پزشکی

تاری دید - علل در یک چشم یا هر دو چشم

علت تاری دید چیست؟

تاری دید ممکن است ناشی از تعدادی از شرایط چشم یا یک بیماری زمینه ای مانند دیابت باشد. معمولاً نگران نباشید اما اگر به ناگهان دچار تاری دید شوید باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید و آن را جدی بگیرید.

همه ما به دید واضح عادت داریم حتی اگر از عینک (عینک) یا لنزهای تماسی استفاده کنیم. این وضوح دید به عنوان حدت بینایی شناخته می شود. این در طول زندگی ثابت نیست. ممکن است با سن آسیب دیدگی ایجاد شده و بینایی تغییر کند و ممکن است لازم باشد اصلاح شود. بسیاری از ما آن را به عنوان ناتوانی در دیدن اشیاء واضح می بینیم و ما اغلب به این دیدگاه مبهم اشاره می کنیم. این تغییر معمولاً به تدریج و بسته به علت، ممکن است به طور مداوم بدتر شود. همچنین می توانید علائم دیگری را همراه با بینایی تیره، از جمله سردرد، حساسیت به نور یا چشم های قرمز و ناراحت مشاهده کنید.

چرا تاری دید؟

بینایی با چشم هایی امکان پذیر است که بافت حساس به نور در آن وجود دارد. این بافت به عنوان شبکیه شناخته می شود و درون چشم ها قرار دارد. یک نقطه در شبکیه به عنوان ماکولا شناخته شده و مسئول وضوح دید است. به عبارت دیگر، آنچه ما می بینیم به دلیل نور ورودی متمرکز به ماکولا است. نور باید به منظور تمرکز بر ماکولا شکست پیدا کند و این توسط قرنیه و لنز مردمک چشم مناسب ساخته شده است.
تار شدن بینایی معمولاً زمانی رخ می دهد که نور به طور منظم شکست پیدا نکند تا روی ماکول تمرکز کند. این باید از بینایی ابری و دید مبهم متمایز شود. بینایی ابری زمانی اتفاق می افتد که نور ورودی به چشم به مانند ابری شدن لنز در یک آب مروارید باشد. بینایی مبهم ممکن است به همین دلیل اتفاق بیفتد اما ممکن است به علت اینکه ماکولا به اندازه کافی توسط نور ورودی تحریک نمی شود رخ دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل تاری دید

بسیاری از انواع مختلف و علل دید متفاوتی وجود دارد. بینایی تیره فقط یک نوع است. این نیز یکی از رایج ترین مشکلات بینایی است که می تواند از اوایل کودکی تا اواخر دوران بلوغ رخ دهد. یکی از دلایل اصلی تار شدن بینایی، اختلالات انکساری چشم شناخته شده است و میوپی (نزدیک بینی) نوع شایع است. این مشکلات معمولاً در هر دو چشم تاثیر می گذارد اما گاهی اوقات فقط یک چشم تحت تاثیر قرار می گیرد.
یک گروه از شرایط دیگر نیز می تواند باعث تاری بینایی شود. برخی از شرایط جدی هستند و حتی ممکن است باعث نابینایی شوند. شرایط زیر ممکن است علت تاری دید در یک یا هر دو چشم باشد. با این حال، بینایی تیره همچنین می تواند نشانه ای از چندین وضعیت دیگر باشد حتی اگر چشم شما را تحت تاثیر قرار ندهد مانند میگرن یا هیپوگلیسمی (سطح گلوکز خون پایین).

بیشتر بخوانید: 7 بیماری که سبب آسیب چشم می شوند

نزدیک بینی

میوپی (نزدیک بینی) جایی است که نور به درستی خمیده نمی شود که بر روی توانایی دیدن اشیای دور تاثیر بگذارد. این معمولاً به دلیل مشکل با لنز است. نزدیک بینی می تواند در هر زمان در زندگی اتفاق بیفتد اما در اوایل زندگی رخ می دهد. به طور معمول، انقباض و ریلاکس شدن عضلات شکل لنز را تغییر می دهد. این نور را خم می کند به طوری که می تواند بر روی ماکولا برای حدت بینایی تمرکز کند. با این حال، در میوپی نور نمی تواند به وضوح بر ماکاول متمرکز شود.

خستگی چشم

اغلب این علت بینایی تیره نادیده گرفته می شود. این روزها با استفاده طولانی از صفحه نمایش - صفحه نمایش کامپیوتر، صفحه نمایش تلویزیون و صفحه نمایش تلفن همراه خستگی چشم رخ می دهد. با این حال، حتی خواندن طولانی مدت و یا استفاده بیش از حد از چشم در نور ضعیف همچنین می تواند باعث خستگی چشم بدون استفاده از یک صفحه نمایش باشد. اثرات خستگی چشم اغلب کوتاه مدت است اما خستگی چشم تکراری ممکن است به شرایطی مانند میوپی کمک کند.

پیر چشمی

Presbyopia یک مشکل مربوط به سن است که در آن مشکل خم شدن نور در چشم وجود دارد. مانند میوپی (نزدیک بینی)، پرسبیوپیا یک اختلال انکساری چشم است. این مشکل بینایی ناشی از عدم توانایی لنز برای تغییر شکل در نتیجه تغییرات مرتبط با سن است. میزان بینایی به تدریج تحت تاثیر قرار می گیرد. آن در سن 40 سالگی قابل توجه است و تا 60 سالگی بدتر می شود.

چشم های خشک

چشم های خشک یکی دیگر از مشکلات رایج است و می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد حتی منجر به تاری دید شود. دلایل زیادی برای خشکی چشم وجود دارد. چندین بیماری می توانند تولید اشک را تحت تأثیر قرار دهند اما عوامل محیطی اغلب باعث خشکی حاد می شوند. این اغلب در شرایط باد و در اتاق های با تهویه مطبوع اتفاق می افتد. خستگی چشم یکی دیگر از دلایل شایع چشم های خشک است هرچند ممکن است خستگی چشم نیز باعث ایجاد چشم های آبدار بیش از حد شود.

آب مروارید

آب مروارید جایی است که لنز تیره می شود. این می تواند یک چشم یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. آب مروارید در افراد مسن بیشتر شایع است زیرا تغییرات مربوط به سن در لنز باعث کاهش شفافیت آن می شود. به طور معمول آب مروارید باعث تاری چشم می شود به غیر از سن، عوامل خطر دیگری مانند دیابت، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور و اختلالات مختلف چشم وجود دارد.

بیشتر بدانید: عوارض عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت) | 8 چیز که باید درباره آب مروارید بدانید | مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی ازعوارض چشم است که با دیابت طولانی مدت دیده می شود. سطح بالای قند خون می تواند به بافت های مختلف، از جمله رگ های خونی چشم و شبکیه آسیب برساند. این به تدریج توسعه می یابد و در ابتدا علائم کمی وجود دارد. تاری چشم مشهود می شود و با پیشرفت بیماری اختلالات بینایی دیگری مانند کراتیتیس، یووایتیس یا ایریتیس رخ می دهد.
التهاب هر بخشی از چشم که از طریق آن نور برای رسیدن به شبکیه حرکت می کند می تواند سبب تاری دید شود. این التهاب می تواند با تروما (آسیب)، عفونت، دارو یا سایر بیماری های التهابی غیر عفونی پیش برود.
کراتیتیس التهاب قرنیه، بخش بیرونی چشم است که همچنین مسئول خم شدن نور است.
یووایتیس التهاب لایه میانی چشم است. این لایه است که در پشت شبکیه قرار دارد که در داخل چشم قرار دارد.
ایریتیس التهاب عضله چشم است. این حلقه رنگی در اطراف مرکز چشم (مردمک) است که از طریق آن نور وارد چشم می شود. عنبیه بخشی از uvea است. بنابراین ایریتیس نوعی از یووایتیس است.

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماكولا شرطی است كه ماكولا، حساس ترین بخش شبكیه، از بین می رود. شایع ترین نوع دژنراسیون ماکولا مربوط به سن (ARMD) است و یکی از علل اصلی نابینایی در سالمندان است. دژنراسیون ماکولا می تواند موجب نشانه هایی از بینایی، از جمله تاری دید، دید کم و یا مبهم، مشکل در سازگاری با سطوح کم نور و دید مرکزی کاهش می یابد.

سکته مغزی

یک سکته مغزی یکی از جدی ترین علل تاری دید است زیرا این بیماری می تواند مرگبار باشد. این اتفاق می افتد زمانی که جریان خون به یک قسمت از مغز قطع شود. علائم عبارتند از ضعف یا فلجی در یک طرف بدن، از صورت تا کف پا، سردرگمی، سرگیجه، اختلالات حسی مانند بینایی و از دست دادن هوشیاری. گاهی اوقات این اثرات می توانند موقت باشند که همچنین به عنوان یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) شناخته می شود.

علل دیگر

اینها بعضی از علل دیگر تاری چشم در یک یا هر دو چشم هستند هرچند این شرایط کمتر رایج است.
مولتیپل اسکلروزیس
بیماری پارکینسون
گلوکوم
مشکلات عصب اپتیک (neuropthy) مانند نورایتیس.
تومور در مغز یا فشار دادن بر عصب بینایی.
جداشدگی شبکیه.
قند خون پایین.
پره اکلامپسی (فشار خون بالا) در بارداری.
پسوریازیس (یک بیماری پوستی است که گاهی اوقات نیز می تواند روی چشم ها تاثیر بگذارد).
هنگامی که باید به دنبال کمک پزشکی برای تاری بینایی باشید.
اگر دچار نگرانی ناخوشایند ناگهانی و هر کدام از این علائم را دارید به پزشک متخصص مراجعه کنید:
سردرد شدید
مشکل صحبت کردن
از دست دادن کنترل عضلات در یک طرف بدن
افتادگی صورت
مشکل دیدن
این علائم شبیه به سکته مغزی است.
علائم اضافی که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند عبارتند از: درد شدید چشم یا از دست دادن بینایی ناگهانی.
تاری بینایی که به آرامی تشدید می شود یا علائم دیگر اختلال بینایی ممكن است نیاز به مشورت با متخصص مراقبت های اولیه یا مراقبت از چشم شما باشد.

بیشتر بدانید: درد چشم – علل و درمان

چگونه تاری دید تشخیص داده می شود؟

پزشک شما ابتدا باید سوالاتی از شما بپرسند که عبارتند از:
اولین بار چه موقع متوجه تاری بینایی شدید؟
چه چیزی باعث بهتر یا بدتر شدن تاری دید می شود؟
آنها همچنین ممکن است درباره تاریخچه پزشکی شخصی شما و سابقه خانوادگی بیماریهای چشم صحبت کنند.
آزمایشات چشم
ممکن است پزشک شما بعداً بخواهد معاینه فیزیکی چشم شما را انجام دهد. آنها می توانند بینایی شما را از طریق خواندن چارت چشمی تست کنند. آنها همچنین ممکن است سایر آزمایشهای چشم را انجام دهند مانند:
افتالموسکوپی
تست refraction
معاینه با اسلیت لامپ
تنومتری، که فشار داخل چشم را اندازه گیری می کند
آزمایش خون
پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش خون انجام دهد. آزمایش خون می تواند برای کمک به آنها در تعیین اینکه آیا باکتری ها در خون هستند استفاده شود. آنها همچنین می توانند آزمایش هایی برای به دست آوردن تعداد گلبول های سفید خون (WBC) در صورت بروز مشکوک بودن به یک عفونت درخواست کنند.

پیش گیری از تاری دید چگونه است؟

در حالی که همیشه امکان جلوگیری از برخی از علل تاری دید وجود ندارد مراحل مراقبت از چشمان شما می تواند به پیشگیری از علل مرتبط با سبک زندگی کمک کند.
در اینجا چند نکته برای بینایی سالم وجود دارد:
همیشه در بیرون رفتن برای جلوگیری از نور خورشید از عینک های آفتابی استفاده کنند.
یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی برای چشم بخورید. آنتی اکسیدان لوتئین را می توان در برگ های سبز تیره مانند اسفناج و کلم پیدا کرد. غذاهایی دارای اسیدهای چرب امگا 3 عبارت از تن الباکور، ماهی قزل آلا و هالیبوت هستند. ویتامین A از منابع مانند هویج، سیب زمینی شیرین و جگر دریافت کنید.
سیگار نکشید
معاینه چشم جامع و منظم به خصوص اگر کسی در خانواده شما سابقه بیماری چشم دارد داشته باشد.
قبل از استفاده از لنزهای تماسی به منظور کاهش خطر عفونت، دستان خود را بشویید.
هنگام استفاده از ماشین آلات سنگین و یا فعالیت هایی مانند نقاشی و تعمیر خانه ها، عینک محافظ را بپوشید.

درمان تاری دید چگونه است؟

هنگامی که دید تیره ناشی از کاهش قند خون است درمان شامل مصرف مواد غذایی با قندهای سریع عمل است. این شامل آبمیوه و آب نبات است. شما همچنین می توانید قرص های گلوکز را که قند خون شما را به سرعت افزایش می دهد مصرف نمایید.
درمان های دیگر برای دید تیره ممکن است به شرایطی که باعث علائم شما می شود بستگی داشته باشد. آنها می توانند قطره های چشم، جراحی های لیزر یا داروهایی برای کنترل شرایط اساسی باشد.

در ادامه بخوانید: بیماری های چشم | 15 درمان های طبیعی برای از بین بردن اشیاء شناور در چشم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. امیر

سلام آقای دکتر خسته نباشید مدتی چشم راستم احساس می کنم ضعیف شده وقتی چشم چپم رو میگیرم تار میبینم وقتی با گوشی کار میکنم احساس سر گیجه و حالت تعوع پیدا میکنم به نظر شما چی میتونه باشه

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    امیر
  1. 5 / 5

سلام نیاز به بررسی دارد نزد پزشک متخصص چشم بروید تا معاینه ته چشم انجام شود

  پیوست ها
 

  1. فاطمه

سلام خسته نباشید، مامان من وقتی ایستاده بود یهویی جلوی چشم چپش تار شد، فقط چشم چپ، اگه میشه بفرمایید دلیلش چی میتونه باشه، ممنونم ازتون?

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    فاطمه
  1. 4.5 / 5

سلام مادر خود را سریعا نزد پزشک متخصص داخلی مغز و اعصاب ببرید تا یک mri از مغز انجام شود علت مشخص می شود در این زمینه علل متعددی مطرح است که برای تشخیص باید از پاراکلینیک استفاده کرد.

  پیوست ها
 

  1. زهره

سلام ببخشید من هر ۶ماه یه بار چشام یهو تار میبینه تا ۱۰دقیقه ۲۰دقیقه هم ادامه داره نمیدونم دقیقا علتش چیه
فشار خون پایین یا بالا؟با کم خونی؟ میشه راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

  1. نرگس
  1. 5 / 5

ممنون مطالب مفید بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search