پزشکی

درد شکم در سمت راست و پایین

چندین شرایط مختلف می تواند درد شکم در سمت راست و پایین شکم ایجاد کند. بعضی از این ها شدید هستند و به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارند بنابراین مهم است که تفاوت ها را بدانید. شکم ناحیه بین قفسه سینه و لگن است.

این شامل اندامهای حیاتی درگیر در هضم مانند روده و کبد است. قسمت سمت راست پایین شکم شامل بخشی از روده بزرگ و تخمدان راست در زنان است. گاهی اوقات درد کمر در سمت راست به علت درد عضلانی ایجاد می شود. گاهی درد هیچ ارتباطی با پشت ندارد. به استثنای کلیه ها، اکثر اندام های داخلی در جلوی بدن قرار می گیرند اما این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند باعث درد ناشی از کمر شما شوند. برخی از این ساختارهای داخلی، از جمله تخمدان، روده و آپاندیس، سهم مشترک با انتهای عصبی بافت و لگن در پشت دارند هنگامی که درد در یکی از این اندامها دارید می توانید به یکی از بافت ها یا رباط ها که با انتهای عصب مشترک انتقال یابد اگر ساختار در قسمت پایین بدن واقع شده باشد ممکن است درد در سمت کنار راست پایین و پشت نیز وجود داشته باشد.
دنده های ما نقش مهمی در بدن ایفا می کنند زیرا از برخی از اندام های داخلی که خود مسئول کار درست سیستم های گوارشی و قلبی عروقی هستند محافظت می کند. بنابراین، اگر درد در زیر قفسه سینه سمت راست خود احساس می کنید نباید هراس داشته باشید اما مطمئناً باید با دکتر خود مشورت کنید که علت درد و رنج شما را تشخیص دهد.

علل شایع درد در زیر قفسه سینه سمت راست

اندام های داخلی که نزدیک قفسه سینه سمت راست شما هستند شامل کلیه، کیسه صفرا و کبد می باشند. درد معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که یکی از این اندام ها آلوده یا ملتهب شده باشد.
با این حال، در واقع بسیاری از علل احتمالی درد در زیر قفسه سینه سمت راست وجود دارد. شما نباید نگران باشید که ممکن است هر مشکلی مرتبط با قلب را نشان دهد زیرا معمولاً درد را به قفسه سینه سمت چپ نزدیک می کند.
اکثر موارد درد پشت در سمت راست، اورژانس پزشکی نیستند. با این وجود، اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید برای دریافت کمک فوری پزشکی دریغ نکنید:
درد بسیار شدید که زندگی شما را مختل می کند.
درد شدید، ناگهانی.
درد شدید همراه با علائم دیگر مانند بی اختیاری، تب، تهوع و یا استفراغ.
این مقاله، علل بالقوه درد شکم در سمت راست و پایین شکم را بیان می کند.
علل کمتر جدی
تعدادی از شرایط وجود دارد که می تواند عامل درد شکم در سمت راست و پایین شکم باشد.
درد در پایین شکم سمت راست می تواند چندین چیز متفاوت باشد. اغلب می تواند مختصر باشد و نیازی به توجه پزشکی ندارد. این علل کم اهمیت عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

یبوست

یبوست به معنای حرکات کم روده یا مشکل در عبور مدفوع است.
علائم یبوست علاوه بر احساس درد در شکم و احساس اینکه چیزی مانع از حرکت در روده می شود شامل موارد زیر است:
زور زدن در طول دفع
مدفوع سخت یا سنگین
داشتن حرکات روده سه بار یا کمتر در هفته ای

کشش و فشار بر عضلات

عضله کشیده شده به اثر هرگونه پارگی، کشش بیش از حد عضله اشاره دارد به طور معمول ناشی از آسیب دیدگی در ورزش یا کار یا تصادف است.
در عضله شکم می تواند سبب احساس درد شدید همراه با تورم، کبودی و سفتی شود. همچنین ممکن است در انعطاف پذیری عضله یا حتی ایستادن مستقیم و راه رفتن دچار مشکل شوید.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی یک انقباض عضلانی ناخواسته و غیر راحت است. این می تواند مانند یک پیچش کوچک آزار دهنده باشد یا اگر بیش از دو ثانیه بیشتر طول بکشد اسپاسم عضلانی می تواند کمی آسیب ببیند.
فشار عضلات شکمی در حین تمرین می تواند باعث اسپاسم شود. عضلات شما در صورت کمبود آب بدن ممکن است در معرض اسپاسم قرار گیرند.
شما در صورت کم بودن الکترولیت مانند منیزیم، کلسیم و پتاسیم نیز آسیب پذیرتر هستید.

گاستروانتریت

التهاب دستگاه گوارش ممکن است در اثر عفونت باکتریایی، ویروسی یا انگلی ایجاد شود. در کنار درد یا گرفتگی پایین شکم، برخی از علائم دیگر عبارتند از:
اسهال
استفراغ
تب
تعریق غیر طبیعی
درد عضلانی و سفتی مفصل

گاستریت

ضعف در معده یا نوعی از عفونت باکتریایی (Helicobacter pylori) می تواند باعث التهاب آستر معده، گاستریت شود.
ممکن است در قسمت فوقانی و تحتانی شکم احساس درد کنید. همچنین ممکن است تهوع و استفراغ را تجربه کنید.

سوء هاضمه

درد در ناحیه پایین شکم و در سمت راست در نتیجه سوء هاضمه است که می تواند با علائم دیگری همچون سوزش سر دل و نفخ همراه می باشد.
سوء هاضمه به راحتی با داروهای بدون نسخه کنترل می شود اما اگر علائم بیش از 2 هفته طول بکشد ممکن است به کمک پزشکی نیاز داشته باشد.

گاز روده

هنگامی که غذا به درستی هضم نمی شود می تواند در روده گاز ایجاد کند. این می تواند احساس ناراحتی و نفخ در ناحیه شکم ایجاد کند.
علائم معمولاً در عرض چند ساعت اتفاق می افتد اما پایداری چند هفته ممکن است یک بیماری زمینه ای جدی تر از قبیل عدم تحمل لاکتوز را نشان دهد.

کرامپ های قاعدگی

زنان می توانند درد شکمی را قبل یا در طول دوره خود تجربه کنند. درد می تواند به عنوان کسل کننده و ماندگار توصیف شود. ممکن است با درد در پشت و پاها، احساس تهوع و سردرد همراه باشد. علائم اغلب در امواج رخ می دهد و برای چند روز ادامه می یابد.
علل شدیدتر
سنگ کلیه می تواند درد را از طریق سیستم ادراری منتقل کند.
در بعضی موارد درد شکم در سمت راست و پایین شکم می تواند وضعیت جدی تری را نشان دهد که نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

آپاندیسیت

آپاندیسیت یکی از شایع ترین علل است که به درد شکم در سمت راست و پایین شکم اختصاص دارد. آپاندیس یک ساختار لوله ای است که به روده بزرگ متصل است.
آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس ملتهب شود. این باعث ایجاد درد کم در وسط شکم می شود که به پایین شکم سمت راست گسترش می یابد و درد آن شدید می شود.
سایر علائم عبارتند از:
تب
اسهال
یبوست
نفخ
حالت تهوع
استفراغ
در بعضی موارد ممکن است لازم باشد آپاندیس را برای از بین بردن درد خارج نماییم. عملکرد آپاندیس هنوز ناشناخته باقی مانده است و حذف آن هیچ خطری برای سلامتی بیشتر ندارد.

سنگ کلیه

مواد معدنی و نمک می توانند در کلیه توده های سخت تشکیل دهند که به سنگ شناخته می شود.
اندازه سنگ کلیه می تواند بطور قابل توجهی متفاوت باشد. سنگهای کوچکتر می توانند از طریق سیستم ادراری بی توجه شوند اما سنگهای بزرگتر می توانند گیر کرده و درد شدید در اطراف پایین پشت، پهلو، شکم و کشاله ران را ایجاد کنند.
همانطور که سنگ در سراسر سیستم ادراری حرکت می کند درد در موقعیت و شدت آن متفاوت است.
سایر علائم عبارتند از:
خون در ادرار
درد هنگام ادرار کردن
تمایل به ادرار کردن
حالت تهوع
استفراغ

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی در پیشگیری از بیماری سنگ کلیه

عفونت کلیه

ممکن است یک یا هر دو کلیه توسط باکتری در سیستم ادراری آلوده شوند. معمولاً درد در پشت، پهلو و کشاله ران دیده می شود. همچنین می تواند در پایین شکم احساس شود.
درد معمولاً کمتر از سنگ های کلیه است اما برای جلوگیری از آسیب دائمی، توجه پزشکی ضروری است.
سایر علائم عبارتند از:
حالت تهوع
تب
اسهال
از دست دادن اشتها
عفونت های کلیوی می تواند برای عفونت های دستگاه ادراری مانند سيستيت که علائم مشابهی دارند اشتباه شود. اینها شامل علائم دیگری نیز می شوند:
خون در ادرار
درد هنگام ادرار کردن
ادرار ابری یا بد بو
ادرار مداوم

فتق

فتق یک جایی است که یک قسمت داخلی بدن از طریق تضعیف در یک دیواره عضله یا بافت به وجود می آید و یک توده کوچک ایجاد می کند. آنها اغلب در اطراف منطقه شکم اتفاق می افتند.
فتق اغلب بی ضرر است و با نشانه های دیگری همراه است. با این حال، بعضی می توانند درد را در اطراف توده ایجاد کنند که ممکن است هنگام تحریک شدن، مانند سرفه یا بلند شدن یک جسم سنگین، شدت یابد.
سندرم روده تحریک پذیر
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن سیستم گوارش است. علت آن ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمان برای IBS وجود ندارد.
IBS می تواند درد در ناحیه شکم همراه با علائم دیگر ایجاد کند، از جمله:
گرفتگی معده
اسهال
یبوست
نفخ
گاز

بیماری روده التهابی

بیماری التهابی روده (IBD) به یک گروه از شرایطی که بر سیستم گوارش اثر می گذارد اشاره می کند.
کولیت زخمی و بیماری کرون هر دو باعث التهاب روده و بیشترین موارد IBD را تشکیل می دهند. آنها می توانند درد شکم در سمت راست و پایین شکم را به همراه داشته باشند:
کاهش وزن سریع
خستگی
نفخ
اسهال مداوم، اغلب با خون

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بیماری التهاب روده (IBD)

دلایل جنسیتی خاص

اختلاف نظر آناتومیکی بین شکم های مردان و زنان وجود دارد. این تفاوت ها به این معنی است که درد شکم در سمت راست و پایین شکم می تواند علل خاص جنسیتی داشته باشد.
این شرایط همچنین نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
برخی از شرایط زنان، مانند آندومتریوز، می تواند درد شکمی را ایجاد کند.
کیست تخمدان
کیست ها، کیسه هایی هستند که می توانند در تخمدان ها رشد کنند. آنها اغلب بی ضرر هستند اما بزرگترها می توانند درد شکمی یا شدید در شکم ایجاد کنند. سایر علائم عبارتند از:
درد در هنگام رابطه جنسی
ادرار مداوم
نفخ
دوره های غیرمعمول سنگین یا شفاف
سیر شدن بسیار سریع
مشکل ادرار کردن

بیشتر بخوانید: سندرم تخمدان پلی کیستکسندرم تخمدان پلی کیستک 

آندومتریوز

اندومتریوز جایی است که بافتی که معمولاً رحم را در آن قرار می دهد در نقاط دیگر مانند تخمدان ها یا معده یافت می شود. این یک بیماری مزمن است و می تواند درد در پایین شکم یا پشت را ایجاد کند.
شدت علائم متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد:
دوره های شدید درد
درد در طول یا بعد از رابطه جنسی
درد هنگام ادرار یا تخلیه روده در یک دوره
حالت تهوع
دوره های سنگین غیرمعمول

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن عفونت دستگاه تناسلی است. این می تواند درد شکمی ایجاد کند اما علائم اغلب ملایم و نادر است. آنها عبارتند از:
درد در هنگام رابطه جنسی
درد هنگام ادرار کردن
دوره های غیرطبیعی سنگین یا دردناک
خونریزی بین دوره یا پس از رابطه جنسی
حالت تهوع
تب

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می دهد که یک تخم بارور در خارج از رحم مانند یک لوله فالوپ وجود دارد. این می تواند درد در شکم و سایر علائم را ایجاد کند از جمله:
علائم معمول بارداری، مانند یک دوره از دست رفته
خونریزی واژینال یا ترشحات قهوه ای
درد در اطراف شانه
درد هنگام ادرار یا تخلیه روده
حالت تهوع
اسهال
بسیاری از این علائم همچنین ممکن است به دلیل نفخ معده رخ دهد.

پیچ خوردگی تخمدان

تخمدان ها می توانند به بافت های اطراف پیچیده شوند و جریان خون را محدود کند. این باعث درد شدید در پایین شکم می شود. سایر علائم عبارتند از:
درد در هنگام رابطه جنسی
حالت تهوع
دوره های غیرعادی
فتق اینگوئینال
فتق ممکن است به طور معمول هنگامی رخ دهد که بافت چربی یا بخشی از روده از طریق گذرگاه هایی که در پایین شکم قرار دارند عبور می کند. این شایع ترین نوع فتق است و معمولاً در مردان رخ می دهد.
یک فتق اینگوئینال باعث ایجاد یک توده کوچک در بالای ران می شود و می تواند درد شکم را ایجاد کند.

چرخش بیضه

طناب های اسپرمی که به بیضه ها متصل می شوند می توانند پیچیده شوند و جریان خون را محدود کنند. این می تواند درد در شکم و سایر علائم مانند:
درد هنگام ادرار کردن
حالت تهوع
استفراغ
تورم در اسکروتوم

روش تشخیص درد در پایین شکم

برای تشخیص علت درد پایین شکم، پزشک علائم و تاریخچه پزشکی شما را مرور کرده و معاینه بدنی را انجام می دهد.
معاینه ممکن است شامل فشار ملایم به شکم شما برای بررسی تورم یا حساسیت به لمس باشد. سایر آزمایشهای تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی

سونوگرافی برای ایجاد تصاویر در داخل بدن از امواج صوتی استفاده می کند. این می تواند برای تشخیص تومورها، بررسی تخمدان ها و رحم در دوران بارداری، معاینه پروستات یک انسان و جستجوی نگرانی های دیگر استفاده شود.

اسکن CT

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) از لایه ای از پرتوهای X گرفته شده در زوایای مختلف تشکیل شده است تا نمای دقیق تری نسبت به اشعه ایکس استاندارد ارائه دهد.

اسکن MRI

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید دیدگاههای دقیق از اندام ها و سایر بافت های نرم استفاده می کند.

آندوسکوپی

آندوسکوپ یک لوله طولانی، نازک و انعطاف پذیر است که می تواند از گلو و از طریق مری تا روده کوچک برای جستجوی عفونت های باکتریایی و سایر علائم مشکل ساز وارد شود.

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی فرد، مانند بالا رفتن گلبول های سفید نشان دهد که می تواند عفونت را نشان دهد.
اگر دردی را در پایین شکم سمت راست خود دارید همیشه با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است نیاز به مشورت با متخصص باشد.
متخصصان عبارتند از:
متخصص گوارش. این پزشکان متخصص در سلامت دستگاه گوارش هستند.
متخصص اورولوژی. این پزشکان متخصص در سلامت دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی مردان هستند.
متخصص زنان و زایمان. این پزشکان متخصص در سلامت زنان هستند

توصیه ها:

هر زمانی که درد جدید، شدید یا نگران کننده دارید با پزشک خود مشورت کنید.
در بسیاری از موارد، درد شکم در سمت راست و پایین شکم را می توان با درمان های ساده، در خانه و تغییر سبک زندگی مدیریت کرد:
یخ یا گرما را برای 20 تا 30 دقیقه، هر 2-3 ساعت برای کاهش درد و التهاب در موضع قرار دهید.
داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil،Mortin یا استامینوفن (Tylenol) را با راهنمایی دکتر خود مصرف کنید.
حداقل هشت لیوان آب بنوشید و مصرف پروتئین و نمکهای حیوانی برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه محدود کنید.
هنگام توالت، از جلو به عقب خود را پاک کنید زیرا باکتری ها از کولون وارد دستگاه ادراری و سبب ایجاد عفونت می شوید.
روش صحیح بلند کردن اجسام تمرین کنید. با خم کردن آهسته زانوها در یک موقعیت چمپاتمه بار را به سینه خود نزدیک کنید و اجسام را بلند کنید.
چند دقیقه هر روز عضلات محکم بکشید.

در ادامه بیشتر بخوانید:

فیلم درد شکم در سمت راست و پایین شکم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. شکوفه
  1. 5 / 5

سلام
از دیروز درد سمت راست و پایین شکم همراه با استفراغ دارم اشتهای خوبی ندارم درد دائم است و اولش درد نزدیک نافم بود و حالا به پایین شکم منتقل شده است
می خواستم ببینم تشخیص شما چیست ممنون می شوم پاسخ دهید

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    شکوفه
  1. 5 / 5

با سلام اگر بی اشتهایی دارید با علائم گفته شده شما دارای آپاندیست هستید به متخصص جراحی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search