رژیم غذایی

10 ماده غذایی که از عفونت مخمر جلوگیری می کنند

مواد غذایی مناسب برای حذف عفونت  قارچی مخمر

قارچ مخمر کاندیدا آلبیکنس، نوعی مخمر، بخشی طبیعی از میکروبیوتای انسانی است. روی پوست و درون روده شما زندگی می کند بدون اینکه هیچ آسیبی برساند.

این ارگانیسم اصلی در واقع به بدن شما کمک می کند تا برخی عملکردهای اصلی را بهتر انجام دهد. پزشکان طب جایگزین اغلب ادعا می کنند که شما می توانید کاندیدیازیس - شایع ترین علت عفونت های مخمری (کاندیدیازیس واژن) و برفک دهانی (کاندیدیازیس دهانی) را با رژیم غذایی درمان یا پیشگیری کنید
علیرغم فقدان شواهد بالینی برای حمایت از این پیشنهاد، رژیم های غذایی کاندیدا در سال های اخیر محبوبیت فوق العاده ای پیدا کرده است بیشتر در میان افراد مبتلا به عفونت های مکرر واژن رژیم غذایی کاندیدا بر مصرف محدود قند و کربوهیدرات تأکید دارد تصور می شود که دو ماده غذایی "باعث تغذیه" عفونت حاد کاندیدا آلبیکانس می شوند.
اما رشد بیش از حد این قارچ می تواند فلور سالم را مختل کرده و به شکل عفونت قارچی درآید. در حقیقت، کاندیدا آلبیکنس شایع ترین منبع عفونت های قارچی در انسان است.
این می تواند باعث کاندیدیازیس مخاط سطحی، مانند برفک دهان و عفونت های مخمر واژن شود یا وارد جریان خون شود و به اندام های مختلف بدن مانند کلیه ها، کبد، طحال، ریه ها، مغز و دریچه های قلب منتقل شود و باعث عفونت و حتی منجر مرگ شود. افراد مبتلا به نقص ایمنی به خطر افتاده، مانند مبتلایان به اچ آی وی، در معرض خطر بیشتری از بیماری دومی هستند.
شواهد نشان می دهد که چنین عفونت هایی معمولاً با رشد بیش از حد قارچ ها در داخل روده بیمار شروع می شوند و سپس به مکان های مختلف دیگر در بدن گسترش می یابد.
بهترین راه برای کنترل این عفونت های قارچی و جلوگیری از کشنده بودن آنها در وهله اول جلوگیری از بروز آنها است. رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در کنترل جمعیت قارچ مخمر در دهان و روده شما داشته باشد.

فواید

بدن شما مملو از میکروارگانیسم ها از جمله قارچ هایی است که به مخمر معروف هستند. بیشتر آنها بی ضرر هستند و برخی حتی برای سیستم ایمنی بدن شما مفید هستند. اما داشتن بیش از حد چیزهای خوب نیز ممکن است. بیش از 100 نوع مختلف مخمر می توانند در بدن شما و روی آن زندگی کنند که از این تعداد 15 یا حدود آن باعث ایجاد عفونت می شود.
کاندیدا به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می کند اما هر زمان که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد می تواند کلنی متراکم در بافت مخاطی دهان یا واژن ایجاد کند. وقتی سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد می تواند به اندام های دوردست، از جمله گلو و ریه ها حمله کند یا در جریان خون پخش شود و صدمات جدی بزنند.
بنابراین مهم است که در صورت بروز بیش از حد رشد کاندیدا، آنچه را که می توانید انجام دهید. اما اگر تصمیم دارید با استفاده از رژیم غذایی کاندیدا این کار را انجام دهید بدانید که در حال حاضر شواهد کمی در مورد استفاده از آن وجود دارد.
بعلاوه، نظریه قند و کربوهیدرات ها که به رشد مخمر دامن می زنند دلیل اصلی کاندیدیازیس را برطرف نمی کند یعنی یک سیستم ایمنی ضعیف و یا نیروهای خارجی که تعادل فلور طبیعی دهان و واژن را تغییر می دهد.
علیرغم ادعا اینکه رژیم کاندیدا می تواند پاسخ ایمنی را "تقویت" کند هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد رژیم غذایی به تنهایی می تواند پاسخ ایمنی را تا حدی تقویت کند که عفونت کاندیدا را خنثی کند.
برفک دهان چگونه درمان می شود
این بدان معنا نیست که رژیم غذایی هیچ فایده ای برای افراد مبتلا به عفونت مخمری یا برفک ندارد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل در یک واکنش ایمنی قوی همراه با ورزش منظم، خواب کافی و کنترل استرس امری اساسی است.
در عین حال، شما باید عواملی را که خطر ابتلا به کاندیدیازیس را افزایش می دهد بررسی کنید برخی از آنها به راحتی از برخی دیگر کنترل می شوند. این شامل:
استفاده از آنتی بیوتیک
ایمنی به خطر افتاده (مانند گیرندگان پیوند اعضا، افراد مبتلا به HIV یا کسانی که تحت سرطان درمانی هستند)
پیشگیری از بارداری خوراکی یا استفاده از هورمون درمانی
استفاده از کورتیکواستروئید خوراکی یا استنشاقی
کنترل ضعیف دیابت
بارداری
پوشیدن دندان مصنوعی
بسیاری از اینها تعادل طبیعی فلور واژن یا دهان را برهم می زنند در حالی که برخی دیگر سلولهای ایمنی بدن را که برای کنترل رشد مخمر لازم است تخلیه می کنند. به همین ترتیب، اگرچه رژیم غذایی می تواند به حفظ یک سیستم ایمنی قوی کمک کند اما بعید است که بر بسیاری از شرایط غلبه بر عفونت کاندیدا غلبه کنید.
با این اوصاف، تعدادی از مطالعات كوچكتر پیشنهاد كرده اند كه تغییر رژیم غذایی می تواند برای افرادی كه در معرض خطر بیشتری كاندیدیا هستند مفید باشد.
اگر مستعد عفونت های مکرر مخمر یا برفک دهان هستید مراجعه به پزشک برای تعیین علت اصلی ضروری است. کاندیدیازیس مکرر تحت هیچ شرایطی هرگز نمی تواند "طبیعی" تلقی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهایی که با عفونت های مخمر مبارزه می کنند

موارد زیر مواد غذایی با فعالیت قارچ کش است که می تواند به شما در کنترل رشد بیش از حد قارچ کمک کند برخی حتی ممکن است در برابر کاندیدا مقاوم به فلوکونازول (داروی ضد قارچ) موثر باشند.

1. آب کرن بری

برای اینکه هر میکروبی بتواند بخشی از بدن شما را آلوده کند ابتدا باید مکان مناسبی برای چسبیدن پیدا کند. سپس، در آن را تکثیر می کند یک بیوفیلم در سطح ایجاد می کند و باعث عفونت می شود. تشکیل بیوفیلم با افزایش مقاومت قارچ ها در برابر داروهای ضد قارچ همراه است.
نشان داده شده است که عصاره های کرن بری از رشد گونه های کاندیدا جلوگیری می کند و حاوی پروآنتوسیانیدین است که به دلیل ضد چسبندگی اجازه نمی دهد این عوامل بیماری زا به هر سطحی بچسبند.
تحقیقات نشان می دهد که مصرف این میوه می تواند باعث جلوگیری از تکثیر سریع این میکروب های قارچی در دهان و دستگاه ادراری شما شود تا از عفونت جلوگیری کند.

2. روغن نارگیل و زیتون

تحقیقات توجه شما را به تأثیر نوع چربی هایی که می خورید در کلونیزاسیون مخمر در روده شما متمرکز کرده است. دو روغن خوراکی که به نظر می رسد دارای خواص ضد قارچی هستند که می توانند به جلوگیری از عفونت های کاندیدا کمک کنند روغن نارگیل و زیتون است که بیشتر به دلیل مشخصات اسید چرب است.
پیشنهاد می شود که اسید لوریک موجود در روغن نارگیل می تواند به تغییر عملکرد سلولهای مخمر کمک کند تا از رشد بیش از حد آنها و تشکیل بیوفیلم قارچی که باعث عفونت می شود جلوگیری کند. این یافته ها اساساً بر اساس مطالعات حیوانی است و باید در آزمایشات بزرگتر روی انسان تکرار شود اما محققان امیدوارند که افزایش مصرف روغن نارگیل در رژیم غذایی به همان روش برای انسان سودمند باشد.
علاوه بر این، مصرف هر دو روغن نارگیل و روغن زیتون حتی ممکن است در کنترل رشد مخمرهایی که به داروی ضد قارچ استاندارد فلوکونازول مقاوم هستند نیز مفید باشد.

3. پروبیوتیک ها

با ظهور قارچ های مقاوم به دارو، امروزه اقدامات پیشگیرانه پایدارتری لازم است و پروبیوتیک ها گامی در این راه هستند.
غذاهای تخمیر شده مانند ترشی، کیمچی، کلم ترش، دوغ، ماست، پنیر، کفیر و خامه ترش از بهترین منابع غذایی پروبیوتیک ها هستند. مطالعات نشان می دهد که گنجاندن این غذاهای غنی از پروبیوتیک در رژیم غذایی می تواند به کاهش شدت و مدت زمان عفونت های مخمری کمک کند.
مکانیسم این امر ساده است: پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به کنترل میکروب های مضر برای حفظ فلور روده سالم کمک می کنند. با این استدلال، آنها می توانند از رشد بیش از حد قارچ در روده شما جلوگیری کنند که راه را برای عفونت های مخمر هموار می کند. در حقیقت، پروبیوتیک ها به عنوان یک روش درمانی جایگزین موثر، آسان برای استفاده و قابل تحمل برای عفونت های کاندیدا پیشنهاد شده اند.
فعالیت های ضد کاندیدایی پروبیوتیک ها مانند لاکتوباسیلوس و اسیدوفیلوس بر روی کاندیدیازیس دهانی به این واقعیت نسبت داده شده است که پروبیوتیک ها pH محیط را تنظیم می کنند تولید پراکسید هیدروژن می کنند) مقادیر زیادی اسید لاکتیک آزاد می کنند و جلوی رشد بیوفیلم های عفونی می گیرند.
تحقیقات همچنین استفاده از پربیوتیک ها را به همراه پروبیوتیک ها ترجیح می دهد زیرا اولی فعالیت دومی را برای محافظت بیشتر در برابر عفونت های مخمر تقویت می کند.

4. سیر

همانطور که در بالا ذکر شد C. albicans ابتدا خود را به یک سطح مناسب می چسباند و سپس به سرعت تکثیر می شود و یک بیوفیلم ایجاد می کند که منبع عفونت مخمر می شود.
اما چگونه این عوامل بیماری زا تکثیر می شوند؟ مانند هر موجود زنده دیگر در این کره خاکی، قارچ ها نیز از سلول ها ساخته می شوند. این سلول ها برای حفظ ارگانیسم و تولید مثل به ماکرومولکول ها مانند پروتئین ها، چربی های مهم و اسیدهای نوکلئیک در درون خود تولید می کنند. بنابراین، هر چیزی که مانع تولید این مواد مهم شود رشد ارگانیسم را قبل از اینکه به شکل عفونت درآید عقب می اندازد.
به نظر می رسد سیر دقیقاً همین کار را انجام می دهد. مطالعات نشان می دهد که سیر دارای فعالیت ضد کاندیدایی است که سنتز چربی را در سلولهای مخمر مسدود می کند تا بقا و یا تکثیر آنها را محدود کند. این اثرات ضد قارچی را بیشتر می توان در آلیسین، ماده شیمیایی اصلی حاوی گوگرد در سیر جستجو کرد.
وقتی سیر خام را برش دهید آلیسین ترشح می شود اما با پخت و پز کاملاً غیرفعال یا از بین می رود. بنابراین، سیر بهتر است به صورت خام خورده شود تا از خواص دارویی خود بیشترین بهره را ببرد. می توانید هر روز 2-3 حبه سیر خام بجوید آنها را به سالاد خود اضافه کرده یا روی غذاهای دیگر بپاشید. اگر طعم سیر خام برای شما خیلی شدید است آن را به قطعات ریز خرد کنید و در ماست مخلوط کنید تا خوش طعم شود.
سیر همچنین می تواند به صورت پودر یا مکمل به صورت دارویی مصرف شود اما قبل از شروع این درمان با پزشک خود مشورت کنید تا ایمنی و دوز مناسب آن را تعیین کند.

5. زردچوبه

زردچوبه (Curcuma longa) یک گیاه شگفت انگیز است که معمولاً به عنوان ادویه استفاده می شود و به دلیل فواید دارویی مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. یکی از این مزایا توانایی آن در مهار رشد بیش از حد قارچ است که می تواند در اثر ترکیب اصلی فعال زیستی آن موسوم به کورکومین باشد.
در مطالعه ای که بر روی بیماران مبتلا به اچ آی وی مبتلا به برفک دهانی انجام شد مشخص شد که کورکومین از نظر مسدود کردن کاندیدا به سلولهای پوستی دهان، ضد قارچ قویتری نسبت به فلوکونازول است. این منجر به این نتیجه گیری شد که کورکومین یک ترکیب سرب امیدوار کننده است که می تواند در بیماران با نقص ایمنی مورد استفاده درمانی قرار گیرد.
سلول های مخمر، مانند همه سیستم های زنده، برای زنده ماندن و رشد به آنزیم ها نیاز دارند. برخی از این آنزیم ها برای عملکرد به آهن وابسته هستند. نشان داده شده است که کورکومین می تواند به سلول ها نفوذ کرده و میزان آهن را کاهش دهد و باعث شود آن در دسترس آنزیم ها نباشد. سپس این امر رشد قارچ ها را محدود می کند.
به علاوه، اثر ضد قارچی کورکومین در برابر C. albicans مشاهده شد که با افزایش دوز، قویتر می شود. ساده ترین راه برای افزایش مصرف زردچوبه استفاده بیشتر از آن برای طعم دادن به غذا است. نکته خوب این است که این ادویه همه کاره با بسیاری از انواع مختلف غذاها مطابقت دارد.
همچنین می توانید خودتان شیر زردچوبه مقوی درست کنید و هر روز آن را بنوشید تا وضعیتتان بهتر شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که 1 قاشق چایخوری زردچوبه ارگانیک را به یک لیوان شیر اضافه کنید و سپس این مخلوط را با حرارت ملایم حدود 10 دقیقه بجوشانید.

6. پیاز

تعدادی از مطالعات خواص ضد قارچی پیاز را که می تواند در درمان عفونت های مخمری مفید باشد برجسته کرده اند.
نشان داده شده است که عصاره های پیاز به دلیل دارا بودن ترکیبات حاوی گوگرد، از رشد انواع قارچ ها از جمله C. albicans جلوگیری می کنند. شما می توانید مقادیر غلیظی از این ترکیبات را در روغنهای اساسی حاصل از پیاز، که به ویژه در برابر مخمرهای عامل عفونت فرار هستند دریافت کنید.
عصاره های پیاز، پوشش خارجی سلول قارچ ها را هدف قرار داده و منجر به ریختن اجزای داخلی آنها می شود و در نهایت منجر به مرگ سلولی می شود. به علاوه، پیاز همچنین مملو از آنتی اکسیدان های مختلفی از جمله ویتامین C، ویتامین B6 و پتاسیم است که باعث تقویت ایمنی بدن می شود و به بدن شما کمک می کند تا سریعتر از عفونت بهبود یابد.
شما پیاز را به صورت خام می خورید از آن به عنوان یک غذای فرعی استفاده می کنید یا آن را در سالاد و سوپ خود قرار می دهید. هدف این است که این ماده سالم را در رژیم روزانه خود بگنجانید.

7. دارچین

دارچین دارای خواص ضد میکروبی است که می توان به یک ترکیب آلی به نام سینامالدئید موجود در آن دست یافت. شناخته شده است که از رشد پاتوژن های مختلف، از جمله باکتری ها مانند استافیلوکوکوس اورئوس و قارچ ها مانند گونه های مخمر (Candida lipolytica) جلوگیری می کند.
سینامالدئید غشای خارجی سلول های قارچی را از بین می برد تا اجزای داخلی آن نشت کند و باعث مرگ آنها شود. در نتیجه، قارچ قادر به تکثیر و تشکیل بیوفیلمی نیست که برای ایجاد عفونت مورد نیاز است.
متخصصان فعالیت ضد میکروبی دارچین را با روغن میخک مقایسه کرده و حتی پیشنهاد کرده اند که ممکن است در برابر سویه های کاندیدا که به داروی ضد قارچ اصلی فلوکونازول مقاوم هستند اثر بگذارد.
در حقیقت، مطالعاتی برای بررسی اثربخشی روغن دارچین یا دارچین در مهار رشد این گونه های سرسخت در افراد مبتلا به HIV مبتلا به کاندیدیازیس دهانی انجام شده است. یافته ها نشان داد که این درمان وضعیت بیماران را تا حدی بهبود می بخشد اما برای تأیید این نتایج مثبت به مطالعات گسترده تری نیاز است.
بهترین روش مصرف دارچین افزودن آن به عنوان ادویه به غذاهای شماست. مکمل های دارچین نیز موجود است اما شما باید قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید.

8. سبزیجات بدون نشاسته

سبزیجات ارگانیک سبز که حاوی نشاسته کمی هستند اما حاوی مواد مغذی دیگری هستند که باعث سلامت می شوند می توانند به شما در بهبود سریعتر عفونت مخمر کمک کنند. برخی از مواردی که بیشتر توصیه می شود کلم بروکلی، گل کلم، اسفناج، کاهو، مارچوبه، کرفس و جعفری است.
مخمر تمایل به رشد در محیط های اسیدی دارد اما سبزیجات برگ دار مانند اسفناج، کلم بروکلی و کاهو با قلیایی شدن بدن به جلوگیری از آن کمک می کند. آنها همچنین حاوی مقادیر زیادی منیزیم و کلروفیل هستند که به دفع سموم از سیستم شما کمک می کنند. به علاوه، ذخیره غنی آهن و ویتامین های C و B آنها به افزایش سطح انرژی و ایمنی بدن کمک می کند.
بهتر است این سبزیجات را به صورت خام، بخارپز یا کمی تفت بخورید زیرا فرآیند پخت و پز می تواند ارزش ذاتی آنها را از بین ببرد. اما برخی از سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم بروکلی وجود دارند که حتی بعد از پخت و پز ارزش غذایی خود را حفظ می کنند.
نکته قابل توجه همه این سبزیجات حاوی حداقل قند است. سلول های مخمر از قند یا کربوهیدرات ها تغذیه می کنند تا سریع تکثیر شده و باعث ایجاد عفونت شوند. قطع منبع تغذیه آنها بقا یا رشد قارچ را با مشکل روبرو خواهد کرد. دقیقاً به همین دلیل، انتظار می رود که سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، هویج، چغندر و تربچه کمتر بخورید.
ایده این است که این سبزیجات کم کربوهیدرات را در یک رژیم غذایی کلی سالم و متعادل قرار دهید. می توانید آنها را به غذاها، سالادها یا حتی آب آنها اضافه کنید. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب سبزیجات تخمیری ساخته شده با کرفس، اسفناج، جعفری، کاهو، کلم بروکلی و کاهو ممکن است جمعیت باکتری های سالم روده را تقویت کند.

9. چای سبز

C. albicans برای تکثیر و تشکیل بیوفیلم نیاز به چسبیدن به یکدیگر و به سطح میزبان دارد که در نهایت باعث ایجاد عفونت می شود. گفته شده است كه هرگاه پاتوژن فردی بیوفیلم ایجاد کنند دستخوش تغییراتی می شود كه آن را به اندازه كافی مقاوم می سازد تا در برابر اثر داروهای ضد قارچ مقاومت كند.
این جایی است که چای سبز می تواند به شما کمک کند. این ماده غنی از پلی فنول، به ویژه اپی گالوکاتچین-3-گالات است که نشان داده شده است در از بین بردن حدود سه چهارم جمعیت سلول های مخمری تشکیل دهنده بیوفیلم است.
سلولهای مخمر حاوی آنزیمی به نام پروتئازوم هستند که وظیفه دفع مواد زائد آنها را بر عهده دارد. پلی فنول های چای سبز با اختلال در این آنزیم ها، باعث مدیریت ضایعات ضعیف در سلول ها می شوند. این توانایی قارچ ها را در تکثیر و حفظ خود مختل می کند بنابراین از تشکیل بیوفیلم جلوگیری می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد.

10. پونه کوهی

پونه کوهی گیاهی است مملو از مواد شیمیایی فعال، از جمله فنل ترپنوئید مانند تیمول و کارواکرول، که فعالیت ضد قارچی قابل توجهی از خود نشان می دهند. این ترکیبات جلوی رشد قارچ ها را گرفته و با مهار تشکیل ریسه آنها از آلوده شدن میزبان به آنها جلوگیری می کند.
مشخص شده است که اثرات ضد قارچی پونه کوهی مانند داروهایی مانند نیستاتین و آمفوتریسین بی است. بعلاوه، مطالعات نشان می دهد که عصاره های پونه کوهی ممکن است در مبارزه با عفونت های مخمری دهان مانند کاندیدیای دهان کمک کند.
تا کنون، تحقیقات در مورد پونه کوهی به عنوان یک ماده ضد قارچی بسیار امیدوارکننده بوده است اما برای اثبات کارآیی آن، آزمایشات انسانی بیشتری در مقیاس بزرگ و دقیق لازم است.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید

غذاهای زیر می توانند خطر، مدت زمان، یا شدت عفونت های مخمری را افزایش دهند بنابراین بهتر است در حالی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنید از آنها اجتناب کنید.

1. قندها

مصرف بیش از حد کربوهیدرات (که در نهایت به قند تجزیه می شود) و قند فرآوری شده با افزایش بروز عفونت های مخمری خصوصاً در زنان ارتباط دارد. افزایش قند در سیستم شما به ایجاد محیطی در بدن کمک می کند که برای رشد مخمر مطلوب است.
چند اصلاح رژیم غذایی سالم می تواند به میزان قابل توجهی مصرف قند شما را کاهش دهد. با جایگزینی غلات تصفیه شده با غلات کامل در رژیم غذایی روزانه شروع کنید. گرچه غلات کامل فاقد کربوهیدرات هستند اما حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی نیز هستند که باعث می شود شما به سرعت احساس سیری کنید بنابراین مصرف کلی شما کاهش می یابد.
از طرف دیگر، دانه های تصفیه شده، کربوهیدرات خالص هستند زیرا سایر مواد مغذی آنها در طی فرآیند از بین می رود. ناگفته نماند که شما باید از دسرها، آب میوه های شیرین و سس ها و سس هایی که اغلب حاوی قندهای مخفی هستند خودداری کنید.

2. الکل

مصرف زیاد الکل باعث از بین رفتن باکتری های سالم درون بدن می شود و فلور روده را مختل می کند. باکتری های سالم به کنترل میکروب های عامل عفونت کمک می کنند اما این عدم تعادل محیط را برای رشد مخمر مساعدتر می کند.

3. فلزات سمی

برخی غذاها حاوی فلزاتی مانند جیوه، سرب، آرسنیک و کادمیوم هستند که در صورت مصرف غلیظ می توانند مضر و حتی کشنده باشند. یکی از اثرات سمی آنها افزایش حساسیت به عفونت های مخمری است. بنابراین مهم است که مصرف مواد غذایی حاوی فلزات از جمله ماهی های حاوی جیوه را محدود کنید.

4. مواد افزودنی غذایی

برخی از غذاها حاوی مواد شیمیایی مانند آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی) و MSG (مونو سدیم گلوتامات) هستند که می توانند به روش های مختلف از جمله تخریب فلور روده مساعد به بدن آسیب برسانند
استفاده از هورمون ها و سموم دفع آفات در تولید مواد غذایی نیز به این تخریب میکروبیوم روده کمک می کند و ایمنی کلی شما را به خطر می اندازد. از بین رفتن باکتری های سالم روده باعث می شود سلول های مخمر بیش از حد رشد کرده و به راحتی باعث ایجاد عفونت شوند.

بیشتر بدانید: لیست افزودنی های مجاز در تهیه غذاها
حرف آخر
برخلاف تصور عمومی، عفونت های قارچی بازتاب بهداشت شخصی نیستند. شرایط کثیف زندگی یا عادات غذایی می تواند شما را در معرض این بیماری قرار دهد اما تنها دلیل آن نیست.
در حقیقت، حتی کسانی که در تمیزی بسیار ویژه هستند به دلایل مختلف به راحتی می توانند به عفونت های مخمری مبتلا شوند یکی از مهمترین آنها انتخاب های ضعیف غذایی است که منجر به ضعف ایمنی می شود.
بنابراین، در مورد پیشگیری و مدیریت عفونت های مخمری نمی توان به اندازه کافی بر اهمیت تغذیه سالم تاکید کرد. با این حال، غذاهایی که در بالا ذکر شد به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند مگر اینکه با یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی همراه شوند. تحرک، کنترل استرس و حفظ وزن سالم نیز به بدن شما کمک می کند تا با عفونت بهتر مبارزه کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search