پزشکی

علت لکه بینی در دختران و زنان

علت لکه بینی در دختران

لکه بینی به عنوان خونریزی واژینال سبک که در خارج از دوره های منظم اتفاق می افتد تعریف می شود. به طور معمول، لکه بینی شامل مقدار کمی از خون است. پس از دستشویی آن را روی کاغذ توالت یا لباس زیر مشاهده کنید. خونریزی یا لکه بینی در هر زمان به غیر از زمان دوره قاعدگی شما به عنوان خونریزی غیر واگیر واژینال یا خونریزی داخل قاعدگی در نظر گرفته می شود.


منس، خونریزی دیده شده به عنوان بخشی از قاعدگی، یک عادت طبیعی برای دختران سن بلوغ و زنان در سال های باروری آنها است. با این حال، زمانی وجود دارد که خونریزی واژینال اتفاق می افتد و به قاعدگی مرتبط نیست. به طور طبیعی این مورد باعث نگرانی است اما این بدان معنی نیست که به علت مشکلات پزشکی جدی است. با این وجود، همیشه توصیه به احتیاط است.

لکه بینی چیست؟

لکه بینی یک واژه مشترک است که برای توصیف مقدار کمی خونریزی واژینال بین دوره ها استفاده می شود. این نیز به عنوان خونریزی بین قاعدگی شناخته شده است. همچنین ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد زمانی که انتظار دوره ها را نداشته باشید خونریزی پس از یائسگی، قبل از رسیدن بلوغ و همچنین خونریزی پس از مقاربت رخ دهد. لکه بینی گاهی اوقات ممكن است با خونریزی مجاری ادراری حتی ركتال اشتباه شود.
اگرچه لکه بینی به خونریزی واژینال غیر طبیعی یا غیر منتظره اشاره دارد مقدار خون نیز یک عامل است. معمولاً لکه بینی نشان می دهد که چند قطره خون و یا مقدار کمی است که با یک خونریزی منظم قاعدگی ارتباط ندارد. گاهی اوقات لکه بینی ممکن است باعث نگرانی شما شود. این یک بار اتفاق می افتد و بعد از آن ممکن نیست. با این حال، در موارد دیگر لکه بینی می تواند نشانه ای از وضعیت جدی تر باشد.
نشانه های دیگر
لکه بینی یک علامت است و نه یک وضعیت به تنهایی. ممکن است با علائم و نشانه های مختلف دیگری همراه باشد مانند:
درد و گرفتگی
ترشح واژن
بوی تند واژن
تهوع و گاهی استفراغ
تب
ضعف
یک گروه علائم و نشانه های دیگر وجود دارد که ممکن است بسته به علت اصلی لکه بینی ایجاد شود. مهم است که توجه داشته باشید که علت لکه بینی ممکن است همیشه یک بیماری باشد. به عنوان مثال، حاملگی یک حالت فیزیولوژیک است و نه یک بیماری که ممکن است لکه بینی همراه با حالت تهوع و استفراغ باشد. به طور کلی، هر دختر و یا زنان در طول سالیان باروری، ابتدا باید آزمایش بارداری را قبل از بررسی علل دیگر انجام دهند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل لکه بینی

سن فرد، زمان در چرخه قاعدگی، دارو که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد و رویدادهای قبل از آن همه نقش تعیین کننده ای در علت احتمالی لکه بینی دارد. ممکن است تحقیقات تشخیصی بیشتری برای تأیید یا رد علل مشکوک باشد.

بارداری

اگر باردار باشد لکه بینی ممکن است توسط:
سقط جنین (سقط خودبخودی) در مراحل اولیه بارداری. لکه بینی ممکن است نشانه ای از سقط جنین (تهدید سقط جنین) باشد و درمان پزشکی سریع ممکن است بارداری را نجات دهد.
حاملگی خارج از رحم جایی که جنین شروع به رشد در لوله فالوپ می کند. این وضعیت بسیار جدی است و می تواند برای مادر بدون تهدید فوری پزشکی تهدید کننده حیات باشد.
خونریزی ایمپلنت هنگامی رخ می دهد که جنین روی سطح داخلی رحم وارد می شود. این علامت طبیعی بارداری است و گاهی اوقات جنین از دست رفته است.

تروما

آسیب به والو، مهبل، دهانه رحم یا رحم می تواند منجر به خونریزی غیرطبیعی واژینال شود. این ممکن است به عنوان یک نتیجه از مقاربت، پزشکی یا روش های جراحی، خراش شدید نواحی و یا با جسم خارجی باشد. لکه بینی ناشی از تروما معمولاً با علائم دیگر مانند درد همراه است.

مسائل ژنیکولوژیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که در آن سطح تستوسترون در دختران و زنان همراه با بی نظمی قاعدگی و کیست ها در تخمدان وجود دارد.
فیبروئید های رحم رشد خوش خیم (غیر سرطانی) دارند که در عضلات صاف رحم اتفاق می افتد. این در زنان در طول سال های باروری شایع تر است.
پولیپ های رحم پیشرفت می کنند که از لایه داخلی رحم شناخته شده به عنوان آندومتر بیرون می زنند ممکن است یک رشد تک یا چندگانه باشد. اکثر موارد خوش خیم (غیر سرطانی) هستند.
هیپرپلازی اندومتر ضخیم شدن غدد غیر طبیعی اندومتری (آستر داخلی) رحم است. این با سطوح بالای استروژن اتفاق می افتد. گاهی اوقات می تواند به سرطان پیشرفت کند.

عفونت ها

واژنیت التهاب واژن است معمولا به علت عفونت و یا رشد بیش از حد طبیعی باکتری ها در واژن است. عفونت ممکن است به دلیل باکتری، مخمر و انگل باشد.
بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) مانند گونوره و کلامیدیا ممکن است باعث ایجاد یک نشانه ای از جمله خونریزی غیر طبیعی واژینال شود.
بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت جدی تر است که در آن میکروب ها مناطق زیر دهانه رحم، از جمله رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها را آلوده می کنند.

مشکل هورمون

هیپرپرولاکتینمی که در آن سطح هورمون پرولاکتین به طور غیر طبیعی بالا است. این اغلب با مشکلات غده هیپوفیز همراه است.
مشکلات تیروئید شامل هیپرتیروئیدیسم (بیش فعالی غده تیروئید) و هیپوتیروئیدیسم (تیروئید ضعیف) می تواند علت لکه بینی در زنان و دختران باشد.
دیابت ملیتوس که در آن هر کمبود انسولین (نوع 1) یا عدم پاسخگویی سلول به انسولین (نوع 2) وجود دارد.

سرطان

تعدادی از سرطان های مختلف می تواند منجر به لکه بینی شوند. اکثر این سرطان ها به سیستم تولید مثل زنان مربوط می شود و شامل:
سرطان واژن
سرطان دهانه رحم
سرطان رحم
سرطان تخمدان
مهم است که توجه داشته باشید که سرطان هایی که ممکن است باعث خونریزی ادراری یا خونریزی رکتوم شوند ممکن است گاهی نیز با لکه بینی اشتباه گرفته شوند.

دارو

هر دارویی که موجب تغییر در سطح هورمون شود نیز ممکن است منع مصرف شود. این معمولا با داروهایی مانند قرص ضد بارداری (قرص)، ضد بارداری اورژانس (صبح بعد قرص) و درمان جایگزینی هورمون (HRT) دیده می شود. همچنین شامل داروهای هورمون برای درمان انواع خاصی از سرطان ها و همچنین درمان های باروری است. خونریزی غیرطبیعی واژینال ممکن است با ضد انعقادی مانند وارفارین رخ دهد.

چه هنگامی به دنبال کمک باشید؟

بسیاری از دختران و زنان مطمئن نیستند که زمان لکه بینی به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. همیشه توصیه می شود یک پزشک را حتی اگر لکه بینی بسیار کم است و از یک قسمت رخ ندهد ملاقات کنید. با این حال، مواردی وجود دارد که در آن به مراقبت های اورژانسی توجه شود. برای مثال، درد شدید با لکه بینی باید یک عامل سفر به اتاق اورژانس باشد. ممکن است به علت شرایطی مانند حاملگی خارج از رحم باشد که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
در غیاب چنین علائم حاد، هنوز هم توصیه می شود که با یک حرفه ای پزشکی مشورت کنید. هرگز سعی نکنید بدون تشخیص پزشک، خودتان تشخیص دهید یا درمان کنید. به طور مشابه، داروهایی که مشکوک به علت لکه بینی هستند نباید متوقف شوند مگر اینکه توسط پزشک یا داروساز توصیه شوند. توجه داشته باشید که عوامل ممکن است تظاهرات را تشدید و یا تحریک کنند زیرا این می تواند به پزشک با تشخیص نهایی کمک کند.

مقالات مرتبط:

 1. درد پریود
 2. درد پریودآمنوره یا قطع عادت ماهیانه
 3. دلایل تاخیر در دوره قاعدگی
 4. خونریزی غیرطبیعی واژن و خون قهوه ای دوره قاعدگی
 5. دوره های قاعدگی سنگین (خونریزی) - معنی، علل و خطرات
 6. هشت دلیل ممکن برای یک تاخیر سیکل قاعدگی
 7. چه چیزی باعث ترشحات قهوه ای در زنان قبل از دوره قاعدگی می شود؟
 8. چرا لکه بینی دارم در حالی که عادت ماهیانه ندارم؟
 9. علل ترشحات قهوه ای رنگ واژن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (31)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 9 رای

 1. مریم

سلام خسته نباشیددخترمن 15سالشه ازاول امتحانات تاحالالکه بینی داره مشکلی داره قبلاپریودش منظم بودیه ماهه میشه لکه داره همراه باسوزش وخارش

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 5 / 5

لکه‌بینی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، اما وجود سوزش و خارش می‌تواند نشان‌دهنده مسئله‌ای باشد که نیاز به توجه پزشکی دارد. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد:

1. تغییرات هورمونی: در سنین نوجوانی، تغییرات هورمونی معمول هستند و می‌توانند باعث...

لکه‌بینی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، اما وجود سوزش و خارش می‌تواند نشان‌دهنده مسئله‌ای باشد که نیاز به توجه پزشکی دارد. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد:

1. تغییرات هورمونی: در سنین نوجوانی، تغییرات هورمونی معمول هستند و می‌توانند باعث نامنظم شدن چرخه قاعدگی شوند. این امر می‌تواند منجر به لکه‌بینی شود.

2. استرس: دوران امتحانات می‌تواند باعث استرس شود که خود می‌تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد.

3. عفونت‌های دستگاه تناسلی: سوزش و خارش می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک عفونت باشد. عفونت‌های قارچی، باکتریایی یا انگلی می‌توانند باعث این علائم شوند.

4. بیماری‌های التهابی لگن: بیماری‌های التهابی لگن نیز می‌توانند منجر به لکه‌بینی و ناراحتی شوند.

بهترین اقدام این است که دختر شما توسط یک پزشک یا متخصص زنان معاینه شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهه

سلام من ۱۴سالمه و لکه بینی دارم و قبلٱ زود زود اینطوری میشدم و از دارویی ویناگنوس استفاده کردم و لی الان ۱۳ روز بعد دوباره لکه بینی دارم چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. ملینا

سلام من ۱۴ سالمه و حدود ۲ ماهه که پریود نشدم یک هفته قبل یک روز لکه داشتم و دیگه هیچی این عارضه ممکنه چی باشه ؟
لطفا جواب بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ملینا
 1. 4.5 / 5

با سلام
عدم پریود دلایل زیادی دارد اگر دو ماه است که پریود نشده اید نزد پزشک زنان بروید تا ازمایش درخواست شود استرس می تواند از عوامل تاخیر پریود باشد

  پیوست ها
 

 1. صبرا

سلام من دختر ۱۶ هستم اینبار بعد پریودم واکسن کرونا زدم بعد ۳ روز دوباره پریود شدم ۷روز اول کاملا پریود بودم الان هم لکه بینی دارم تقریبا ۱۰ روز
البته مدت یک ونیم ماه که قرص (گلای- و انس واسپرونولاکتون وزین پلاس وجستیران)استفاد می کنم خیلی نگرانم :

  پیوست ها
 

 1. زهرا

دختری13ساله هستم که از12سالگی پریودم همیشه بطور منظم بودند ولی سه چهار روزه که از وقت پریودم گذشته و فقط لکه میبینم اولین باره اینجوری میشم
میشه راهنمایی کنین چیکارکنم

  پیوست ها
 

 1. shirin

سلام من ۱۸ سالم عقدم باهمسرم رابطه دارم اما رابطه دخول رو ندارم الان تقریبا یک هفته که پریودیم تمام شد امروز که بیدار شدم روی لباسم لکه خون قهوای دیدم ایاطبیعی ممکن مال چی باش لطفا جواب بدین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    shirin
 1. 4.5 / 5

سلام اگر همراه با خارش باشد می تواند نشانه عفونت باشد ولی دلایل دیگر همچون شقاق مقعد و ... می تواند عامل باشد

  پیوست ها
 

 1. زمانی

سلام مجرد هستم ۳۱ سالمه ، حدود ۷ سال پریود نامظم داشتم بطوری باید دارو مصرف میکردم‌تا پریود شوم، از ۴ ماه پیش دچار لک بینی قهوه ای و سیاه شدم ، به پزشک مراجعه کردم ،ازمایش و سونوگرافی نرمال شد ، پزشک قرص ریپاون برایم تجویز کرد که با استفاده ان...

سلام مجرد هستم ۳۱ سالمه ، حدود ۷ سال پریود نامظم داشتم بطوری باید دارو مصرف میکردم‌تا پریود شوم، از ۴ ماه پیش دچار لک بینی قهوه ای و سیاه شدم ، به پزشک مراجعه کردم ،ازمایش و سونوگرافی نرمال شد ، پزشک قرص ریپاون برایم تجویز کرد که با استفاده ان حدود ۱۰ روز پزیود شدم ، بعد از اون در ماه دوبار پریود شدید میشوم هیچ درد هم ندارم لکه بینی هم قطع نمیشود
ممکنه راهنناییم کنید؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Fatema    زمانی

سلام
من یک دختر مجرد ٣٣ ساله هستم پریودم منظم بود
دوماه میشود که نامنظم شده یعنی امروز ١٤ روز از پریودم میشوم لکه بینی دارم...
به داکتر هم مراجعه کردم گفت کیست ۲ سانتی داری
دوا گرفتم تاهنوز لکه بینی جریان دارد لطفآ منو رهنمایی کنید
چون زیاد...

سلام
من یک دختر مجرد ٣٣ ساله هستم پریودم منظم بود
دوماه میشود که نامنظم شده یعنی امروز ١٤ روز از پریودم میشوم لکه بینی دارم...
به داکتر هم مراجعه کردم گفت کیست ۲ سانتی داری
دوا گرفتم تاهنوز لکه بینی جریان دارد لطفآ منو رهنمایی کنید
چون زیاد استرس و تشویش دارم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام من دختری ۱۵ساله هستم بار اولمه که لک بینی میبینم چرا ؟! چکار باید بکنم ؟ پریود هام هم منظم و طول دورش ۳۴ روزه هست

  پیوست ها
 

 1. اسماسلام من دختر هستم 14 سالمه و در سن 12 سالگی پریود شدم. بعد از 6 روز پاکشدن پریودم میگذرت و کاملا پاک شده بودم که در روز 6 دوباره لکه های قهوه ای رنگ میبینم اما کم هستند یه بار دیگه هم قبلا همینطور شده بودم، اوایل لکه های سفید آبکی بدون رنگ بدون...سلام من دختر هستم 14 سالمه و در سن 12 سالگی پریود شدم. بعد از 6 روز پاکشدن پریودم میگذرت و کاملا پاک شده بودم که در روز 6 دوباره لکه های قهوه ای رنگ میبینم اما کم هستند یه بار دیگه هم قبلا همینطور شده بودم، اوایل لکه های سفید آبکی بدون رنگ بدون بوی بد داشتم اما نمیدونم چرا قهوه ای رنگ شده، دکتر بهم قرص تینیدازول و ازیترومایسین داد، الا 3روزه دارم میخورم اما مثل روز اولم،،
دکتر میشه بگید مشکلی دارم؟؟؟؟ من اولا کمی خارش داشتم. اما سوزش در ادرار ندارم درد هم ندارم هیچ حالتی ندارم نه درد نه سوزش، آیا مشکلی دارم ؟؟ یا طبیعی است؟؟ لطفا زود پاسخ بدین خیلی میترسم،، چیز خطرناکی است؟؟؟

خیلی ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسما
 1. 5 / 5

سلام اگر خارش به همراه لکه بینی هست به پزشک زنان مراجعه نمایید تا داروی مناسب نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. سپیده

سلام من یه دختر۱۹ ساله هستم قبلنا پریود خوبی داشتم ولی الان چندماهی میشه که یا یه ماه پریودنمیشم یا اگه بشم هم فقط دوسه روزلکه پریودمم چندسالی میشه که نامنظمه نگران شدم میشه یه راه کاربدین ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. .......

سلام من دختری ۱۴ ساله هستم و تازه چند ماهه که پریود میشم.
از آخرین باری که پریود شدم لکه بینی دارم و این لکه ها قرمز مایل به قهوه ای روشن هستند.
این لکه بینی طبیعیه ؟

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام من دختری ۲۰ساله هستم ازدوران اول پریودیم کیست داشتم الان ۳یا۴ ماهی میشه که پریود نشدم وفقط لکه های خونی دارم که گاهی زیادهم میشن میشه بهم کمک کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زینب
 1. 5 / 5

سلام شما باید یک سری تست هورمونی و تست بارداری انجام دهید اگر مشکلی نبود به دستور پزشک از داروی پروژسترون استفاده کنید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام من 18 سالمه پریودم اصلا منظم نیست بعد چند وقته که همش بعد پریودی لکه بینی دارم خیلی کمه ولی الان این بیشترش خون داشتم الانم که وقت پریودیم نبود خیلی زودشدم

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام من یک هفته ازدوران قاعدگیم گذشته ولی وقتی پیادوریی یک ساعت تا دوساعت میکنم لکه بینی دارم ولی موقع قاعدگیم سه روزاول خون ریزی شدیدی دارم خوصاصا کمرم به شدت دردمیکنه دقیقا اون موقع خون ریزی دارم میشه بگید چیکارکنم

  پیوست ها
 

 1. سها

سلام من ۲۳ سالمه دوماه بود پریود نشده بودم پریود که شدم بعده اون یه ماهی میشه هی لکه بینی دارم یکمم سردرد دارم
به خاطره این کرونا نمیتونم برم دکتر میشه راهنماییم کنین خیلی نگرانم ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سها
 1. 5 / 5

سلام یک تست بتا هاش سی جی و یک سزی تست های هورمونی باید انجام دهید نزد متخصص زنان بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. الی

سلام. من ۲۳سال سن دارم و مجرد هستم.تقریبا یک هفته بعد از پریودی، لکه بینی دارم گاها ترشحات همراه با خون. و اولین بار هست همچین اتفاقی میوفتد.آیا لازم است ک نگران باشم یا ب دکتر مراجعه کنم؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. ترنم

سلام من دختری 21ساله هستم قاعدگیم منظم نیستولی ماه پیش30ام قاعده شدم و این ماه تا به الان که30ام هست نشدم ولی لکه بینی داشتم و همین امروز لکه هایی رو مشاهده کردم ولی خونریزی نه.آیا بخاطر روزس؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ترنم
 1. 4.5 / 5

سلام علت لکه بینی در مقاله بیان شده است ولی شما باید یک سری آزمایش برای تیروپید و ... انجام دهید تا مشکل شما بررسی شود استرس نیز می تواند در این مشکل نقش داشته باشد لذا نزد پزشک بروید تا آزمایشات لازم برایتان درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. 1234

سلام دخترم 13 ساله شه 4 باری پریودشده اول منظم بود ولی این دومین باره که پریودشده لکه بینی طولانی داره لطفا راهنمایم کنید

  پیوست ها
 

 1. بیتا

سلام من ۱۸ سالمه و مجردم پریودم منظم نبوده اما تا ۴ روز طول میکشید این بار بعد از سه روز دیگ خون ریری مشاهده نکردم بعد از گذشت ۱ روز از این موضوع ی لکه خونه خیلی خیلیی کم دیدم و یکم حالت تهوع داشتم موقع غذا خوردن لطفا کمکم کنین خیلی نگرانم ???

  پیوست ها
 

 1. فافا

سلام من یه دختر ۲۱ ساله هستم امروز خودارضایی کردم و بعد ب اندازه خیلی کم ترشح خونی روی شرتم‌ بود نمیدونم چرا کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فافا
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص زنان بروید تا معاینه انجام شود می تواند مربوط به پرده هایمن یا دوره قاعدگی باشد

  پیوست ها
 

 1. فایزه

سلام من یه دتتر ۲۳ ساله ام و برای دومین باره که لکه بینی در روز یازدهم و دوازدهم دارم پریودم همیشه منظم بوده ولی این دفعه بعد از دوسه ماهه که دوباره بعد از پریودیم لکه میبینم و از همه مهمتر سردردی که الان دارم بیشتر منو نگران میکنه لطفا راهنماییم...

سلام من یه دتتر ۲۳ ساله ام و برای دومین باره که لکه بینی در روز یازدهم و دوازدهم دارم پریودم همیشه منظم بوده ولی این دفعه بعد از دوسه ماهه که دوباره بعد از پریودیم لکه میبینم و از همه مهمتر سردردی که الان دارم بیشتر منو نگران میکنه لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فایزه
 1. 5 / 5

سلام
سردرد شما می تواند علل زیادی از جمله کم خونی داشته باشد ولی در مورد لکه بینی نیاز به بررسی پاراکلینیک می باشد نزد متخصص زنان بروید تا بررسی شوید.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search