رژیم غذایی

9 اثر جانبی نوشیدن زیاد چای

عوارض نوشیدن چای

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. محبوب ترین گونه ها چای سبز، سیاه و اولانگ است همه اینها از برگ گیاه Camellia sinensis تهیه شده است. 2 - 3 فنجان چای گرم و با طراوت باعث می شود در طول روز انگیزه و پرانرژی داشته باشید.

اما هر مقدار بیشتر از این می تواند منجر به عوارض جانبی متوسط و عوارض شدیدتر شود. چای سیاه از ترکیبات متفاوتی مانند کافئین، فلوراید، گلوکورونیک و اسید لاکتیک، منگنز، پتاسیم، تانن، پورین ها، گزانتین و استرهای گالیک تشکیل شده است.
چای قرن ها است که در طب سنتی از خواص درمانی آن استفاده می شود. علاوه بر این، تحقیقات مدرن نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در چای می توانند در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی نقش داشته باشند. (1)
اگرچه مصرف متوسط چای برای اکثر افراد یک انتخاب بسیار سالم است اما مصرف بیش از 4/4 لیوان (710 - 950 میلی لیتر در روز) می تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد. 
در اینجا 9 عارضه جانبی احتمالی نوشیدن چای زیاد آورده شده است.

1. کاهش جذب آهن

چای منبع غنی از یک کلاس از ترکیبات به نام تانن است. تانن ها می توانند در بعضی از غذاها به آهن متصل شوند و آن را برای جذب در دستگاه گوارش شما غیرقابل دسترس کنند.(2)
کمبود آهن یکی از شایعترین کمبودهای مغذی در جهان است و اگر میزان آهن کم باشد مصرف زیاد چای ممکن است شرایط شما را وخیم تر کند.
تحقیقات نشان می دهد که تانن های چای به احتمال زیاد مانع جذب آهن از منابع گیاهی نسبت به غذاهای وابسته به حیوانات می شوند. بنابراین، اگر یک رژیم غذایی گیاهی شدید وگان یا گیاهخواری را رعایت کنید ممکن است لازم باشد تا توجه بیشتری به میزان چای مصرفی خود داشته باشید.
مقدار دقیق تانن های موجود در چای بسته به نوع و نحوه تهیه آن می تواند بسیار متفاوت باشد. محدود کردن میزان مصرف شما به 3 یا کمتر فنجان (710 میلی لیتر) در روز به احتمال زیاد دامنه امنی برای اکثر افراد است.
اگر آهن کم دارید اما هنوز از نوشیدن چای لذت می برید مصرف آن در بین وعده های غذایی را به عنوان یک احتیاط اضافی در نظر بگیرید. انجام این کار باعث می شود تا کمتر بر توانایی بدن در جذب آهن از غذای شما در وعده های غذایی تأثیر بگذارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. افزایش اضطراب، استرس و بی قراری

برگهای چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین از چای یا هر منبع دیگری ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بی قراری کمک کند.
یک فنجان متوسط (240 میلی لیتر) چای بسته به نوع و روش تولید آن حاوی حدود 11 تا 61 میلی گرم کافئین است. (3 و 4)
چای های سیاه نسبت به انواع سبز و سفید حاوی کافئین بیشتری هستند و هرچه بیشتر چای بخورید میزان کافئین آن بیشتر است.
تحقیقات نشان می دهد که دوز کافئین زیر 200 میلی گرم در روز بعید است که باعث اضطراب قابل توجهی در بیشتر افراد شود. با این وجود، برخی از افراد نسبت به سایر افراد به تأثیر کافئین حساس هستند و ممکن است نیاز به کاهش مصرف داشته باشند. (5)
اگر توجه داشته باشید که عادت خوردن چای سبب احساس لرز و عصبانیت در شما می شود ممکن است علامتی باشد که زیاد به آن مبتلا شده اید و ممکن است بخواهید مصرف را کاهش دهید تا علائم را کاهش دهد.
شما همچنین ممکن است چای گیاهی عاری از کافئین در نظر بگیرید. چای های گیاهی به عنوان چای واقعی محسوب نمی شوند زیرا از گیاه Camellia sinensis حاصل نمی شوند. در عوض، آنها از انواع عناصر بدون کافئین مانند گل، بوته و میوه ساخته شده اند.

3. خواب ضعیف

از آنجا که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است مصرف زیاد آن ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند.
ملاتونین هورمونی است که به مغز شما علامت می دهد که زمان خواب است. برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کند و منجر به کیفیت پایین خواب شود.
خواب ناکافی با انواع مسائل ذهنی از جمله خستگی، اختلال در حافظه و کاهش محدوده توجه مرتبط است. علاوه بر این، کمبود خواب مزمن با افزایش خطر چاقی و کنترل ضعیف قند خون همراه است.
افراد کافئین را با میزان های مختلف متابولیزه می کنند و پیش بینی دقیق چگونگی تأثیر آن بر الگوهای خواب در همه دشوار است.
برخی مطالعات نشان داده اند که حتی فقط 200 میلی گرم کافئین که 6 یا چند ساعت قبل از خواب مصرف می شود می تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد در حالی که مطالعات دیگر تأثیر قابل توجهی نداشته اند.(6)
اگر علائم مرتبط با کیفیت پایین خواب را تجربه می کنید و به طور مرتب چای کافئین دار می نوشید ممکن است بخواهید میزان مصرف خود را کاهش دهید به ویژه اگر سایر نوشیدنی ها یا مکمل های حاوی کافئین را نیز مصرف می کنید.

4. حالت تهوع

برخی ترکیبات موجود در چای ممکن است باعث حالت تهوع شود به خصوص هنگامی که به مقدار زیاد یا با معده خالی مصرف شود.
تانن های موجود در برگ های چای مسئول طعم تلخ و شیرین چای هستند. ماهیت قابض تانن ها همچنین می تواند باعث تحریک بافت گوارشی شود و به طور بالقوه منجر به علائم ناراحت کننده ای مانند تهوع یا درد معده شود.
مقدار چای مورد نیاز برای داشتن این اثر بسته به شخص می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند.
افراد حساس تر ممکن است بعد از نوشیدن حداقل 1 - 2 فنجان (240 - 480 میلی لیتر) چای، این علائم را تجربه کنند در حالی که دیگران ممکن است بدون توجه به عوارض بیماری، قادر به نوشیدن بیش از 5 فنجان (1.2 لیتر) باشند.
اگر بعد از نوشیدن چای متوجه هر یک از این علائم شدید ممکن است بخواهید میزان کل نوشیدن خود را در هر زمان کاهش دهید.
همچنین می توانید یک چاشنی شیر یا غذایی، همراه با چای خود
اضافه کنید. تانن ها می توانند به پروتئین و کربوهیدرات موجود در مواد غذایی متصل شوند که می تواند تحریک دستگاه گوارش را به حداقل برساند.(7)

5. سوزش سر دل

کافئین موجود در چای ممکن است باعث سوزش سر دل شود یا علائم ریفلاکس اسید موجود را تشدید کند.
تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند اسفنکتر مری به معده را شل کند و اجازه می دهد محتویات اسیدی معده به راحتی در مری جریان یابد.
کافئین همچنین ممکن است به افزایش تولید کل اسید معده کمک کند.
البته، نوشیدن چای ممکن است لزوماً باعث سوزش سر دل نشود. واکنش افراد بسیار متفاوت است.
گفته می شود اگر به طور مرتب مقدار زیادی چای مصرف می کنید و به طور مکرر سوزش دل را تجربه می کنید.
حجم مصرف خود را کاهش داده و ببینید که آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

6. عوارض حاملگی

قرار گرفتن در معرض کافئین زیاد در اثر نوشیدنی هایی مانند چای در دوران بارداری ممکن است خطر عوارض مانند سقط جنین و وزن کم هنگام تولد نوزادان را افزایش دهد.
اطلاعات مربوط به خطرات کافئین در دوران بارداری مختلط است و هنوز مشخص نیست که دقیقاً چقدر ایمن است. با این حال، اکثر تحقیقات نشان می دهد که اگر میزان مصرف کافئین روزانه خود را در زیر 200 - 300 میلی گرم نگه دارید خطر عوارض نسبتاً کم باقی می ماند.(8)
گفته می شود کالج زنان و زایمان توصیه می کند از علامت 200 میلی گرم تجاوز نکند.(9)
مقدار کل کافئین چای می تواند متفاوت باشد اما معمولاً بین 20 تا 60 میلی گرم در هر فنجان (240 میلی لیتر) است. بنابراین، برای اینکه احتیاط کنید بهتر است بیش از 3 فنجان (710 میلی لیتر) در روز ننوشید.(10)
برخی از افراد برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض کافئین در دوران بارداری، ترجیح می دهند به جای چای معمولی، چای گیاهی فاقد کافئین بنوشند. با این وجود، تمام چای های گیاهی در دوران بارداری بی خطر نیستند.
به عنوان مثال، چای های گیاهی حاوی کوهوش سیاه یا شیرین بیان ممکن است زایمان زودرس ایجاد کرده و از آن اجتناب شود.
اگر باردار و نگران مصرف کافئین یا چای گیاهی خود هستید حتماً از پزشک ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود راهنمایی بگیرید.

7. سردرد

مصرف متناوب کافئین ممکن است به تسکین برخی سردردها کمک کند. با این حال، وقتی به صورت مزمن استفاده می شود اثر متضاد می تواند رخ دهد.
مصرف روتین کافئین چای ممکن است به سردردهای مکرر کمک کند.
برخی تحقیقات حاکی از آن است که به میزان 100 میلی گرم کافئین در روز می تواند به عود روزانه سردرد کمک کند اما مقدار دقیق لازم برای ایجاد سردرد می تواند بر اساس تحمل فرد متفاوت باشد.
چای نسبت به سایر انواع نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه یا قهوه از نظر کافئین پایین تر است اما برخی از انواع هنوز هم می تواند به اندازه 60 میلی گرم کافئین در هر فنجان (240 میلی لیتر) فراهم کند.(11)
اگر سردردهای مکرر دارید و فکر می کنید ممکن است به مصرف چای شما مربوط باشد سعی کنید این نوشیدنی را از رژیم غذایی خود برای مدتی کاهش یا از بین ببرید تا ببینید که آیا علائم شما بهبود یافته است یا خیر.

بیشتر بخوانید: سردردهای ماهانه؛ انواع و علل

8. سرگیجه

اگرچه احساس سرگیجه یا سبکی سر یک عارضه جانبی کمتر رایج است می تواند به دلیل نوشیدن زیاد کافئین از چای باشد.
این علامت معمولاً با دوزهای زیاد کافئین همراه است به طور معمول آنهایی که بیشتر از 400 - 500 میلی گرم، یا تقریباً 6 تا 12 فنجان (1/4 تا 2/8 لیتر) چای مصرف دارند. با این حال، ممکن است با دوزهای کمتری در افرادی که به خصوص حساس هستند رخ دهد.(12)
به طور کلی، توصیه نمی شود مقدار زیادی چای را در یک جلسه بنوشید. اگر متوجه شدید که اغلب بعد از نوشیدن چای احساس سرگیجه می کنید نسخه های کافئین پایین را انتخاب کنید یا با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید.

9. وابستگی به کافئین

کافئین یک ماده محرک عادت آور است و مصرف منظم چای یا هر منبع دیگری می تواند منجر به وابستگی شود. علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشد.(13)
میزان قرار گرفتن در معرض مورد نیاز، برای ایجاد وابستگی، بسته به شخص متفاوت است. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که می تواند بعد از گذشت کمتر از 3 روز از مصرف متوالی، با افزایش شدت در طول زمان همراه باشد.(14)

چکیده:

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. این گیاه نه تنها خوشمزه است بلکه با فواید بیشماری از جمله سلامتی، از جمله کاهش التهاب و خطر ابتلا به بیماری مزمن مرتبط است.
اگرچه مصرف متوسط برای اکثر افراد سالم است نوشیدن زیاد می تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند اضطراب، سردرد، مشکلات گوارشی و اختلال در خواب شود.
بیشتر افراد می توانند روزانه 3 - 4 فنجان (710 - 950 میلی لیتر) چای بدون عوارض جانبی بنوشند اما برخی ممکن است در دوزهای کمتری عوارض جانبی را تجربه کنند.
بیشتر عوارض جانبی شناخته شده مربوط به نوشیدن چای مربوط به محتوای کافئین و تانن است. برخی از افراد نسبت به سایرین به این ترکیبات حساس هستند. بنابراین، مهم است که چگونه عادت مصرف چای در شما تأثیر می گذارد.
اگر عوارض جانبی را که فکر می کنید ممکن است مربوط به مصرف چای باشد تجربه کرده اید سعی کنید به تدریج آن را کاهش دهید تا سطح مصرف خود را پیدا کنید.
اگر مطمئن نیستید که چه مقدار چای باید بنوشید با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: چای هیبیسکوس: مزایای و خطرات سلامت | 19 تا از بهترین چای ها برای از دست دادن وزن | خواص چای سیاه | رنگ کردن موها با چای سیاه: فواید و روش های استفاده | چه مقدار کافئین در یک فنجان قهوه وجود دارد؟ | چه مقدار قهوه و کافئین با خیال راحت می توانید بنوشید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search