رژیم غذایی

خواص انواع میوه های اصلی

مزایای سلامتی میوه های اصلی

خوردن میوه بیشتر راهی عالی برای بهبود سلامت کلی و کاهش خطر ابتلا به بیماری است. میوه ها یک منبع عالی ویتامین و مواد معدنی ضروری هستند و دارای فیبر زیاد هستند.

میوه ها همچنین طیف وسیعی از آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامت از جمله فلاونوئیدها را شامل می شوند. خوردن رژیم غذایی بالا در میوه ها و سبزیجات می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی، سرطان، التهاب و دیابت را کاهش دهد. مرکبات و انواع توت ها ممکن است برای جلوگیری از بیماری ها بسیار قدرتمند باشد.
بسیاری از ما با مزایای مصرف انواع میوه ها آشنا هستیم. میوه ها از غذاهایی هستند که دارای ارزش غذایی بالایی هستند و دارای آنتی اکسیدان هایی هستند که برای سلامتی ما ضروری هستند. 5 نوع اصلی میوه حاوی بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و مواد مغذی است که ما برای رژیم غذایی سالم نیاز داریم. اگر شما همچنین میوه های گرمسیری را به عنوان یک نوع میوه استفاده کنید در واقع 6 نوع میوه اصلی وجود دارد.
وقتی ما در مورد میوه ها در شرایط آشپزخانه صحبت می کنیم معمولاً به ساختارهای گوشتی شیرین و غلیظ حاوی دانه هایی که در گیاهان یا درختان رشد می کنند اشاره می کنیم.
با این حال، در گیاه شناسی، یک میوه، هر ساختار بذر است. این بدان معناست که از لحاظ فنی، گوجه فرنگی، بادمجان، نخود فرنگی، لوبیا و دانه کامل انواع مختلف میوه هستند.

انواع میوه ها

5 نوع اصلی از میوه ها عبارتند از:
میوه الویی. یک نوع میوه گوشتی حاوی یک دانه بزرگ، به عنوان مثال، هلو، گیلاس و زردآلو است. از نظر گیاه شناسی، انواع دیگری از میوه الویی که همچنین می تواند تحت این دسته قرار گیرد برخی از انواع توت ها است. به عنوان مثال، تمشک و توت سیاه از تعدادی آلوچه مانند تشکیل شده است.
توت ها. توت ها در جهان میوه های کوچک شیرین یا ترش هستند مانند توت فرنگی، تمشک، توت سیاه و بلوبری که یک هسته یا یک حفره ندارند. اما در گیاهان دارویی یک "توت واقعی" یک میوه گوشتی است که از تخمدان یک گل با دانه یا دانه های موجود در گوشت تشکیل شده است. این شامل بلوبری، خارتوت و کرانبری می شود.
میوه سیبی. میوه ها در این دسته دارای یک منطقه گوشتی هستند که در اطراف یک هسته حاوی دانه قرار دارند. به عنوان مثال سیب و گلابی انواع پوم ها هستند.
Hesperidia (مرکبات). این میوه ها مانند لیمو، پرتقال و لیمو دارای پوست تند و پالپ بخش درونی هستند.
انواع کدوها. این نوع میوه ها در سراسر گوشت دانه چندگانه یا گروه بندی شده با هم در مرکز هستند. ملون ها یکی از بزرگترین انواع میوه های پپو هستند. این دسته شامل انواع مختلفی از میوه های هندوانه بزرگ تا کوکاملون کوچک است.
میوه های گرمسیری. اگر چه همیشه به عنوان یک نوع میوه طبقه بندی نشده است لیست میوه های گرمسیری شامل موز، آناناس، انبه، پاپایا و گواوا است.
بعضی از نمونه هایی از میوه هایی که معمولاً به سبزیجات اشاره می کنیم عبارتند از کدو تنبل، گوجه فرنگی، خیار، ذرت و فلفل. به عنوان مثال گیاه شناسی، گوجه فرنگی ها به عنوان توت ها طبقه بندی می شوند. از سوی دیگر کدو تنبل به عنوان یک میوه پپو طبقه بندی می شود.
نگاهی به جزئیات بیشتر در مورد انواع میوه ها و مزایای آن خواهیم داشت:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

میوه الویی

یک میوه الویی یک نوع میوه است که دارای یک بذر تک در مرکز است که توسط یک لایه سخت مانند پوسته احاطه شده است.
بخش سخت داخلی از میوه های الویی که با یک دیوار میوه ای آبدار و گوشتی احاطه شده است. میوه های هسته دار انواع شایع هستند. (1)
Drupes معمولاً شیرین و میوه های آبدار هستند که منابع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر هستند.
میوه های شیرین که در این لیست قرار دارند به دو نوع میوه هسته دار تقسیم می شوند:
چسبیده به هسته. در این نوع میوه آلویی معمولاً به گوشت میوه می چسبد و برای حذف سخت است. برخی از انواع هلو، آلو و گیلاس میوه های چسبیده به هسته (clingstone) هستند.
هسته جدا. همانطور که نام این میوه آلویی هسته جدا است هسته ها به راحتی خارج می شوند و نیازی به برش ندارد. بسیاری از انواع هلو و آلو در هر دو نوع چسبیده به هسته و هسته جدا وجود دارند.
انواع دیگری از میوه ها که الویی هستند همچنین می تواند به انواع توت ها طبقه بندی شوند به عنوان مثال، تمشک و زغال اخته از تعدادی میوه الو مانند تشکیل شده است.

انواع مختلف از میوه هایی که میوه آلویی هستند

بعضی از نمونه ها از میوه های خوشمزه که به عنوان میوه الویی طبقه بندی می شوند شامل انبه، زردآلو، گیلاس، شلیل، هلو، آلو و خرما می باشد.
در میان انواع میوه الویی که " botanically " نامیده می شوند عبارت از زیتون، بادام، گردو، نارگیل و بادام زمینی می باشد. آنچه که ما در جهان پختنی به عنوان "آجیل" می نامیم حقیقتاً میوه الویی که ما می خوریم دانه به جای میوه است.

بیشتر بخوانید: خواص خرما: مزایای سلامتی خرمای (خشک، تازه، پیارم)

مزایای سلامتی میوه های الویی معمول 

همانطور که با بیشتر میوه های تازه، میوه های هسته دار با گوشت خوشمزه آبدار، منبع خوبی از مواد مغذی هستند که برای سلامتی شما ضروری هستند. در اینجا برخی از رایج ترین میوه های روغنی که برای شما بسیار مفید هستند آورده می شود.
گیلاس. انواع گیلاس شامل گیلاس های شیرین و گیلاس های ترش است. بررسی 2018 در مورد مزایای گیلاس می گوید که آنها منبع خوبی از ویتامین C و نوع آنتی اکسیدان به نام پلی فنول ها هستند. خوردن گیلاس و نوشیدن آب گیلاس با کاهش التهاب، رفع درد مفصل و کاهش اثرات استرس اکسیداتیو همراه است. (2)
یاد بگیرید چگونه نوشیدن آب شربت گیلاس می تواند یک درمان مؤثر در خانه برای از بین بردن درد مفصل و نقرس باشد.
آلو. مصرف 3 آلو به شما 19 میلی گرم ویتامین C و 2.7 گرم فیبر که 30٪ و 12٪ از نیازهای روزانه شما را می دهد. یکی دیگر از مزایای آلو، خوردن آنها به صورت خشک است که عموماً به نام آلبالو به حساب می آید. خوردن آلو خشک می تواند به افزایش تراکم استخوان، جلوگیری از چاقی با استفاده از آنها به عنوان یک میان وعده سالم و یبوست را رفع می کند.
انبه. یکی از میوه ها در فهرست میوه های گرمسیری انبه است. انبه ها منابع غنی از ویتامین های C و E و همچنین پتاسیم و منیزیم هستند. سطوح بالای مواد مغذی در انبه ها به این معنی است که آنها برای سلامت قلب، سیستم گوارش و کاهش علائم پیری مناسب هستند.

توت ها

توت یکی از محبوب ترین انواع میوه ها به دلیل طعم، رنگ و بافت متنوع آن است. در واقع، بسیاری از مردم عطر انواع توت ها را از سالم ترین غذاهای این سیاره را در لیست قرار می دهند.
معمولاً انواع توت ها نوعی میوه ای خوراکی کوچک هستند و می توانند طعم شیرین، ترش، یا تند داشته باشند. تمام انواع واقعی توت ها هسته در وسط ندارد. با این حال، گوشت آنها معمولاً حاوی دانه است مانند بلاک کارنت (انگور سیاه فرنگی)، انگور، بلوبری، خارتوت و خرمالو.
جالب توجه است در حس گیاهی، تمشک یا توت فرنگی به عنوان توت ها طبقه بندی نشده است اما در جهان پخت و پز آنها هستند.
اگرچه میوه های مرکبات (هسپریدیم) توت های گیاهی هستند آنها به عنوان توت های اصلاح شده طبقه بندی می شوند نه انواع توت ها واقعی. ما در مورد میوه های هسپریدیوم بحث می کنیم.

انواع مختلف میوه ها که توت ها هستند

توت می تواند در میان برخی از شیرین ترین میوه های موجود باشد و یا برخی از میوه های ترش در جهان.
برخی از انواع توت های شیرین در شرایط آشپزی عبارتند از توت فرنگی، بلوبری و برخی از انواع تمشک. لیست انواع توت ها عبارتند از کران بری، خارتوت و

برخی انواع تمشک.

دیگر میوه های محبوب که به عنوان میوه های توت طبقه بندی می شوند عبارتند از انگور، توت گجی و آقطی سیاه.

مزایای سلامتی توت های معمولی

توت ها یک غذای بسیار سالم هستند زیرا بسیاری از چیزهای خوب و آنتی اکسیدان ها را در یک بسته کوچک دارند.
توت های رنگی تیره و توت های قرمز رنگ برای شما بسیار مفید هستند زیرا آنها حاوی آنتی اکسیدان قوی آنتوسیانین هستند. این ترکیب سالم به پیشگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت مرتبط است.
بیایید به طور مختصر در مورد مزایای سلامت برخی از انواع توت ها بیشتر بدانیم.
بلوبری. مطالعات نشان داده اند که بلوبری تعدادی اثرات مثبت بر سیستم قلبی عروقی دارد. رژیم غذایی خود را با این انواع توت های آبی خوشمزه کامل کنید زیرا این توت ها می توانند به کاهش سریع فشار خون، کاهش کلسترول و جلوگیری از التهاب کمک کند. بلوبری همچنین دارای ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که می تواند به جلوگیری از کاهش بینایی مرتبط با سن کمک کند.
تمشک. گرچه از لحاظ فنی، تمشک در لیست سالم ترین انواع توت ها در شرایط پخت و پز قرار دارد. تمشک، به ویژه تمشک سیاه، غنی از آنتی اکسیدان ها است که به سلامت قلب شما کمک می کند. تمشک نیز به حفاظت از عملکرد شناختی و بهبود حافظه کمک می کند.
توت فرنگی. اگر چه از دید گیاه شناسی "توت واقعی" نیست این توت های قرمز خوشمزه یکی از غنی ترین میوه هایی هستند که می توانید بخورید. توت فرنگی یکی از انواع توت ها برای طعم شیرین و مزایای سلامتی آن است. خوردن توت فرنگی به التهاب کمتر، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، محافظت در برابر اختلالات مرتبط با چاقی و حتی سرطان مرتبط است.(3)

پومس (میوه سیبی)

میوه هایی که به عنوان پومس طبقه بندی می شوند گوشت نسبتاً سختی دارند که هسته را احاطه کرده است.
میوه ها در دسته پومس بسیار محبوب هستند. به عنوان مثال، سیب و گلابی در فهرست میوه پومس قرار دارند. کلمه فرانسوی برای سیب، pome، در واقع از لاتین پوموم می آید که در اصل به معنای میوه بود.
ویژگی مشخصه انواع مختلف پومس هسته مرکزی آنهاست. Endocarp، که درونیترین لایه است دانه را احاطه کرده، می تواند بافت چرمی یا سنگی داشته باشد.
آیا می دانید سیب ها در تعداد زیادی از انواع مختلف وجود دارد؟ به گفته محققان دانشگاه ایلینوی، حدود 7،500 نوع سیب در سراسر جهان وجود دارد.
میوه های معمولی که میوه های پومس هستند(4)
شایع ترین انواع میوه های پومس عبارتند از سیب و گلابی. میوه های پومس که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، سمان کوهی و به هستند.

مزایای سلامت و درمان معمول میوه های پومس

سیب یکی از رایج ترین انواع میوه ها در دنیاست و آنها دارای مزایای سلامتی زیادی هستند.
سیب یک میوه سخت و یک میان وعده خوب است اگر بخواهید وزن کم کنید سیستم گوارش شما را بهبود بخشیده و دوز ویتامین C دریافت می کنید. به عنوان مثال، یک سیب متوسط دارای تقریباً 15٪ نیازهای روزانه ویتامین C شما و 17٪ از نیازهای فیبر شما است. فقط یک سیب حاوی حدود 100 کالری است.
بررسی ارقام میوه های سیب و مزایای آنها نشان می دهد که آنها دارای انواع مختلف آنتی اکسیدان های قوی هستند. مصرف سیب با خطر کمتر سرطان، بیماری قلبی عروقی، دیابت، آسم و سایر شرایط سلامت مزمن مرتبط است.
یکی از مزایای سلامت سیب این است که آب ان را می توانید تخمیر کرده و به سرکه سیب سرخ (ACV) تبدیل کنید.

هسپریدیا (مرکبات)

میوه های مرکبات میوه هایی هستند که دارای پوست ضخیم تندی هستند و در رنگهای مختلف از سبز تا زرد تا نارنجی ظاهر می شوند. در گیاه شناسی، میوه های مرکبات انواع توت (توت های اصلاح شده) هستند.
اکثر میوه های مرکبات مانند پرتقال، لیموترش زرد، لیموترش سبز و گریپ فروت گوشتی آبدار و نرم و بخش های مختلف دارند. بخش ها با کمی مایع پر شده و حاوی آب مرکبات است.
پوست حاوی گوشت مرکبات حاوی بسیاری از مزایای سلامتی است. پوست دارای روغن های فرار است که اغلب برای ساخت اسانس ها استفاده می شود. همچنین می توانید لایه بیرونی پوسته های مرکبات را خراش داده و برای طعم به مواد غذایی و نوشیدنی های اضافه کنید.

انواع مختلف میوه های مرکبات که برای شما خوب است

انواع میوه های مرکبات دارای مزایای زیادی هستند زیرا میزان بالای ویتامین C دارند. برخی از میوه های شناخته شده در لیست مرکبات شامل لیموزرد ترش، لیموسبز ترش، گریپ فروت و پرتقال می باشند.
انواع دیگر میوه ها متعلق به خانواده هسپریدیا (مرکبات) شامل ترنج، کلمنتین، کفیر ترش، کامکوات، پوملو و یوزو می باشد.

مزایای سلامت و درمان مرکبات

مرکبات به طور کلی یکی از محبوب ترین انواع میوه ها می باشد. مرکبات برای تهیه غذا، نوشیدنی و لوازم آرایشی و همچنین روغن های ضروری و ادویه جات استفاده می شود.
انواع میوه های مرکبات به درمان بیماری های التهابی کمک می کنند از سلامت قلب و عروق محافظت می کنند از رادیکال آزاد می کاهند و خواص ضد سرطانی دارند.
لیمو. لیمو قطعاً در لیست میوه های زرد هستند و از شایع ترین نوع میوه های مرکبات برای مصرف دارای مزایای سلامتی هستند. این میوه های مرکبات زرد با ویتامین C و آنتی اکسیدان ها همراه هستند. مصرف لیمو یا آب لیمو می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول، بهبود جذب آهن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند.
گریپ فروت. گریپ فروت یک نمونه از میوه هایی است که برای خوردن مفید هستند اگر بخواهید وزن کم کنید و اشتها را کنترل کنید. مطالعات نشان داده اند که مصرف گریپ فروت در رژیم غذایی کاهش وزن ممکن است به شما در کاهش سریع وزن کمک کند. گریپ فروت نیز با فیبر و مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت شما مفید است.

Pepos

انواع میوه Pepo به طور کلی میوه های گوشتی نسبتاً بزرگ هستند که دانه های متعدی در گوشت دارند. به عنوان مثال، هندوانه یک نوع میوه است که به عنوان میوه pepo طبقه بندی می شود.
مانند میوه های مرکبات، انواع میوه هایی که به عنوان pepos طبقه بندی می شوند در انواع گیاهان دارویی هستند. تفاوت میان میوه های پپو (توت ها) و میوه های هسپریدیوم (میوه های مرکبات) این واقعیت است که گوشت آنها تقسیم نشده است.
انواع خاصی از "میوه ها" "pepo" وجود دارد که ما به سبزیجات فکر می کنیم. این شامل خیار، کدو تنبل، اسکواش و بادمجان است. شیرین ترین گونه پموس که ما با میوه ها مرتبط می کنیم ملون ها و هندوانه ها هستند.
خربزه ها در تمام اشکال و اندازه های مختلف از بزرگ تا کوچک با رنگ پوست مختلف مانند cantaloupes با پوست سبز خشن وجود دارند.

انواع مختلفی از میوه هایی pepos هستند

از انواع مختلف میوه های پپوس، معمولاً هندوانه ها و انواع ملون ها هستند که با میوه ها بیشتر از سبزی ها در ارتباط هستند.
برخی از انواع محبوب ملون عبارتند از Honeydew و Cantaloupe.

مزایای سلامتی معمول میوه های pepo

بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های سلامتی محبوب ترین میوه های پپو داشته باشیم.
هندوانه. هندوانه تازه حدود 91 درصد آب است و یک راه عالی برای نگهداری در روزای گرم تابستان است. هندوانه یک منبع غنی از لیکوپن، یک آنتی اکسیدان قوی است که به سلامت قلبی عروقی و یک سیستم ایمنی قوی مرتبط است. از آنجا که کالری کم است اگر شما بخواهید وزن کم کنید هندوانه نیز یک نوع میوه مناسب برای خوردن است.
ملون Cantaloupe. یکی از دلایل وارد کردن ملون کانتالوپ در رژیم غذایی شما این است که حاوی آنتی اکسیدان هایی است که برای بینایی مناسب هستند. علاوه بر داشتن منبع خوبی از فیبر و هیدراتاسیون، ملون کانتالوپ همچنین منافعی برای سیستم هضم و رژیم های غذایی کاهش وزن دارد.(5)

میوه های گرمسیری

میوه های گرمسیری در گیاه شناسی به عنوان یک نوع میوه طبقه بندی نشده اند. اما اکثر مردم تصور می کنند که رده میوه های گرمسیری حاوی میوه های عجیب و غریب مانند میوه اژدها، رامبوتان، لیچی ها و میوه گل ساعتی است.
فقط تصاویری از میوه های گرمسیری و یا شنیدن نام میوه های گرمسیری می تواند شما را به سر زمین های عجیب و غریب منتقل کند. با این حال، طعم و مزه میوه های گرمسیری مانند آناناس، پاپایا، انبه، میوه اژدها، رامبوتان، لیچی ها و میوه های گل ساعتی باعث شده است که آنها را از دیگر انواع میوه جدا کند.
انواع گیاهانی که میوه های گرمسیری تولید می کنند در اطراف استوا و در کشورهای کارائیب، شمال غربی آمریکای جنوبی، آفریقای مرکزی، آسیا و جزایر اقیانوس آرام قرار دارند.
نمونه هایی از میوه های گرمسیری عبارتند از پاپایا و انبه که درختان، آناناس هستند که در واقع مجموعه ای از انواع توت ها است که با هم مخلوط شده اند و گوبانا (soursop) که از لحاظ فنی نوعی توت است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search