رژیم غذایی

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی

مکمل برای تقویت سیستم ایمنی

اگر تا به حال زمان مهمی برای انجام اقدامات لازم برای پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن وجود داشته است اکنون با توجه به مواجه با بیماری همه گیر کروناویروس، خوردن یک رژیم غذایی متراکم از مواد مغذی، داشتن یک خواب خوب در شب و مدیریت سطح استرس همه راه های خوبی برای شروع هستند

اما اگر می خواهید یک تقویت قدرتمند به سیستم ایمنی بدن بدهید ممکن است بخواهید رژیم غذایی خود را با ویتامین ها تقویت کنید. و مکمل های دیگر اما برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن در سطح بالایی (و کمک به خود در سالم ماندن در روند) به چه ویتامین ها و مکمل هایی نیاز دارید؟

1. پروبیوتیک

ممکن است بلافاصله سیستم ایمنی بدن خود را به روده خود پیوند ندهید اما واقعیت این است که بخش قابل توجهی از عملکرد سیستم ایمنی به طور مستقیم با این قسمت از بدن شما گره خورده است. دکتر هورتون می گوید: "حدود 70 تا 80 درصد سیستم ایمنی بدن در روده شما یافت می شود." و از آنجا که روده نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کند مهم است که همه تلاش خود را برای پشتیبانی از سلامت فراگیر آن انجام دهید. بهترین راه برای انجام این کار؟ پروبیوتیک است دکتر هورتون می گوید: "مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها در ترمیم و حفظ باکتری های روده طبیعی که در مبارزه با عفونت ها بسیار مهم است مهم هستند". آنها همچنین آنتی بادی هایی را تقویت می کنند که به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب و خطر عفونت شما کمک می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: پروبیوتیک، آنچه که شما باید در مورد پروبیوتیک ها بدانید

2. ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است.
ویتامین D اثرات مبارزه با پاتوژن مونوسیت ها و ماکروفاژها را افزایش می دهد - گلبول های سفید که قسمت های مهمی از دفاع سیستم ایمنی بدن شما هستند التهاب را کاهش می دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می کند.
بسیاری از افراد از نظر این ویتامین مهم، کمبود دارند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. در حقیقت، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک همراه است.
برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است پاسخ ایمنی را بهبود بخشد. در حقیقت، تحقیقات اخیر حاکی از آن است که مصرف این ویتامین ممکن است در برابر عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کند.
در یک بررسی سال 2019 از بررسی های کنترل تصادفی در 11321 نفر، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D، در افراد دارای کمبود این ویتامین خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را کاهش داده و خطر ابتلا به عفونت را در افرادی که سطح ویتامین D کافی دارند کاهش داده است.
این یک اثر حفاظتی کلی را نشان می دهد.
مطالعات دیگر می گویند مکمل های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت های خاص، از جمله هپاتیت C و HIV بهبود بخشد.
بسته به سطح خونی این ویتامین، در هر نقطه بین 1000 تا 4000 IU مکمل ویتامین D در روز برای اکثر افراد کافی است اگرچه افراد با نقص جدی تر اغلب به دوزهای بسیار بالاتری احتیاج دارند.(1)
خلاصه
ویتامین D برای عملکرد ایمنی بدن ضروری است. سطح سالم این ویتامین ممکن است به کاهش خطر عفونتهای تنفسی کمک کند.

بیشتر بخوانید: مسموميت با ويتامين D و درمان آن

3. روی

روی ماده معدنی است که معمولاً به مکمل ها و سایر محصولات مراقبت های سلامت مانند لوزه ها اضافه می شود که به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن است. این بدان دلیل است که روی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.
روی برای رشد و ایجاد سلولهای ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد.
کمبود این ماده مغذی به میزان قابل توجهی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد و منجر به افزایش خطر عفونت و بیماری از جمله ذات الریه می شود.
کمبود روی حدود 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و در بزرگسالان مسن بسیار شایع است. در حقیقت، تا 30٪ از افراد مسن در این ماده مغذی کمبود دارند.
مطالعات بیشماری نشان می دهد که مکمل های روی ممکن است در برابر عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند.
علاوه بر این، مصرف مکمل روی ممکن است برای کسانی که در حال حاضر بیمار هستند مفید باشد.
در یک مطالعه سال 2019 در 64 کودک بستری با عفونت حاد دستگاه تنفسی تحتانی (ALRIs)، مصرف 30 میلی گرم روی در روز باعث کاهش کل مدت زمان عفونت و مدت اقامت در بیمارستان بطور میانگین 2 روز در مقایسه با گروه دارونما شد. (2)
روی اضافی همچنین ممکن است به کاهش مدت زمان سرماخوردگی کمک کند.
مصرف طولانی مدت روی به طور معمول برای بزرگسالان سالم بی خطر است مادامی که دوز روزانه زیر حد تعیین شده محدوده بالای 40 میلی گرم عنصر روی باشد.
دوزهای بیش از حد ممکن است در جذب مس اختلال ایجاد کند که می تواند خطر عفونت شما را افزایش دهد.
خلاصه
مصرف مکمل روی ممکن است در برابر عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کرده و مدت زمان این عفونت ها را کاهش دهد.

4. ویتامین C

ویتامین C به دلیل نقش مهم آن در سلامت ایمن، شاید محبوب ترین مکمل برای محافظت در برابر عفونت باشد.
این ویتامین عملکرد سلولهای مختلف ایمنی را پشتیبانی می کند و توانایی آنها در محافظت در برابر عفونت را تقویت می کند. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است که با پاکسازی سلولهای قدیمی و جایگزینی آنها با سلولهای جدید، به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.
ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کند و در برابر آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می کند که با تجمع مولکول های واکنشی شناخته شده به عنوان رادیکال های آزاد رخ می دهد.
استرس اکسیداتیو می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد و با بیماری های بیشماری در ارتباط باشد
نشان داده شده است که مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی می شود.(3)
یک بررسی بزرگ از 29 مطالعه در 11306 نفر نشان داد که مصرف منظم مکمل ویتامین C با دوز متوسط 1-2 گرم در روز، مدت سرماخوردگی را در بزرگسالان 8٪ و در کودکان 14٪ کاهش می دهد
جالب توجه است این بررسی همچنین نشان داد كه به طور مرتب با مصرف مكمل های ویتامین C، میزان بروز سرماخوردگی در افراد تحت فشارهای بدنی بالا، از جمله دوندگان ماراتن و سربازان، تا 50 درصد كاهش می یابد
علاوه بر این، درمان با ویتامین C با دوز بالا نشان داده شده است که به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید، از جمله سپسیس و سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) ناشی از عفونت های ویروسی بهبود می بخشد.
این نتایج تأیید می کنند که مکمل های ویتامین C ممکن است سلامت ایمنی را به ویژه در افرادی که از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی کنند تأثیر بگذارد.
حد بالایی ویتامین ث 2000 میلی گرم است. دوزهای روزانه مکمل به طور معمول بین 250 تا 1000 میلی گرم است.
خلاصه
ویتامین C برای سلامتی ایمن بسیار مهم است. مصرف این ماده مغذی ممکن است باعث کاهش مدت زمان و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی شود.

بیشتر بخوانید: 7 منافع قابل توجه ویتامین C برای بدن شما

5. الدربری

الدربری سیاه (Sambucus nigra)، که مدت هاست در درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل اثرات آن بر سلامت ایمنی در حال تحقیق است.
در مطالعات لوله آزمایش، عصاره Olderberry پتانسیل ضد باکتری و ضد ویروسی را در برابر عوامل بیماری زا باکتریایی مسئول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفلوانزا نشان می دهد.
علاوه بر این، نشان داده شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می کند و ممکن است به کاهش مدت زمان و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی کمک کند.
با بررسی 4 مطالعه کنترل تصادفی در 180 نفر، مشخص شد که مکمل های Olderberry علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.
یک مطالعه 5 روزه از سال 2004 نشان داد که مبتلایان به آنفولانزا که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) از شربت Olderberry را 4 بار در روز مصرف کرده اند 4 روز زودتر از افرادی که شربت مصرف نکرده اند تسکین علائم را تجربه کرده اند. (4)
با این حال، این مطالعه قدیمی است و توسط سازنده شربت الدربری حمایت می شود که ممکن است نتایج کمتری داشته باشد.
مکمل های Elderberry اغلب به شکل مایع یا کپسول فروخته می شوند.
خلاصه
مصرف مکمل های Olderberry ممکن است علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی را کاهش داده و به کاهش علائم آنفولانزا کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان

6. قارچ های دارویی

قارچ های دارویی از زمان های بسیار قدیم برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری استفاده می شده است. انواع بسیاری از قارچ های دارویی به دلیل پتانسیل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مورد مطالعه قرار گرفته اند.
بیش از 270 گونه شناخته شده قارچ دارویی شناخته شده است که دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.
کوردیسپس، یال شیر، maitake، شیتک، ریشی و دم بوقلمون انواع مختلفی هستند که نشان داده شده برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید هستند.
برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل انواع خاصی از قارچ های دارویی ممکن است سلامت بدن را از چند طریق تقویت کرده و علائم برخی شرایط را از جمله آسم و عفونت های ریه کاهش دهد.
به عنوان مثال، مطالعه ای در موش های مبتلا به سل، یک بیماری جدی باکتریایی، نشان داد که درمان با کوردیسپس بطور قابل توجهی باعث کاهش بار باکتری در ریه ها، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در مقایسه با گروه دارونما می شود.
در یک مطالعه 8 هفته ای تصادفی در 79 بزرگسال، مکمل 1.68 گرم عصاره کشت میسلیوم کوردیسپس منجر به افزایش 38٪ قابل توجهی در فعالیت سلولهای کشنده طبیعی (NK)، نوعی گلبول سفید که از عفونت محافظت می کند.(5)
دم بوقلمون یکی دیگر از قارچ های دارویی است که اثرات قدرتمندی بر سلامت سیستم ایمنی دارد. تحقیقات در انسان نشان می دهد که دم بوقلمون ممکن است پاسخ ایمنی بدن را افزایش دهد خصوصاً در افرادی که دارای انواع خاصی از سرطان هستند.
بسیاری دیگر از قارچهای دارویی به دلیل اثرات مفید آنها بر سلامت ایمنی نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. محصولات قارچ دارویی را می توانید به صورت تنتور، چای و مکمل ها پیدا کنید.
خلاصه
بسیاری از انواع قارچ های دارویی، از جمله کوردیسپس و دم بوقلمون، ممکن است اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد باکتریایی ارائه دهند.

7-16. مکمل های دیگر با پتانسیل تقویت ایمنی

گذشته از موارد ذکر شده در بالا، مکمل های بسیاری وجود دارد که ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی بدن کمک کند:
7. آستراگالوس. Astragalus گیاهی است که معمولاً در طب سنتی چینی (TCM) مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات حیوانی نشان می دهد كه عصاره آن ممكن است پاسخهای مرتبط با سیستم ایمنی را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.(5)
8. سلنیوم. سلنیوم ماده معدنی است که برای سلامتی ایمنی ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مکمل های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی را در برابر سویه های آنفلوانزا، از جمله H1N1 تقویت کند.(6)
9. سیر. سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قدرتمندی است. نشان داده شده است که با تحریک گلبولهای سفید محافظ مانند سلولهای NK و ماکروفاژها سلامت ایمنی را تقویت می کند. با این حال، تحقیقات انسانی محدود است.(7، 8)
10. آندروگرافیس. این گیاه حاوی آندروگورولید، ترکیبی از ترپنوئید است که دارای اثرات ضد ویروسی در برابر ویروس های ایجاد کننده بیماریهای تنفسی، از جمله انتروویروس D68 و آنفولانزای A است.(9)
11. شیرین بیان. شیرین بیان حاوی بسیاری از مواد، از جمله گلیسیرریزین است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند. طبق تحقیقات لوله آزمایش، گلیسیرریزین فعالیت ضد ویروسی را بر ضد کروناویروس مرتبط با سندرم تنفسی حاد شدید (SARS-CoV) نشان می دهد.(10)
Pelargonium sidoides .12. برخی تحقیقات انسانی استفاده از عصاره این گیاه را برای کاهش علائم عفونتهای حاد تنفسی ویروسی از جمله سرماخوردگی و برونشیت انجام می دهد. با این وجود، نتایج مخلوط شده و تحقیقات بیشتری لازم است.
13. ویتامین های B کمپلکس. ویتامین های گروه B از جمله B12 و B6 برای پاسخ ایمنی سالم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان کمبود آنها را دارند که ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد.(11، 12)
14. کورکومین. کورکومین ترکیب اصلی فعال در زردچوبه است. این ماده دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است و مطالعات مربوط به حیوانات نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند.(13)
15. اکیناسه. Echinacea جنس گیاهان در خانواده گل آفتابگردان است. نشان داده شده است که برخی از گونه ها سلامت ایمنی را بهبود می بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی در برابر چندین ویروس تنفسی، از جمله ویروس سینسیشیال تنفسی و رینو ویروس ها داشته باشند.(14)
16. Propolis. پروپولیس ماده ای مانند رزین است که توسط زنبورهای عسل برای استفاده به عنوان سیلانت در کهیر ساخته شده است. اگرچه دارای اثرات چشمگیر تقویت کننده سیستم ایمنی است و همچنین می تواند دارای خواص ضد ویروسی نیز باشد تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.(15)
طبق نتایج تحقیقات علمی، مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را داشته باشند.
با این حال، بخاطر داشته باشید که بسیاری از تأثیرات احتمالی این مکمل ها بر روی سیستم ایمنی بدن در انسان کاملاً آزمایش نشده است و این امر ضرورت مطالعات آینده را برجسته می کند.
خلاصه
Astragalus، سیر، کورکومین و اکیناسه تنها برخی از مکمل هایی هستند که ممکن است خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن داشته باشند. با این حال، آنها به طور کامل در انسان مورد آزمایش قرار نگرفته اند و تحقیقات بیشتری لازم است.

درادامه بخوانید: 5 راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search