی در میوه و برگهای بیلبری است. این آنتی اکسیدان ها، به نام آنتوسیانین ها، ممکن است به جلوگیری از آسیب رساندن به رگ های خونی ریز که منجر به درد عصبی و رتینوپاتی (آسیب به شبکیه چشم) می شوند کمک می کند. اگرچه بیلبری بیشتر برای بهبود بینایی ترویج می شود اما گزارش شده است که عصاره قند خون را کاهش می دهد. یک مطالعه دیگر در مورد بزرگسالان مبتلا به سندرم متابولیک، نشان داد که خوردن بیلبری تازه ترشح انسولین را نیز تحریک می کند.

آلفا لیپوئیک اسید

کاربردهای اصلی: کاهش درد عصبی، کاهش قند خون
دوز معمولی: 600 تا 800 میلی گرم در روز
ALA، مخفف برای آلفا لیپوئیک اسید، بسیاری از انواع رادیکالهای آزاد - اتمهای اکسیژن واکنش پذیر که می تواند به سلولهای دیگر آسیب برساند. ایجاد رادیکالهای آزاد، که تا حدودی از قند خون بالا ناشی می شود می تواند منجر به آسیب عصبی و سایر مشکلات شود. یک مطالعه 2015 در ژورنال فیزیولوژی و فارماکولوژی کانادا منتشر شد که نشان داد ALA هم در پیشگیری و هم در درمان دیابت کمک می کند. Shane-McWhorter، به عنوان درمانی برای نوروپاتی دیابتی، گفت: "ALA ممکن است بیشتر از آسیب های زودرس به آسیب عصبی کمک کند." سایر مطالعات نشان داده اند که کاهش درد عصبی، بی حسی و سوزش است.

آلوئه ورا

اگرچه ژل آلوئه ورا به عنوان داروی خانگی برای سوختگی های جزئی و سایر شرایط پوستی شناخته شده است بررسی اخیر نشان می دهد که ژل آلوئه ورا ممکن است به افراد مبتلا به دیابت کمک کند به لطف تعدادی از ترکیبات فعال فیتواسترول موجود در این گیاه که به اثبات رسیده است. سطح قند خون و هموگلوبین A1c با افزایش ذخیره سازی و استفاده از گلوکز کاهش می دهد.

بیشتر بدانید: 

شنبلیله

مصرف اصلی: کاهش قند خون
دوز معمولی: 5 تا 30 گرم با هر وعده غذایی یا 15 تا 90 گرم با یک وعده در روز
کلی رودریگز، مدیر برنامه جهانی دیابت در سیستم سلامت و بیمارستان پارکلند در دالاس می گوید: "شنبلیله گیاهی است که تصور می شود تأثیر مثبت بر متابولیسم و احتمالاً فشار خون دارد." با این حال، تحقیقات محدود است. این اثر تا حدی ممکن است به دلیل مقدار بالای فیبر دانه باشد. آنها همچنین حاوی یک اسید آمینه هستند که به نظر می رسد باعث آزاد شدن انسولین می شود. یک مطالعه کوچک، که در سال 2017 در مجله Ayu منتشر شد حاکی است که خوردن شنبلیله ممکن است قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

در ادامه بخوانید: 

گیمنما

مطالعات نشان می دهد که گیاه گیمنما (Gymnema sylvestre) می تواند قند خون را در مبتلایان به دیابت نوع 2 به طرز شگفت آور کاهش دهد Gymnema در واقع می تواند غذاهای شیرین را به طعم شیرین کمتری تبدیل کند بنابراین شما در نهایت مایل به خوردن کمتر از آنها هستید. این گیاه به دلیل داشتن خاصیت مهارکننده آنزیمی، به دلیل داشتن توانایی در کاهش تجمع چربی و کمک به کاهش وزن مشهور است.
علاوه بر این، یک مطالعه از این دست نشان داد که به لطف فعالیت آنتی اکسیدانی قدرتمند Gymnema، ممکن است به جلوگیری از آسیب اعضای بدن که اغلب در دیابت مشاهده می شود کمک کند زیرا این بیماری با افزایش تولید گونه های اکسیژن فعال (ROS)، ناشی از افزایش بلند مدت قند خون مشخص شده است.
از آنجا که گیمنما ممکن است میزان قند خون را به میزان قابل توجهی پایین بیاورد افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند و یا از انسولین استفاده می کنند نباید از Gymnema به طور همزمان استفاده کنند مگر اینکه توسط یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت از نزدیک مورد بررسی قرار گیرند.

در پایان

اگر علاوه بر درمان استاندارد دیابت خود علاقه مند به انجام یک درمان طبیعی هستید حتماً این کار را فقط با نظارت دقیق پزشک انجام دهید. اگر دیابت به درستی کنترل نشود عواقب آن می تواند تهدید کننده زندگی باشد. همچنین، پزشک خود را در مورد هرگونه گیاهان دارویی، مکمل ها یا معالجه طبیعی که استفاده می کنید آگاه کنید زیرا ممکن است با برخی داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد و ممکن است منجر به کمبود قند خون شود مگر اینکه به طور هماهنگ انجام شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search