پزشکی

درد معده در شب - علل، علائم

درد معده در شب

درد شکم در شب یک مشکل بسیار شایع است و می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. در بسیاری از موارد درد معده در بیشتر شب ها ناشی از مشکلات گوارشی است و تغییرات شیوه زندگی یا داروهای پایه آن را بهبود می بخشد.

درد معده در شب نیز می تواند نشانه ای از شرایط سلامت جدی تر مانند سرطان یا یک رویداد قلب باشد. چنین مواردی معمولاً با علائم اضافی و شدیدتر همراه است.
برخی از افراد هر روز در معرض مشکلات معده قرار می گیرند در حالی که نسبتاً بدون علامت در طول روز هستند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد. در حالی که این می تواند مربوط به رژیم غذایی و شیوه زندگی در شب باشد همچنین شرایط خاصی وجود دارد که در رابطه با چرخه 24 ساعته بدن بدتر می شود. بنابراین مشکلات معده در شب خیالی نیست بلکه ممکن است به دلایل خاص باشد.

شکایت معده شبانه

اغلب احساسات سوزش در معده، درد، گرفتگی، تهوع یا سوء هاضمه وجود دارد ما اغلب همه نشانه های هضم را به معده نسبت می دهیم. با این حال، معده یک ارگان مخصوص گوارشی است. این در قسمتهای چپ بالایی شکم قرار دارد و به قسمت میانی بالا می رسد. اغلب معده زیر دنده چپ پایین قفسه سینه قرار دارد.
اگر علائم گوارشی ناشی از این منطقه باشد می توان آن را به معده نسبت داد. مهم این است که به یاد داشته باشید که اندام های گوارشی در داخل شکم در کنار هم قرار دارند. در اکثر ما، علائم پس از غذا خوردن و یا زمان گرسنگی رخ می دهد که ارتباط با معده دارد.
سوال این است که چرا برخی از این شکایت های معده در شب رخ می دهد یا در شب بدتر می شود؟ این معمولاً مربوط به زیاد خوردن در شب، مصرف الکل و صاف خوابیدن است. افزایش طبیعی در ترشح اسید معده در ساعات اولیه صبح همچنین می تواند علائم را تشدید کند.
شکایت های معده به تنهایی اتفاق نمی افتد مگر اینکه بیماری های معده قبلی مانند گاستریت، زخم معده، انسداد در معده و حتی شرایط جدی مثل سرطان معده وجود داشته باشد. با این حال، سوء هاضمه ممکن است در هر فرد حتی بدون این بیماری های معده حضور داشته باشد. عوامل مشابهی که می توانند بیماری معده را تشدید کنند نیز می توانند باعث سوء هاضمه شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل شایع

درد معده شبانه ممکن است ناشی از خوردن غذا به هنگام خواب، رفلاکس اسید، یا GERD باشد.
مشکلات گوارشی شایع ترین علت درد معده در شب است.
خوردن نزدیک به زمان خواب به معنای این است که هضم در حال دراز کشیدن رخ می دهد و آن باعث برگشت اسید معده به عقب مجرای گوارشی می شود.
مشکلات خواب و اختلالات خواب می تواند شرایطی مانند بیماری زخم، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD) را محتمل یا بدتر کند.
دراز کشیدن همچنین می تواند به شدت سبب افزایش فشار بر برخی از آسیب های عضلانی، مفصلی و یا استخوان شود. این می تواند درد و ناراحتی مرتبط با آن را شدیدتر کند.

علل شایع درد معده در شب عبارتند از:

رفلکس اسید
هنگامی که اسیدهای معده به داخل لوله مری می روند احساس سوزش رخ می دهد. ریفلاکس اسید همچنین اغلب باعث تهوع، استفراغ، گاز، التهاب، گلودرد و سرفه می شود.
تعدادی از عوامل افزایش خطر ابتلا به ریفلاکس اسید را در بر می گیرد از جمله:
مصرف الکل بیش از حد.
خوردن بیش از حد، به خصوص نزدیک به زمان خواب.
دراز کشیدن خیلی زود پس از خوردن.
اضافه وزن داشتن.
غذاهای با چربی بالا، تند و سرخ شده همراه با شکلات و قهوه.
بیماری گلو و روده.
بیماری ریفلاکس معده (GERD) یک علت شایع است. شرایطی که باعث سوختن لوله ی مری می شود باعث سوزش، حالت تهوع و اختلالات گوارشی می شود. علائم اغلب هنگام دراز کشیدن تشدید می شوند.
گاستریت زمانی است که دیواره های معده متورم و ملتهب می شوند. این می تواند منجر به احساس درد یا سوزش و همچنین حالت تهوع، استفراغ و گاز شود. موارد درمان نشده می تواند منجر به زخم، خونریزی و سرطان شود.
زخم معده و روده
زخم معده و روده می تواند احساس سوزش در ناحیه معده ایجاد کند. درد پس از خوردن غذا و همچنین زمانی که معده خالی است درد می تواند بدتر شود. شب اغلب طولانی ترین قسمت روز بین وعده های غذایی است.
شایع ترین علل عبارتند از:
باکتری H. pylori
مصرف بیش از حد و یا استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)
سنگ کیسه صفرا
کیسه صفرا یک عضو کوچک زیر کبد است که صفرا را آزاد می کند. ترشح می تواند ساختار و شکل های سخت را به نام سنگ های پایه ایجاد کند.
سنگ های صفراوی می توانند از یک شن و ماسه تا یک توپ پینگ پنگ در اندازه های مختلف متفاوت باشند. درد زمانی رخ می دهد که سنگ های قاعده باعث انسداد در سیستم مجاری کیسه صفرا، کبد و یا لوزالمعده می شود.
چربی یا وعده های غنی اغلب نشانه های سنگ صفراوی را بدتر می کند زیرا صفرا در هضم چربی بسیار مهم است. بیش از 80 درصد از سنگ های صفراوی در ایالات متحده به علت کلسترول سخت است.
برخی از افراد مبتلا به سنگ صفراوی علائم ندارند و به مداخله پزشکی نیاز ندارند. افراد مبتلا به عود مجدد درد یا التهاب کیسه صفرا ممکن است برای کیسه صفرا نیاز به عمل جراحی داشته باشند.
درد، سنگ های صفراوی همچنین می تواند باعث عوارض زیر شود:
حالت تهوع یا استفراغ
تب
زرد شدن پوست و چشم ها
خستگی بدون توضیح
مدفوع رنگی
سندرم روده تحریک پذیر
برخی از افراد مبتلا به IBS درد شکم در شب را تجربه می کنند.
گاز و نفخ علائم رایج است که می تواند به خصوص پس از خوردن غذا رخ دهد. داشتن یک وعده غذایی روزانه ممکن است درد شکمی شبانه را در افراد مبتلا به IBS بدتر کند.
حدود 10 تا 15 درصد افراد مبتلا به IBS هستند و بیشتر آنها زیر سن 50 سالگی هستند.
بیماری سلیاک
آلرژی به گلوتن، یک پروتئین در گندم، جو، چاودار و گندم اسپلت، موجب التهاب روده کوچک اغلب با گرفتگی و درد شکم می شود.
علائم معمولاً شامل اسهال، خستگی شدید و نفخ است.
حدود 1 نفر از هر 100 نفر در سراسر جهان تحت تاثیر بیماری سلیاک قرار دارند. با توجه به نظر بنیاد بیماری سلیاک، 2.5 میلیون آمریکایی تشخیص داده نشده و در معرض خطر عوارض مانند فقر، سوء تغذیه، کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند.
بیماری کرون
بیماری کرون نوعی IBD است. این یک التهاب پوشش مجرای گوارشی است که باعث درد شکم، کاهش وزن و خستگی شدید می شود.
حدود 780،000 آمریکایی ممکن است بیماری کرون داشته باشند. مواردی که معمولاً بین 15 تا 35 سالگی وجود دارد.
اسپاسم قاعدگی یا اندومتریوز
اسپاسم قاعدگی ممکن است موجب درد معده در شب شود.
کمردرد، التهاب، گاز و ناراحتی کلی معمولاً در طی قاعدگی با ریزش دیواره رحم رخ می دهد.
با اندومتریوز، بافت پوشش رحم در خارج از رحم بیش از حد رشد می کند و اغلب باعث درد شدید یا طولانی مدت قاعدگی می شود.
آلرژی یا عدم تحمل غذایی
افرادی که نمی توانند به درستی هضم یا فرآوری مواد غذایی خاصی را انجام دهند اغلب درد، نفخ، اسهال و گاز را تجربه می کنند.
عدم تحمل لاکتوز یک عدم تحمل غذایی معمولی است که موجب شدت درد و کرامپ معده شدید می شود.
به طور کلی، در طول 20 سال گذشته، آلرژی غذایی و عدم تحمل، به ویژه در کودکان، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

گاز: گاز یک علت شایع برای درد معده به خصوص در شب است.
یبوست: هنگامی که مواد زائد در روده بزرگ ایجاد می شوند کشش و فشار می تواند درد در سراسر شکم ایجاد کند.
بافت های تحت فشار و کشش: دراز کشیدن ممکن است فشار را افزایش دهد یا جریان خون را به بافت های متورم در سراسر بدن تغییر دهد و سبب تشدید درد و ناراحتی شود.

علل دیگر علائم معده در شب

نشانه های متعددی وجود دارد که با مشکلات معده در بالا بحث می شود. این علائم اغلب با هم مخلوط می شوند و تشخیص تنها بر روی علائم می تواند دشوار باشد. علل مختلف این مشکلات معده وجود دارد. با این حال، عوامل زیر ممکن است عامل یا عوامل تشدید کننده علائم این بیماری معده باشند.

خوردن وعده های غذایی بزرگ

شام بیشترین وعده غذایی برای اکثر مردم است. محدودیت زمانی مانند یک صبحانه فوری و یا محدودیت در اندازه بخش با یک ناهار بسته بندی وجود دارد. بنابراین زیاد خوردن در طول شام غیرشایع نیست زیرا اکثر مردم به مدت کوتاهی پس از رها شدن به رختخواب می روند. هضم هنگام خواب کند می شود که می تواند باعث افزایش علائم معده در شب شود.

مصرف الکل

مصرف الکل می تواند مشکلات معده را تشدید کند. اکثر مردم در صبح و یا در طول روز الکل مصرف نمی کنند. با این حال، برای مصرف کنندگان الکل، نوشیدن مقداری الکل در شب غیر معمول نیست. این می تواند نشانه ها را بدتر کند چرا که الکل، باعث تحریک معده می شود. مقدار و نوع الکل نیز از عوامل است.

خواب و دراز کشیدن

هضم در طول خواب ضعیف می شود و این ممکن است بخشی از بدتر شدن علائم معده، به خصوص اگر فرد قبل از خوابیدن غذا بخورد. صاف خوابیدن نیز ممکن است مشکل باشد اگر مشکل اصولی وجود داشته باشد ممکن است حرکت غذا را از طریق معده متوقف کند. یکی دیگر از فاکتورهای تشدید کننده، صاف خوابیدن روی شکم است که می تواند فشار روی معده را افزایش دهد.

ساعت زیستی

فعالیت اندام های مختلف به علت ساعت زیستی 24 ساعت طبیعی تغییر می کند. این به عنوان ساعت دیجیتال شناخته شده است. ترشح اسید معده بین ساعت 10 عصر تا 2 صبح افزایش می یابد. بنابراین علائم معده ممکن است در این زمان بخصوص در مواردی مانند گاستریت و بیماری زخم پپتیک (PUD) تشدید شود.

استرس روانی

استرس روانشناختی همچنین می تواند عامل مهمی در تشدید علائم معده باشد. اگر استرس در شب رخ دهد احتمالاً به دلیل شرایط اجتماعی، ممکن است علائم معده در این زمان بدتر شود. با این حال، نقش تنش روانی بر علائم معده تا حد زیادی مستقل از زمان است. به عبارت دیگر، آن نیز می تواند در هر زمان دیگری از روز زمانی که همان ماشه استرس وجود دارد رخ دهد.

علائم مشکل معده در شب

این علائم می تواند جدای از شکم و یا مشکلات هضم مربوط به معده باشد. با توجه به اینکه اندام های شکمی که در حفره شکم هستند با معده نزدیک می باشند لذا علائم ناشی از ارگان های همجوار ممکن است با معده اشتباه گرفته شود.
علائم معده واضح عبارتند از:
احساس سوزش، ناراحتی یا درد در فوقانی چپ شکم.
حس سیری (نفخ) در منطقه معده.
گرسنگی مداوم یا درد گرسنگی.
تهوع با یا بدون استفراغ (گاهی اوقات استفراغ خونی دارد).
تغییر در اشتها.
این علائم پس از خوردن غذا تشدید می شوند اما بعضی اوقات ممکن است با وعده های غذایی کم شود. عصبانی شدن و یا شروع در عصر و یا شب، یک روش کمتر شایع از علائم معده است. این مهم است که توجه داشته باشیم اعضای مجاور معده نیز همچنین می توانند علائم مشکلات معده را ایجاد کنند. به عنوان مثال، تولید بیش از حد اسید معده می تواند به بیماری ریفلاکس معده (ریفلاکس اسید) کمک کند که ممکن است نشانه هایی مانند سوزش سر دل را ایجاد کند.

انواع مشکلات معده

طیف وسیعی از مشکلات معده وجود دارد. برخی از این شرایط جدی نیست اما می توانند با علائم شدید همراه باشند. شرایط دیگر ممکن است جدی باشد و در ابتدا با علائم کم و یا بدون علائم بوجود آید.
گاستریت جایی است که دیواره معده ملتهب می شود. این معمولاً با عفونت H.pylori یا استفاده بیش از حد از داروهای خاص مانند NSAID ها اتفاق می افتد.
بیماری زخم پپتیک (PUD) جایی است که زخم های باز در دیواره معده و دوازدهه شکل می گیرد. این به خاطر بسیاری از دلایل مشابه گاستریت اتفاق می افتد.
Gastroparesis یک وضعیت معده است که در آن حرکت کند و تخلیه از طریق معده است. این اغلب به مشکلات عصبی مرتبط است که بر عملکرد عضلات معده تاثیر می گذارد.
فتق هیاتال جایی است که بخشی از معده به سینه منتقل می شود. قسمت فوقانی معده از طریق سوراخ کوچک که از طریق آن مری وارد شکم می شود عبور می کند و فشرده می شود.
پولیپ معده رشد غیر طبیعی از دیواره معده است. اکثر این رشد ها سرطان نیست (خوش خیم)، اما بعضی از آنها می توانند در طول زمان سرطانی (بدخیم) شوند.
سرطان معده یکی از معضلات جدی تر معده است. این است که در آن رشد بدخیم، بافت معده را از بین می برد و می تواند به سایر اعضای بدن گسترش یابد. 
شرایط دیگر برای معده وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برای تأیید مشکل دقیق معده ضروری است که برای تشخیص همیشه هنگامیکه علائم معده بوجود می آید با یک پزشک مشورت کنید بیش از یک یا دو روز سماجت کردن سبب بدتر شدن می شود.

چه وقت به دیدن یک دکتر برویم؟

اغلب موارد درد معده در شب، دلیلی برای نگرانی فوری نیستند.
اگر علائم بیش از یک بار در هفته یا طولانی مدت ایجاد می شود با پزشک مشورت کنید. اگر علائم در فعالیت های روزمره، به خصوص خواب سالم دخالت کند باید مورد توجه پزشکی قرار گیرید.
علائم خاص، صرف نظر از شدت یا تکرار آن، باید توسط یک پزشک ارزیابی شود.
علائم مرتبط با درد معده شبانه که نیاز به مراقبت های پزشکی دارند عبارتند از:
درد شدید یا مداوم است که با داروهای بدون نسخه کاهش نمی یابد
تب
دشواری تنفس
کاهش وزن غیر قابل توضیح
تورم یا التهاب منطقه معده
شکم که در لمس دردناك است
زرد شدن پوست و چشم ها
تهوع یا استفراغ جاری، به ویژه اگر استفراغ خونی است
خون در مدفوع
درد که در دوران بارداری رخ می دهد
درد مفصلی و عضلانی
اگر چه نادر، درد شدید معده که به طور ناگهانی و بدون دلیل روشن رخ می دهد می تواند نشانه ای از شرایط سلامتی جدی باشد.
یک آپاندیسیت خطرناک است. در برخی از افراد آپاندیس ملتهب و عفونی می شود. این می تواند پاره شود و باعث عفونت شدید که نیاز به مراقبت پزشکی فوری و جراحی دارد.
اغلب آپاندیسیت به عنوان درد شروع می شود که در اطراف شکم شروع می شود و به پایین سمت راست می رود. سپس معمولا با کوچکترین فعالیت یا حرکت بدتر می شود.
سایر شرایط مرتبط با درد درد معده بدون توضیح و شدید عبارتند از:
سنگ کلیه. درد شدید و تیز که در اواسط کمر شروع می شود و به معده و شکم گسترش می یابد. اغلب خون در ادرار وجود دارد.
مسمومیت غذایی. استفراغ شدید و ناگهانی، تهوع، اسهال، تب و یا لرز. علائمی که طولانی تر از 24 ساعت طول می کشد باید از نظر پزشکی مورد توجه قرار گیرد.
بیماری ها یا حوادث قلبی. درد معده در کنار افزایش ضربان قلب، افزایش عرق، تهوع یا استفراغ، مشکل تنفس، احساس سوزش در سینه یا قفسه سینه یا درد در فک و گردن به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.
فتق هیاتال هنگامی رخ می دهد که بخشی از معده به داخل حفره قفسه سینه منتقل می شود. تخت خواب می تواند علایم ریفلاکس را که معمولاً با فتق هیاتال رخ می دهد، افزایش دهد.
سرطان معده. سرطان معده می تواند تقریباً تمام علائم را به طور معمول در ارتباط با درد شکمی یا گوارشی ایجاد کند. در هر زمان که یک عدد گسترده ای از علائم وجود دارد یا مداوم می شود مشاوره پزشکی را دنبال کنید.

پیشگیری

راه های بسیار ساده ای برای کاهش خطر ابتلا به درد معده در شب وجود دارد.
تغییرات شیوه زندگی و داروهای بدون نسخه معمولاً اولین خط درمان که توصیه می شود. داروهای بدون نسخه که برای درمان گاز و سوء هاضمه استفاده می شود ممکن است مفید باشد.
اختلال در خوردن غذا در زنان بیشتر است
اجتناب از غذاهای غنی و چرب نزدیک به خواب برای جلوگیری و کنترل درد معده در شب توصیه می شود.
داروهای تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها در برابر H. pylori مفید هستند. داروهای درد ممکن است برای درمان موارد شدید انواع خاصی از مشکلات گوارشی استفاده شود.
گزینه های جراحی نیز برای درمان بیماری های جدی تر سلامت مرتبط با درد معده در شب وجود دارد.
راهنمایی های رایج برای پیشگیری و درمان درد معده شبانه عبارتند از:
اجتناب از خوردن غذا به هنگام خواب
بلند کردن سر تخت هنگام خوابیدن
اجتناب از غذاهای غنی و چرب، قهوه یا شکلات در شب
اجتناب از مصرف الکل
اجتناب از زیاد خوردن
استفاده از داروهای بدون نسخه که بسیاری از اینها نیز به صورت آنلاین از جمله آنتی اسیدها و داروهای نفخ در دسترس هستن 

در ادامه بخوانید: درد شکم - علل، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. نوری

باسلام و احترام
هرچند ماه قسمت راست شکمم تقریبا سمت راست ناف شب موقع خواب درد شدید میگیره و یبوست هم میگیرم که با مسکن بعد چند ساعت خوب میشه
سونو هم رفتم چیز خاصی نشان نمی ده
یک دکتر میگه نفخ معده یکی میگه سنگه
نمی دون چکار کنم

  پیوست ها
 

  1. Ali
  1. 5 / 5

سلام درود فروان
بنده معده درد گرفتم ۲۴ ساعته معدم درد میکرد ، دکتر رفتم و دکتر برام قرص معده و شربت نوشت ، چند روز بعد دردم تسکین داده نشد و سونوگرافی رفتم ، سونو خداروشکر نرمال بود، حالا ظهر ها خوب هستم شب ها بد در صورتی که شب ها از درد ساعت...

سلام درود فروان
بنده معده درد گرفتم ۲۴ ساعته معدم درد میکرد ، دکتر رفتم و دکتر برام قرص معده و شربت نوشت ، چند روز بعد دردم تسکین داده نشد و سونوگرافی رفتم ، سونو خداروشکر نرمال بود، حالا ظهر ها خوب هستم شب ها بد در صورتی که شب ها از درد ساعت ۳ یا ۴ صبح بیدار میشم ، از میوه های موقوی مثل موز و حتی زنجبیل زیاد استفاده کردم ، بنظر شما چیکار کنم دکتر؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Ali
  1. 5 / 5

باید داروی آنتی اسید مصرف کنید نزد پزشک بروید تا برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

  1. Ali

سلام عرض ادب خسته نباشید . من معده درد گرفتم تا که به پزشک مراجعه کردم پزشک قرص معده با یک شربت داد ، من دردم اروم تر نشد تا سونوگرافی رفام دکترفت نر مال هست ، حالا وضعیت معدم ظهر ها خوب هست ولی شب ها خراب هست به حدی همیشه ساعت ۴ یا ۵ صبح بادرد...

سلام عرض ادب خسته نباشید . من معده درد گرفتم تا که به پزشک مراجعه کردم پزشک قرص معده با یک شربت داد ، من دردم اروم تر نشد تا سونوگرافی رفام دکترفت نر مال هست ، حالا وضعیت معدم ظهر ها خوب هست ولی شب ها خراب هست به حدی همیشه ساعت ۴ یا ۵ صبح بادرد معده پو میشم ، از زنجبیل هم استفاده کردم و میوه هایی مثل موز ، ظهر ها خوبم شب ها معده درد درصورتی توی یک روز فقط ۲ عدد بیسکوییت ساقه طلایی میخورم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مریم

سلام ، مدتهاست معده ام حالت ورم و پری بعد غذا دارم انگار از بغل دو طرف معده ام را می کشن طوری که دوست دارم پاره بشه بترکه، بعد این درد حتما بایددراز بکشم خستگی شدید میگیره تنم و بعد زیر کتفام کل پشتم، کمرم، و‌ کل شکمم درد می‌گیره و بعد چند ساعت...

سلام ، مدتهاست معده ام حالت ورم و پری بعد غذا دارم انگار از بغل دو طرف معده ام را می کشن طوری که دوست دارم پاره بشه بترکه، بعد این درد حتما بایددراز بکشم خستگی شدید میگیره تنم و بعد زیر کتفام کل پشتم، کمرم، و‌ کل شکمم درد می‌گیره و بعد چند ساعت اگه دراز بکشم کمی بهتر‌میشه و بعد گرسنه شدید
مدتی نولپازا‌مصرف کردم تاثیر خاصی نداشت سیرابی خوردم بهتر شدم ۲ سالی هست که با این درد هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مریم
  1. 5 / 5

سلام برای نفخ معده از غذاهای با فودمپ پایین استفاده کنید و از کپسول اولتاپ صبح ناشتا یک عدد مصرف نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search