رژیم غذایی

خواص جوانه های کلم بروکلی - نحوه رشد جوانه های بروکلی در خانه

خواص بروکلی جوانه زده

جوانه های بروکلی برای تقویت سلامت قلب و عروق، مبارزه با التهاب، جلوگیری از اوتیسم، افزایش سلامت گوارشی، جلوگیری از سرطان، مدیریت دیابت، افزایش پوست، بهبود سلامت مغز، مناسب برای سیستم تنفسی، جلوگیری از پیری زودرس و حمایت از سلامت کلی بدن مفید هستند

جوانه های کلم بروکلی پر از مواد مغذی هستند و مزایای زیادی برای سلامت شما دارند. جوانه های بروکلی حاوی فاکتورهای گیاهی برای مبارزه با سرطان (مواد مغذی گیاهی) مانند سولفورافان و ایزوتیوسیانات هستند. جوانه ها در بروکلی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای قلب، هضم، کبد و سلامت استخوان مفید هستند.
از آنجایی که تهیه دانه های بروکلی در خانه بسیار آسان است هیچ مشکلی برای خوردن بیشتر این جوانه های خوشمزه هر روز وجود ندارد. شما می توانید مزایای بسیاری از جوانه های بروکلی را با افزودن آنها به ساندویچ ها یا غذاهای سرخ شده، پاشیدن انها روی سالاد ها بدست آورید. با این وجود شما تصمیم به خوردن آنها خواهید داشت جوانه های کلم بروکلی می توانند به تقویت سلامت شما کمک کنند.
در این مقاله شما خواهید آموخت که چرا جوانه های بروکلی برای شما بسیار سالم هستند. شما همچنین می توانید آنچه را که علم در مورد جوانه های بروکلی در رابطه با مبارزه با سرطان می گویند پیدا کنید.

جوانه های بروکلی چیست؟

جوانه های بروکلی شاخه های کوچک هستند که وقتی دانه های بروکلی جوانه می زنند رشد می کنند. البته، جوانه های بروکلی در نهایت به بروکلی بالغ تبدیل خواهند شد. با این حال، تحقیقات نشان داده است که خوردن جوانه های بروکلی تازه دارای مزایای سلامتی زیادی است.
حدود 3 یا 4 روز طول می کشد تا جوانه ها از دانه های بروکلی ظاهر می شوند. آنها مانند ساقه یونجه هستند و بعضی ها می گویند طعم تند مشابه با تربچه دارند.
طبق گفته پزشکان از WebMD، جوانه های کلم بروکلی، گیاه بروکلی جوان قبل از بلوغ هستند. با این حال، جوانه های بروکلی شامل ترکیبات تقویت کننده تر سلامت است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش غذایی جوانه های بروکلی

مانند بسیاری از دانه های جوانه زده، شاخه های بروکلی شامل برخی از ویتامین ها و مواد معدنی است. با این حال، حضور ترکیبات گیاهی سولفورافان و گلوکوزینولات در شاخه های کلم بروکلی است که آنها را برای سلامتی بسیار خوب می سازد.
بررسی 2019 در مورد ارزش غذایی جوانه های بروکلی نشان داد که آنها حاوی مقادیر بالای سولفورافان هستند. این مواد مغذی گیاهی (فیتوپوینت) است که متعلق به گروهی از مواد شیمیایی گیاهی به نام ایزوتیوسیانات است. سولفورافان همچنین در سبزیجات چلیپایی مانند کلم، گل کلم، کلم پیچ و کلم بروکلی یافت می شود. با این حال، جوانه های بروکلی حاوی مقادیر بالای سولفورافان هستند. مطالعات علمی نشان داده است که سولفورافان می تواند در برابر انواع مختلف سرطان، بیماری های قلبی و پوکی استخوان محافظت کند. (1)
تحقیقات دیگری نشان داد که جوانه های بروکلی حاوی ترکیبات به نام گلوکوزینولات ها هستند که کمک می کند تا بدن از سموم خارج شود. این مطالعه نشان داد که جویدن جوانه های بروکلی تازه گلوکوزینولات ها را آزاد می کند که می توانند برای بدن آنتی اکسیدان های قوی تامین کنند.
ترکیبات سولفورفان و گلوکوزینولات در جوانه های بروکلی در پیشگیری از سرطان بسیار مهم هستند زیرا آنها به محدود کردن اثر سرطان زا در بدن کمک می کنند.

مزایای سلامت جوانه بروکلی

بیایید جزئیات بیشتری را در مورد دلایل بسیاری که باعث می شود خوردن جوانه بروکلی برای شما بسیار مفید باشد را بررسی کنید.

جوانه بروکلی دارای خواص ضد سرطان است

جوانه های بروکلی برای ترکیبات بسیار متمرکز با سرطان مبارزه می کنند.
علاقه به شاخه های بروکلی برای استفاده بالقوه در پیشگیری و درمان سرطان در سال 1997 آغاز شد. تحقیقات انجام شده توسط دانشکده پزشکی جان هاپکینز نشان داد که جوانه های بروکلی 3 روزه حاوی ترکیبات قدرتمند هستند که خواص ضد سرطانی دارند. سولفورفان و ایزوتیوسیانات از جوانه های بروکلی در پیشگیری و گسترش تومورهای خاص بسیار موثر بودند. (2)
مطالعه ی جان هاپکینز نشان داد که خواص ضد سرطانی در عصاره ی تخم های بذر کلم بروکلی 10 تا 100 برابر بیشتر از گیاهان بروکلی بالغ است. این به این معنی است که مقدار کمی از جوانه های کلم بروکلی می تواند به همان اندازه برای پیشگیری از سرطان همانند مقادیر بالایی از گیاهان بروکلی بالغ باشد.
یک مطالعه نشان داد که سولفورافان در جوانه های بروکلی، سلول های بنیادی سرطانی را که به نظر من مسئول توسعه و گسترش سلول های سرطانی هستند هدف قرار می دهد. در برخی موارد، سولفورافان برای افزایش اثربخشی شیمی درمانی استفاده شد.
یک بررسی 2018 در مورد مطالعات نشان می دهد که سبزیجات چلیپایی مانند بروکلی، کلم پیچ و کلم حاوی ترکیبات ضد سرطان ایزوتیوسیانات ها و سولفورافان هستند. با این حال، جوانه های بروکلی دارای بالاترین غلظت ایزوتوسیانات و سولفورافان می باشند. مطالعات تجربی متعددی نشان می دهد که این مواد گیاهی می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ و پستان کمک کنند.
همچنین نتایج امیدبخش در استفاده از جوانه های بروکلی و عصاره های جوانه در درمان انواع مختلف سرطان وجود دارد.(3)

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی ضد سرطان

جوانه های بروکلی و سرطان پستان

یک آزمایش آزمایشگاهی نشان داد که یک سولفورافان از بروکلی و جوانه های بروکلی ممکن است به مهار رشد سلول های بنیادی سرطان در سرطان سینه کمک کند.
اگر چه مطالعات بیشتر در مورد انسان باید انجام شود محققان دریافتند که سولفورفان از شاخه های کلم بروکلی به راحتی در روده جذب می شود. این ترکیب مبارزه با سرطان پس از آن در سراسر بدن پخش می شود.(4)

جوانه های بروکلی و سرطان پروستات

یک مطالعه 2018 در مورد موش ها نشان داد که خوردن جوانه بروکلی توانایی پیشگیری یا تاخیر پیشرفت سرطان پروستات را دارد. دانشمندان خاطر نشان ساختند که سولفورفان در کبد، کولون، کلیه و بافت پروستات موش هایی که جوانه های بروکلی مصرف کردند شناسایی شده است.(5)

بیشتر بخوانید: درمان سرطان پروستات؛ شیمی درمانی، جراحی، اشعه، هورمون

سرطان مثانه

بررسی مزایای جوانه های بروکلی منتشر شده در سال 2017 نشان می دهد که آنها برای پیشگیری یا درمان سرطان مثانه استفاده بالقوه دارند. مطالعات بسیاری نشان می دهد که ترکیبات بروکلی مهار کننده های قوی سلول های سرطانی هستند که می توانند سرطان مثانه را ایجاد کنند.

سرطان ریه

مطالعات همچنین نشان داده اند که ترکیبات در جوانه های کلم بروکلی می توانند به کاهش سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن کمک کنند. درمان سلولهای سرطانی با ایزوتیوسیانات ها و سولفورافان باعث جلوگیری از شیمی درمانی در برخی از سرطان های ریه شد.

سرطان کولون

سطوح بالای سولفورافان و ایزوتیوسیانات در جوانه های بروکلی در کشتن سلول های سرطانی در تومورهای کولون استفاده می شود. نتایج مطالعات یک آزمایشگاه نشان داد که ترکیبات در جوانه های بروکلی می توانند سلول های سرطانی روده را بدون آسیب رساندن به سلول های سالم تجزیه کنند.
با پیروی از این 11 مرحله می توانید چگونگی کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را پیدا کنید.

آیا جوانه های بروکلی می توانند از سرطان جلوگیری کنند؟

اگر چه تحقیقات بیشتری در مورد انسان انجام می شود تا ببینند که چگونه جوانه های بروکلی می توانند به جلوگیری از سرطان کمک کنند مطالعات بسیاری نشان می دهد که نتایج قابل ملاحظه است.
همچنین لازم به ذکر است که مطالعات علمی نشان داده اند که مصرف جوانه های بروکلی خواص ضد سرطان دارند. مطالعات انجام شده در سال 2015 بر روی انسان ها نشان می دهد که خوردن جوانه های بروکلی سولفورافان را در بدن آزاد می کنند و دانشمندان توانستند این ترکیب ضد سرطان را بعد از یک دوره 12 ساعته آزمایش کنند.
به همین دلیل است که جوانه های بروکلی یکی از بهترین غذاهای سرطانی هستند که شامل رژیم ضد سرطان می شوند.

جوانه های بروکلی به حذف مواد شیمیایی عامل سرطان کمک می کند

یکی از راه هایی که خوردن جوانه های بروکلی می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند این است که کمک می کند تا بدن شما از مواد شیمیایی خطرناک خلاص شود.
یک آزمایش بر روی انسان ها نشان داد که ترکیب گلوکورافانین در جوانه های بروکلی، مواد شیمیایی سرطان زا را از بین می برد. مصرف جوانه های بروکلی باعث کاهش میزان مواد سرطان زا در بدن در طی یک دوره 10 روزه شد.
مطالعه دیگری که شامل بیش از 290 بزرگسال بود دریافتند که ترکیبات در جوانه های بروکلی اثر سم زدایی مواد سرطانزا را دارند. به طور منظم مصرف یک نوشیدنی بر پایه جوانه های بروکلی کمک می کند تا سموم ناشی از آلودگی هوا را از بین ببرد. این اثر سم زدایی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری های ریوی کمک کند.

جوانه های بروکلی برای سلامت قلب شما خوب هستند

یکی از مزایای استفاده از جوانه های بروکلی این است که آنها به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می کنند.
دانه های بروکلی جدا شده منبع قوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی هستند که به حفظ سلامت قلب کمک می کنند.
به عنوان مثال، مجله EPMA گزارش داد که ترکیبات بروکلی مانند sulforaphane به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند. استفاده از سبزیجات چلیپایی از جمله جوانه های بروکلی می تواند باعث کاهش التهاب در شریان ها شود. ترکیبات جوانه های بروکلی نیز برای جلوگیری از ایجاد پلاک شریانی (آترواسکلروز) مفید است که می تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.
یک بررسی 2018 نشان داد که ترکیبات جوانه های بروکلی، سلامت قلبی عروقی خوب را ترویج می دهند. مصرف جوانه های بروکلی یا عصاره های جوانه باعث کاهش چربی خون، کلسترول و محافظت در برابر بیماری های قلب و عروق می شود.(6
شما می توانید جوانه های بروکلی را به غذاهای خوشمزه بر روی رژیم قلب اضافه کنید تا به کاهش خطر ابتلا به عوارض بیماری های قلبی کمک کنید.

جوانه های بروکلی کاهش فشار خون کمک می کند

یکی از راه هایی که خوردن دانه های بروکلی جوانه زده باعث بهبود سلامت شما می شود این است که آنها به کاهش فشار خون کمک می کنند.
مجله آمریکایی فشارخون گزارش داد که آزمایشات آزمایشگاهی شامل موش های دارای پرفشاری خون نشان داد که سولفورفان از جوانه های کلم بروکلی به کاهش فشار خون کمک می کند. عصاره جوانه های بروکلی اثر مثبت بر سلامت کلیه دارد که همچنین می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
سایر مطالعات نشان داده اند که جوانه های بروکلی باعث کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش سطح بالای چربی خون می شوند.

بیشتر بدانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

جوانه های بروکلی به بهبود سلامت گوارش کمک می کند

اضافه کردن جوانه های بروکلی به رژیم غذایی برای هضم عالی هستند و به عادات روده سالم کمک می کند.
دلیل آن که جوانه های بروکلی برای حفظ هضم مناسب خوب هستند این است که آنها به بهبود میکروبیوتای روده کمک می کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف 20 گرم جوانه بروکلی خام به شما حدود 88 میلی گرم گلوکوزینولات سولفورافان می دهد. این کمک می کند تا آنتی اکسیدان ها را در سیستم گوارش شما افزایش دهند تا سلامت خوبی داشته باشند.
جوانه های بروکلی همچنین باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش شما می شوند زیرا به درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری کمک می کنند. این نوع باکتری روده می تواند زخم معده و سرطان را ایجاد کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف 70 گرم در یک روز از جوانه های بروکلی باعث کاهش تعداد باکتری های مضر در روده می شود.
برای کمک به بهبود سلامت روده شما و نیز کاهش خطر ابتلا به سرطان معده، جوانه های بروکلی بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بیشتر بدانید: چرا سیستم گوارش شما عملکرد مناسبی ندارد و چگونه می توان آن را تعمیر کرد

خوردن جوانه های بروکلی می تواند باعث کاهش التهاب شود

اضافه کردن جوانه های بروکلی به وعده های غذایی، سالاد یا کوکی ها می تواند به کاهش عوارض التهاب در بدن کمک کند.
مطالعات علمی اشاره کرده اند که التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های جدی مانند آرتریت، بیماری قلبی و حتی سرطان شود.
یک مطالعه 2018 که شامل بزرگسالان چاق است نشان داد که جوانه های بروکلی دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. مصرف 30 گرم جوانه ی بروکلی در 10 هفته باعث کاهش شاخص های التهابی شد.(7)

بیشتر بدانید:  رژیم غذایی ضد التهابی - مبارزه با تورم به طور طبیعی

جوانه های بروکلی برای سلامت کبد شما خوب هستند

سطح بالای آنتی اکسیدان ها در جوانه های کلم بروکلی عالی است تا کبد شما خوب کار کند و از آسیب کبدی جلوگیری شود.
بر اساس یک مطالعه منتشر شده در World Journal of Gastroenterology، مصرف جوانه های بروکلی باعث افزایش سلامتی کبد می شود. ترکیبات بروکلی سولفورافان، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد که به بهبود عملکرد کبد کمک می کند.
مطالعات دیگر در مورد موضوع حیوانی پتانسیل جوانه های بروکلی برای کمک به سم زدایی از کبد و پیشگیری از ایجاد مواد مضر شیمیایی در بدن را نشان داده اند.

بیشتر بدانید: کبد چرب - کبد چرب چیست؟ چگونه از شر آن خلاص شوید؟

جوانه های بروکلی سلامت استخوان ها را ارتقاء می بخشد

یکی از مزایای اضافه کردن تعداد انگشت شماری از جوانه های بروکلی به رژیم روزانه شما این است که آنها می توانند به جلوگیری از استخوان های شکننده کمک کنند.
اگر چه استخوان های شما به کلسیم نیاز دارند تا قوی باشند و سالم بمانند آنتی اکسیدان ها از غذاهای چلیپایی مثل بروکلی نیز باعث تقویت استخوان ها می شوند.
جوانه بروکلی می تواند به جلوگیری از آسیب های استخوانی ناشی از ترکیبات مضر به نام محصولات پایانی پیشرفته ( glycation (AGE ها که در بدن شما یافت می شود کمک کند. مطالعات نشان داده است که ترکیبات بروکلی پاسخ های التهابی را کاهش می دهند که به ارتقای شکل گیری استخوان های سالم کمک می کند.

بیشتر بدانید: نکاتی برای افزایش قدرت استخوان

جوانه های بروکلی می توانند به مدیریت دیابت نوع 2 کمک کنند

جوانه های بروکلی در رژیم غذایی شما می تواند به جلوگیری از بسیاری از عوارض ناشی از دیابت نوع 2 کمک کند.
تحقیقات در مورد مزایای جوانه های بروکلی نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها می توانند به بهبود سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کنند. ترکیبات مانند سولفورافان در جوانه های بروکلی به کاهش میزان قند خون، کاهش کلسترول، کاهش مقاومت به انسولین و کاهش التهاب کمک می کند.
همچنین شواهد علمی وجود دارد که جوانه های بروکلی می توانند از آسیب های عصبی (نفروپاتی) به علت دیابت نوع 2 جلوگیری کنند. محققان نتیجه گرفتند که مکمل جوانه ای بروکلی در درمان دیابت نوع 2 بسیار مؤثر است.

بیشتر بدانید: مدیریت و درمان دیابت نوع 2

جوانه های بروکلی می توانند به درمان نشانه های اوتیسم کمک کنند

ترکیبات در جوانه های بروکلی ممکن است در درمان افرادی که نشانه های اوتیسم را دارند مفید باشد.
یک مطالعه شامل بزرگسالان جوان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) نشان داد که مصرف سولفورافان موجود در جوانه های بروکلی بر رفتار مثبت تاثیر می گذارد. شرکت کنندگان 50 تا 150 میکرومول سولفورافان به عنوان مکمل برای 18 هفته مصرف کردند. دانشمندان دریافته اند که مکمل جوانه های بروکلی منجر به بهبود تعامل اجتماعی، ارتباط و کاهش رفتار غیر طبیعی می شود.
در یک مطالعه پیگیری 3 سال بعد (در سال 2017)، بسیاری از مراقبین برای افراد مبتلا به ASD گزارش دادند که هنوز اثرات مثبت مکمل سولفورافان را می دانند. بسیاری از مراقبین گفتند که فرزندانشان مهارتهای ارتباطی بهتر، رفتار آرامتر داشته و با توجه به مکمل ها شادتر می شوند. (8)
مکمل های سولفورفان را از کجا می توان تهیه کرد
شما می توانید مکمل های سولفورفان را در فروشگاه مواد غذایی محلی خریداری کنید.

چگونه جوانه های بروکلی را در خانه رشد دهیم

در اینجا رشد جوانه های بروکلی خود را افزایش می دهید:
یک جار شیشه ای (1 لیتر) کاملاً تمیز را بردارید.
3 قاشق غذاخوری از دانه های بروکلی را به شیشه اضافه کنید و دانه ها را با آب گرم بپوشانید تا حدود 2 یا 3 اینچ آب بالای بذر وجود داشته باشد.
یک پارچه پنیر را بالای جار قرار دهید و با یک باند الاستیک ایمن کنید.
جارو را در مکان گرم و تاریک قرار دهید تا فرآیند جوانه زنی شروع شود و یک شبه آن را ترک کنید.
پس از حدود 8 ساعت، تخلیه و بذر را بشویید.
دوباره دانه ها را به جار آورده و دوباره با آب پر کنید و آن را پوشش دهید.
فرایند تخلیه و شستشو را برای 4 یا 5 روز دو یا 3 بار در روز ادامه دهید تا زمانی که دانه های بروکلی شروع به جوانه زدن کنند
در طول زمان رشد بذر، شیشه را در محل گرم با نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.
وقتی که جوانه ها یک اینچ بلند (2.5 سانتیمتر) و برگ زرد دارند می توانید آنها را در برابر مقداری نور خورشید قرار دهید.
جوانه های بروکلی باید هنگام خوردن یک برگ سبز تیره تر و طولانی تر از یک اینچ داشته باشند. تا 3 - 4 روز پس از برداشت، در یخچال قرار دهید.
برای ذخیره سازی جوانه های بروکلی خبر خوب این است که شما می توانید دانه های جوانه ای را برای خوردن، فریز نمایید تا بعداً استفاده نمایید در واقع، تحقیقات نشان داده است که انجماد دانه های بروکلی جوانه زده خواص قوی آنتی اکسیدانی را حفظ می کنند.

چگونه Broccoli بخورید

راه های زیادی برای به دست آوردن تمام مزایای سلامتی آنها وجود دارد که شما می توانید جوانه های بروکلی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در اینجا چند ایده وجود دارد:
از تعدادی از جوانه های بروکلی استفاده کنید تا ساندویچ مورد علاقه خود را تقویت کنید.
یک سالاد سالم تهیه کنید و چند قاشق غذاخوری از بروکلی ها را به ان اضافه نماید.
جوانه های بروکلی به مواد سرخ شده در طول اخرین دقایق پخت اضافه نمایید.
جوانه بروکلی را به اسموتی سبز سالم اضافه کنید تا محتوای غذایی آن را افزایش دهید.

در ادامه بخوانید: فواید کلم بروکلی چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search