رژیم غذایی

درمان چربی خون بالا

درمان چربی خون بالا

کلسترول بالا وقتی است که بیش از حد یک ماده چربی به نام کلسترول را در خون دارید این بیماری عمدتاً ناشی از خوردن غذای چرب، ورزش نکردن کافی، اضافه وزن، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل است. اما یک اقلیت کوچک - تقریباً از هر 250 فرد بالغ - یک بیماری ژنتیکی به نام هایپر کلسترول خانوادگی (FH) دارند. بیشتر آنها دارای جهش در یکی از سه ژن کلیدی هستند که دستورالعملهایی را برای حذف LDL اضافی " کلسترول بد" از جریان خون فراهم می کند.

هنگامی که یکی از این ژن ها به درستی کار نکند سطح کلسترول LDL می تواند به اندازه 350 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) بالا رود - بیش از سه برابر بالاتر از سطح مطلوب کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر. کل کلسترول آنها (که شامل کلسترول LDL به علاوه لیپیدهای دیگر است) ممکن است به 500 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر برسد. این کلسترول به صورت فامیلی رخ می دهد که با خوردن سالم و ورزش بیشتر می توانید کلسترول خود را کاهش دهید. برخی افراد نیز نیاز به مصرف دارو دارند کلسترول بیش از حد می تواند رگ های خونی شما را مسدود کند. این باعث می شود تا بیشتر دچار مشکلات قلبی یا سکته مغزی شوید کلسترول بالا علائمی ایجاد نمی کند. فقط می توانید از آزمایش خون مطلع شوید. کلسترول یک ماده مومی است که بدن شما برای محافظت از اعصاب، ایجاد بافت های سلولی و تولید هورمون های خاص از آن استفاده می کند. کبد شما تمام کلسترول بدن شما را می سازد. بدن شما به طور مستقیم از طریق غذایی که می خورید کلسترول نیز دریافت می کند (مانند تخم مرغ، گوشت و لبنیات). کلسترول بیش از حد می تواند تأثیرات منفی بر سلامتی شما بگذارد. آزمایش خون برای بررسی میزان کلسترول - پانل لیپید یا پروفایل لیپید نامیده می شود و به طور معمول به صورت زیر گزارش می شود:
کلسترول کل
کلسترول LDL
کلسترول HDL
تری گلیسیریدها (نوعی چربی در خون)
برای دقیق ترین اندازه گیری ها، قبل از گرفتن نمونه خون به مدت نه تا 12 ساعت (به جز آب) چیزی نخورید و ننوشید.
انجام تست کلسترول
2 روش انجام تست کلسترول وجود دارد.
از بازو خون گرفته می شود
مقداری خون با سوزن از بازوی شما گرفته می شود.
این کار برای آزمایش میزان کلسترول به آزمایشگاه فرستاده می شود. باید نتیجه را طی چند روز بدست آورید.
ممکن است از شما خواسته شود تا 12 ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید. اما این همیشه لازم نیست.
تست انگشت
اگر بیش از 40 سال دارید ممکن است در طول بررسی سلامت NHS خود یک آزمایش انجام دهید.
این یک معاینه است که می تواند به علائم اولیه مشکلاتی مانند بیماری قلبی و دیابت کمک کند.
این آزمایش را می توان با کشیدن خون از انگشت خود انجام داد. یک قطره خون روی یک نوار کاغذ گذاشته می شود. این مورد در ماشینی قرار داده شده می شود که در طی چند دقیقه کلسترول شما را بررسی می کند.
بعد چه اتفاقی می افتد
اگر کلسترول بالایی دارید پزشک یا پرستار در مورد چگونگی پایین آمدن آن با شما صحبت می کنند.
این ممکن است مواردی مانند تغییر رژیم غذایی یا مصرف دارو را شامل شود.
آنها همچنین ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی در 10 سال آینده را برطرف کنند.
آنها می توانند این کارها را به نفع شما انجام دهند:
سطح کلسترول
فشار خون
قد و وزن
سن، جنس و قومیت
کاهش کلسترول شما می تواند به کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی کمک کند.

کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی مانند است که در هر سلول بدن وجود دارد. اگرچه داشتن کلسترول بیش از حد می تواند خطر عوارض جانبی سلامتی را افزایش دهد بدن به کلسترول برای ساخت غشای سلولی برای تولید موارد زیر نیاز دارد:
هورمونهای جنسی استروژن و تستوسترون
ویتامین د
اسیدهای صفراوی که به بدن کمک می کند چربی ها را هضم کند
کبد به طور طبیعی کلسترول مورد نیاز بدن را تولید می کند. با این حال، برخی غذاها حاوی کلسترول هستند و سایر غذاها می توانند باعث تولید کلسترول بیشتر کبد شوند.
مقادیر بالای کلسترول LDL می تواند منجر به ایجاد رسوبات چربی بر روی دیواره شریان ها شود و این باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی فرد می شود.
کلسترول HDL کلسترول LDL و سایر چربیها را از سرخرگها جمع کرده و آنها را به کبد منتقل می کند. کبد با تبدیل آن به مایع گوارشی به نام صفرا، کلسترول اضافی را دفع می کند.
اگرچه افراد باید نسبت به كلسترول LDL، كلسترول HDL بیشتری داشته باشند اما NHLBI توصیه می كند كه بزرگسالان میزان كلسترول كل خون خود را زیر 200 میلی گرم در دسی لیتر حفظ كنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: ماست و کلسترول: آنچه شما باید بدانید

علائم کلسترول بالا

غالباً هیچ علائمی وجود ندارد که به طور خاص به کلسترول بالا مربوط باشد. بنابراین می توانید کلسترول بالایی داشته باشید و اطلاعی از آن نداشته باشید.
اگر کلسترول بالایی دارید بدن ممکن است کلسترول اضافی را در شریانهای شما ذخیره کند. شریان های شما رگ های خونی هستند که خون را از قلب شما به بقیه بدن منتقل می کنند. ایجاد کلسترول در شریان های شما به عنوان پلاک شناخته می شود. با گذشت زمان، پلاک می تواند سخت شود و شریان های شما باریک شود. رسوبات زیاد پلاک می تواند شریان را به طور کامل مسدود کند. پلاک های کلسترول همچنین می توانند به صورت شکاف تقسیم شوند و منجر به تشکیل لخته خون شود که جریان خون را مسدود می کند.
اگر شریانی که خون را در عضلات قلب شما تأمین می کند مسدود شود می توانید دچار حمله قلبی شوید. اگر شریانی که خون را برای مغز شما تأمین می کند مسدود شود می تواند سکته مغزی ایجاد کنید.
بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که کلسترول بالایی دارند تا زمانی که یکی از این رویدادهای خطرناک را تحمل کنند.

بیشتر بخوانید: نشانه های سطح کلسترول بالا در خون

چه عواملی باعث ایجاد کلسترول بالا می شوند؟

کبد شما کلسترول تولید می کند اما شما نیز از کلسترول غذایی استفاده می کنید. خوردن بیش از حد غذاهای پر چربی می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد.
اضافه وزن و بی تحرکی باعث بالا رفتن کلسترول خون نیز می شود. اگر اضافه وزن دارید به احتمال زیاد تری گلیسیرید بالاتری دارید. اگر هرگز ورزش نکنید و به طور کلی فعال نیستید می تواند HDL شما (کلسترول خوب) را کاهش دهد.
سابقه خانوادگی نیز بر میزان کلسترول شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان داده است که کلسترول بالا با دویدن در خانواده ها ارتباط دارد. اگر یک عضو خانواده شما آن را دارد شما می توانید آن را نیز داشته باشید.
استعمال سیگار همچنین باعث افزایش کلسترول بالا می شود زیرا HDL شما را کاهش می دهد (کلسترول خوب).

چگونه کلسترول بالا تشخیص داده می شود؟

شما نمی توانید بگویید که آیا کلسترول بالایی دارید بدون اینکه آن را بررسی کنید. یک آزمایش خون ساده سطح کلسترول شما را نشان می دهد.
مردان 35 سال و بالاتر و زنان 45 سال و بالاتر باید کلسترول خود را بررسی کنند. زنان و مردان 20 سال و بالاتر که عوامل خطر بیماری قلبی دارند نیز باید کلسترول خود را بررسی کنند. در صورت مصرف برخی داروهای خاص یا داشتن سابقه خانوادگی قوی از کلسترول بالا، ممکن است در نوجوانان بررسی شود. از پزشک خود بپرسید که چند بار باید کلسترول خود را بررسی کنید.
عوامل خطر بیماری قلبی شامل موارد زیر است:
سیگار کشیدن.
فشار خون بالا.
سن بالاتر
یک عضو خانواده (والدین یا خواهر و برادر) داشته باشید که به بیماری قلبی مبتلا بوده باشد.
اضافه وزن یا چاق بودن.
عدم فعالیت
تفسیر اعداد نتایج
در ایالات متحده میزان کلسترول در میلی گرم (mg) کلسترول در یک دسی لیتر (dL) خون اندازه گیری می شود. در کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی میزان کلسترول در میلی مول در لیتر (mmol/L) اندازه گیری می شود. برای تفسیر نتایج آزمون، از این دستورالعمل های عمومی استفاده کنید.

کلسترول کل ( در آمریکا و برخی کشور های دیگر

کلسترول کل ( کانادا و بیشتر اروپا)

   نتایج

کمتر از 200 mg/dL

زیر 5.2 mmol/L

  مطلوب

200 - 239 mg/dL

5.2 – 6.2 mmol/L

  حد مرزی

240 mg/dL و بالاتر

بالای 6.2 mmol/L

  بالا

دستورالعمل های کانادایی و اروپایی با دستورالعمل های ایالات متحده کمی متفاوت است. این تبدیل ها براساس دستورالعمل های ایالات متحده است.

کلسترول LDL (ایالات متحده و برخی از کشورهای دیگر)

کلسترول LDL  (کانادا و بیشتر اروپا)

 

   نتایج

زیر 70 mg/dL

زیر 1.8 mmol / L

برای افرادی که بیماری قلبی یا دیابت دارند بهتر است

زیر 100 mg/dL

زیر 2.6 mmol / L

 

بهینه برای افراد با ریسک بیماری قلبی

 

100 - 129 mg/dL

2.6 -3.3 mmol /  L

در صورت عدم وجود بیماری قلبی تقریباً مطلوب است. اگر بیماری قلبی باشد زیاد است.

130 - 159 mg/dL

3.4 -4.1 mmol / L

در صورت عدم وجود بیماری قلبی، حد مرز بالا است. اگر بیماری قلبی باشد بالا است

160 - 189 mg/dL

4.1 – 4.9 mmol / L

اگر بیماری قلبی وجود نداشته باشد زیاد است. در صورت وجود بیماری قلبی بسیار زیاد است.

190 mg/dL و بالاتر

بالای 4.6 mmol / L

  خیلی زیاد

دستورالعمل های کانادایی و اروپایی با دستورالعمل های ایالات متحده کمی متفاوت است. این تبدیل ها براساس دستورالعمل های ایالات متحده است.

کلسترول HDL

(ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر)

کلسترول HDL

(کانادا و بیشتر اروپا)

    نتایج

مردان زیر 40 میلی گرم در دسی لیتر

زنان زیر 50 میلی گرم در دسی لیتر

زیر 1 mmol / L

زیر 1.3 mmol / L

   پایین

40-59 mg.dL در مردان

50-59 mg.dL در زنان

1-1.5 mmol / L

1.3-1.5 mmol / L

  بهتر

60 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر

بالای 1.5 میلی مول در لیتر

  بهترین

 

تری گلیسیریدها (ایالات متحده و برخی از کشورهای دیگر)

تری گلیسیرید (کانادا و بیشتر اروپا)

 

    نتایج

زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر

زیر 1.7 mmol/L

   مطلوب

150-199 میلی گرم در دسی لیتر

1.7-2.2 mmol/L

   حد مرزی

200-499 میلی گرم در دسی لیتر

2.3-5.6 mmol/L

   بالا

500 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر

بالاتر از 5.6 میلی مول در لیتر

  بسیار زیاد

دستورالعمل های کانادایی و اروپایی با دستورالعمل های ایالات متحده کمی متفاوت است. این تبدیل ها براساس دستورالعمل های ایالات متحده است.

آزمایش کودکان و کلسترول

برای اکثر کودکان، مؤسسه ملی قلب، ریه و خون یک آزمایش غربالگری کلسترول را در سنین 9 تا 11 سالگی توصیه می کند و دیگری آزمایش غربالگری کلسترول در سنین 17 تا 21 سالگی.
اگر فرزند شما سابقه خانوادگی بیماری زودرس قلبی یا سابقه شخصی چاقی یا دیابت را دارد پزشک شما ممکن است آزمایش کلسترول زودتر یا بیشتری را توصیه کند.

درمان کلسترول بالا

تاکنون حمایت علمی از این ادعا که هرگونه مکمل یا داروی جایگزین با خیال راحت می تواند کلسترول بالا را درمان کند وجود ندارد اما برخی از آنها ممکن است در رابطه با سایر درمانها مفید باشد. در اینجا مکمل های دیگری وجود دارد که باید برای کاهش کلسترول بالا در نظر بگیرید.
تغییرات سبک زندگی مانند ورزش و خوردن رژیم غذایی سالم اولین خط دفاع در برابر کلسترول بالا است. اما اگر این تغییرات مهم در شیوه زندگی را ایجاد کرده اید و سطح کلسترول خون بالا باقی مانده است پزشک ممکن است دارو را توصیه کند.
انتخاب دارو یا ترکیبی از داروها به عوامل مختلفی از جمله عوامل خطرزای شخصی، سن شما، سلامتی شما و عوارض جانبی احتمالی دارو بستگی دارد. انتخاب های رایج شامل موارد زیر است:
استاتین ها. استاتین ماده ای را که کبد برای ساخت کلسترول نیاز دارد مسدود می کنند. این باعث می شود کبد شما کلسترول را از خون شما خارج کند. استاتین ها همچنین می توانند به بدن شما در جذب مجدد کلسترول از رسوبات ساخته شده در دیواره شریان شما کمک کنند به طور بالقوه بیماری عروق کرونر را معکوس می کند.
گزینه های مختلف شامل آتورواستاتین (لیپیتور)، فلوواستاتین (لسکول XL)، لوواستاتین (آلتوپروو)، پیتاواستاتین (لیوالو)، پراواستاتین (پراواچول)، روسوواستاتین (کرستور) و سیمواستاتین (زوکور) است.
رزینهای اتصال دهنده اسیدهای صفراوی. کبد شما از کلسترول برای ساختن اسیدهای صفراوی، ماده ای که برای هضم لازم است استفاده می کند. داروهای کلستیرامین (Prevalite)، colesevelam (Welchol) و کلستیپول (Colestid) کلسترول را به طور غیر مستقیم با اتصال به اسیدهای صفراوی پایین می آورند. این باعث می شود تا کبد شما از کلسترول اضافی برای ساختن اسیدهای صفراوی بیشتر استفاده کند و این باعث کاهش سطح کلسترول خون شما می شود.
مهار کننده های جذب کلسترول. روده کوچک شما کلسترول را از رژیم غذایی جذب کرده و آن را به جریان خون رها می کند. داروی (ezetimibe (Zetia با محدود کردن جذب کلسترول در رژیم غذایی به کاهش کلسترول خون کمک می کند. Ezetimibe را می توان با داروی استاتین استفاده کرد.
داروهای تزریقی. کلاس جدیدتر داروها که به عنوان مهار کننده های PCSK9 شناخته می شود می تواند به کبد در جذب کلسترول LDL بیشتر کمک کند - که میزان کلسترول در گردش خون را کاهش می دهد.الیروکوماب  (Praluent) و (evolocumab (Repatha ممکن است برای افرادی که یک بیماری ژنتیکی دارند و باعث ایجاد سطح بسیار بالای LDL یا در افرادی که سابقه بیماری عروق کرونر دارند و عدم تحمل استاتین یا سایر داروهای کلسترول را دارند مورد استفاده قرار گیرد.

نیاسین (ویتامین B3)

نیاسین که به آن ویتامین B3 نیز گفته می شود برای کاهش کلسترول استفاده می شود. به طور خاص، به نظر می رسد نیاسین کلسترول LDL و تری گلیسیرید را کاهش داده و HDL " کلسترول خوب" را بالا می برد. همچنین به نظر می رسد که Niacin به طور قابل توجهی سطوح عامل خطر دیگر برای تصلب شرایین، لیپوپروتئین A کاهش می دهد.
نیاسین به صورت نسخه و به عنوان یک مکمل رژیم غذایی در دسترس است. انجمن قلب آمریکا به بیماران توصیه می کند که فقط با تجویز نسخه از نیاسین استفاده کنند. به دلیل عوارض جانبی، نیاسین نباید برای کاهش کلسترول مورد استفاده قرار گیرد مگر اینکه تحت نظر پزشک متخصص واجد شرایط باشد.
نیاسین می تواند اثر داروهای فشار خون بالا را افزایش داده یا باعث تهوع، سوء هاضمه، نفخ، اسهال یا نقرس شود. این می تواند زخم معده را بدتر کند یا باعث التهاب کبد و قند خون بالا شود.
شایعترین عارضه جانبی نیاسین با دوز بالا، گرگرفتگی پوست یا داغ شدن پوست است که به دلیل گسترده شدن رگ های خونی ایجاد می شود. اکثر مردم این مسئله را فقط وقتی شروع می کنند که نیاسین مصرف می کنند. گرگرفتگی با مصرف نیاسین همراه با وعده های غذایی کاهش می یابد.
اگرچه مقادیر زیادی از نیاسین در ترکیب با داروها برای کاهش کلسترول (به نام استاتین) وجود دارد اما نگرانی وجود دارد که ترکیب آنها می تواند منجر به یک وضعیت بالقوه کشنده به نام رابدومیولیز شود. آنها نباید با هم ترکیب شوند مگر اینکه تحت نظارت دقیق پزشک باشند.

چربی های با اشباع کمتری مصرف کنید

چربی های اشباع معمولاً در دمای اتاق جامد باقی می مانند در حالی که چربی های اشباع نشده معمولاً مایع هستند.
منابع غذایی چربیهای اشباع شامل:
گوشت قرمز
گوشت خوک
مرغ با پوست روی آن
کره
پنیر و سایر محصولات لبنی
روغنهای پخت و پز، مانند روغن نخل و روغن نارگیل
AHA توصیه می کند که چربی اشباع فقط باید 5-6٪ از کالری دریافتی روزانه یک فرد را نشان دهد.
رژیم غذایی با چربیهای اشباع بالا ممکن است سطح کلسترول LDL را در فرد بالا ببرد. کلسترول اضافی LDL می تواند در شریان ها تجمع یافته و رسوبات سخت ایجاد کند که ممکن است منجر به وضعیتی بنام آترواسکلروز شود.
یک مطالعه در سال 2018 بررسی کرد که چربیهای مختلف رژیم غذایی چه تاثیری بر سطح کلسترول خون دارند. این مطالعه 4 هفته ای شامل 96 فرد سالم است که روزانه 50 گرم از هر یک از موارد زیر را مصرف کردند:
روغن نارگیل فوق العاده خالص
کره
روغن زیتون فوق العاده خالص
روغن نارگیل و کره به طور عمده حاوی چربی اشباع هستند در حالی که روغن زیتون دارای چربی اشباع نشده است.
طبق نتایج، شرکت کننده هایی که کره مصرف کرده اند میزان کلسترول LDL به طور قابل توجهی بالاتر از گروه های روغن نارگیل و روغن زیتون بودند.
این مطالعه همچنین نشان داد که انواع مختلفی از چربی اشباع شده می توانند در تأثیر آنها بر میزان کلسترول متفاوت باشند. به عنوان مثال، روغن نارگیل به طور قابل توجهی سطح کلسترول HDL شرکت کنندگان را افزایش داد در حالی که کره به طور قابل توجهی سطح کلسترول LDL را بالا می برد.
با این حال، یک بررسی منظم در سال 2015 ارتباط مستقیمی بین مصرف چربی اشباع و خطر مرگ، بیماری عروق کرونر قلب، بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی یا دیابت نوع 2 پیدا نکرد.

بیشتر بدانید: 10 نکته برای کاهش کلسترول با رژیم غذایی

چربیهای تک اشباع نشده بیشتری مصرف کنید

سبزیجات، آجیل و ماهی سرشار از چربیهای اشباع نشده هستند. این چربی ها به صورت مایعات در دمای اتاق مصرف می شوند.
منابع خوب چربیهای اشباع نشده شامل موارد زیر است:
آووکادوها
آجیل مانند بادام، بادام زمینی و آجیل برزیل
دانه ها
روغن های گیاهی مانند زیتون، بادام زمینی، کنجد و روغن آفتابگردان
در یک مطالعه سال 2019 که شامل 119 فرد بزرگسال با دور کمر بالا است مصرف یک رژیم غذایی زیاد در یک چربی تک اشباع نشده به نام اولئیک اسید منجر به کاهش LDL و کلسترول کل در مقایسه با یک رژیم غذایی که در چربی های اشباع بالاتر و در چربی های اشباع نشده کمتر است. اسید اولئیک هیچ تاثیری بر میزان تری گلیسیرید یا کلسترول HDL در خون شرکت کنندگان نداشت.

چربی های چند اشباع نشده بیشتری بخورید

کلسترول را به طور طبیعی با خوردن ماهی سالمون و آووکادو کاهش دهید
خوردن غذاهای سرشار از چربیهای اشباع نشده می تواند کلسترول LDL را کاهش دهد.
چربی های اشباع نشده شامل اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 هستند. مصرف این چربی ها در حد اعتدال می تواند کلسترول LDL را کاهش دهد بدون اینکه روی کلسترول HDL تأثیر بگذارد.
منابع غذایی چربیهای اشباع نشده شامل موارد زیر است:
گردو
ماهی مانند ماهی سالمون، ماهی تن و ماهی قزل آلا
روغن های گیاهی مانند سویا، ذرت و روغن آفتابگردان
بررسی سال 2017 شواهدی یافت که نشان می دهد رژیم های غذایی سرشار از چربی های اشباع نشده از روغن ماهی ممکن است از برخی مکانیسم های آریتمی، که یک ضربان قلب نامنظم است جلوگیری کند و سلامت کلی قلب را ارتقا بخشد.
مهم است که تعادل بین اسیدهای چرب امگا 6 با اسیدهای چرب امگا 3 برقرار شود. مصرف بیش از حد اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است عوارض جانبی سلامتی را ایجاد کند.
در یک مطالعه در سال 2018، موشهایی که رژیم غذایی پر از اسیدهای چرب امگا 6 مصرف کرده اند دارای التهاب مزمن درجه پایین بوده اند که علت آن استرس اکسیداتیو بود.

فیبر محلول

به نظر می رسد فیبر محلول با کاهش جذب کلسترول در روده، کلسترول LDL را کاهش می دهد. فیبر محلول با کلسترول متصل می شود تا دفع شود. فیبر محلول را می توان به عنوان یک مکمل رژیم غذایی، مانند پودر psyllium یا در غذاهایی مانند:
جو، جو دوسر، چاودار
حبوبات (نخود فرنگی، لوبیا)
برخی از میوه ها مانند سیب، آلو و انواع توت ها
برخی از سبزیجات مانند هویج، جوانه بروکسل، کلم بروکلی، سیب رمینی شیرین
هویج
پنج تا 10 گرم فیبر محلول در روز در حدود 5 درصد کلسترول LDL را کاهش می دهد. FDA به محصولات فیبر محلول اجازه می دهد تا برچسبی را نشان دهند که "از نظر قلبی سالم" هستند. سایر مکمل ها و غذاهای پر فیبر محلول شامل فیبر اقاقیا، گلوکومانان، رشته فرنگی شیرازی، نوپال و بذر کتان است.

داروهای تری گلیسیرید بالا

اگر همچنین تری گلیسیرید بالایی دارید پزشک ممکن است دارو تجویز کند:
الیاف داروهای فنوفیبرات (TriCor  Fenoglide، دیگران) و جمفیبروزیل (Lopid) محصول کبد از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) را کاهش داده و سرعت حذف تری گلیسیریدها از خون شما را تسریع می کنند. کلسترول VLDL محتوای بیشتر تری گلیسیریدها است.
استفاده از فیبرات با استاتین می تواند خطر بروز عوارض جانبی استاتین را افزایش دهد.
نیاسین. نیاسین توانایی کبد شما در تولید کلسترول LDL و VLDL محدود می کند. اما نیاسین مزایای اضافی نسبت به استاتین ها ندارد. نیاسین همچنین به آسیب کبدی و سکته مغزی مرتبط بوده است بنابراین اکثر پزشکان اکنون آن را فقط برای افرادی که نمی توانند استاتین مصرف کنند توصیه می کنند.
مکمل های اسید چرب امگا 3. مکمل های اسید چرب امگا 3 می تواند به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کند. آنها با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند.
اگر تصمیم به مصرف مکمل های بدون نسخه گرفتید مکمل های اسید چرب امگا 3 می تواند بر روی داروهای دیگری که مصرف می کنید تأثیر بگذارد.
انواع تولرانس
تحمل داروها در افراد مختلف متفاوت است. از عوارض جانبی رایج استاتین ها درد عضلانی و آسیب دیدگی عضلات، از بین رفتن قابل برگشت حافظه و سردرگمی و بالا رفتن قند خون اشاره کرد. اگر تصمیم دارید داروی کلسترول مصرف کنید پزشک ممکن است آزمایشات عملکرد کبدی را برای نظارت بر تأثیر دارو بر روی کبد شما توصیه کند.

بیشتر بدانید: تفاوت بین چربی VLDL و LDL

کودکان و درمان کلسترول

رژیم غذایی و ورزش بهترین درمان اولیه برای کودکان 2 سال و بالاتر است که کلسترول بالایی دارند یا چاق هستند. برای كودكان 10 سال و بالاتر كه دارای كلسترول بسیار بالا هستند ممكن است داروهای كاهش كلسترول مانند استاتین تجویز شوند.
آزمایشات بالینی
مطالعات کلینیک مایو را آزمایش کنید که آزمایشات، مداخلات و آزمایشات جدید را به عنوان ابزاری برای پیشگیری، تشخیص، درمان یا مدیریت این بیماری انجام دهد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

تغییر سبک زندگی برای بهبود سطح کلسترول شما ضروری است. برای پایین آوردن کلسترول، موارد زیر را امتحان کنید:
پوند اضافی را از دست بدهید. از دست دادن حتی 5 تا 10 پوند می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند.
یک رژیم غذایی سالم قلبی بخورید. روی غذاهای گیاهی از جمله میوه، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. چربی های اشباع شده موجود در گوشت قرمز و لبنیات پر چرب و چربی های ترانس موجود در بسیاری از غذاهای فرآوری شده را محدود کنید.
چربی تک اشباع نشده - موجود در روغن زیتون و کانولا - گزینه ای سالم تر است. آووکادو، آجیل و ماهی روغنی از دیگر منابع چربی سالم هستند.
به طور منظم تمرین کنید. با خوب بودن پزشک، حداقل 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط 5 بار در هفته یا ورزش شدید 5 بار در هفته انجام دهید.
سیگار نکشید اگر سیگار می کشید راهی برای ترک پیدا کنید.
پزشکی جایگزین
ثابت شده است که تعداد کمی از محصولات طبیعی باعث کاهش کلسترول می شوند اما برخی از آنها می توانند مفید باشند. با خوب بودن پزشک، این مکمل ها و محصولات کاهش دهنده کلسترول را در نظر بگیرید:

برگ کنگر فرنگی

برخی تحقیقات حاکی از آن است که عصاره برگ کنگر فرنگی (Cynara scolymnus) ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند. عصاره برگ کنگر فرنگی ممکن است با محدود کردن سنتز کلسترول در بدن کار کند. کنگر فرنگی همچنین حاوی ترکیبی به نام سینارین است که اعتقاد بر این است که باعث افزایش تولید صفرا در کبد می شود و جریان صفرا از کیسه صفرا را سرعت می بخشد که هر دو ممکن است دفع کلسترول را افزایش دهند.
یک متاآنالیز به بررسی کارآزمایی کنترل شده تصادفی عصاره کنگر فرنگی برای کلسترول بالا پرداخت. آنها سه مطالعه دارای ارزش تجزیه و تحلیل و دو اثر در کاهش کلسترول کل نشان دادند. عوارض جانبی خفیف، زودگذر و نادر بود. در این مطالعه گفته شد که آزمایشات بالینی بزرگتر در دوره های طولانی تر مورد نیاز است. نتیجه گیری این بود که این شواهد قانع کننده نبوده و Cochrane Review به روز رسانی تحلیل خود از این تحقیق را از سال 2016 متوقف کرد.

گیاهان استرول و استنول ها

استرول ها و استانول های گیاهی، موجود در مکمل های خوراکی، برخی از آب میوه های پرتقال غنی شده و برخی از مارگارین ها، مانند Promise Activ
استنولها و استرولهای گیاهی (مانند بتا - sitosterol و sitostanol) مواد طبیعی هستند که در گیاهان خاصی یافت می شوند. استنول ها همچنین به عنوان مکمل های غذایی یافت می شوند یا به مارگارین، آب پرتقال و سس اضافه می شوند. تحقیقات نشان می دهد که استنول های گیاهی و استرول ها ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند. آنها از نظر ساختار با کلسترول مشابه هستند و ممکن است به بلوک جذب کلسترول از روده کمک کنند.
برنامه ملی آموزش کلسترول توصیه می کند که هر روز 2 گرم استرول گیاهی و استنول مصرف کنید. FDA به ادعای بهداشتی تأیید شده در مورد فیتواسترول ها اجازه می دهد ، "مواد غذایی حاوی حداقل 0.65 گرم در هر وعده از استرهای گیاهی روغن نباتی، که دو بار در روز با وعده های غذایی برای کل مصرف روزانه حداقل 1.3 گرم مصرف می شود به عنوان بخشی از رژیم غذایی کاهش دهنده چربی اشباع و کلسترول، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. "
به نظر می رسد استنول ها و استرول ها اثرات روش های دیگر در کاهش کلسترول را تقویت می کنند. در مطالعات انجام شده، افرادی که از داروهای استاتین برای کاهش کلسترول استفاده می کنند در بهبود سطح کلسترول استنول ها / استرول ها پیشرفت بیشتری داشتند.
پیسیلوم بلوند، در پوست بذر و محصولاتی مانند دانه جو دوسر Metamucil یافت می شود.
سبوس جو دوسر، در جو دوسر و جو دوسر کامل یافت می شود
یکی دیگر از مکمل های کاهش دهنده کلسترول، برنج مخمر قرمز است. شواهدی وجود دارد که برنج مخمر قرمز می تواند به کاهش کلسترول LDL شما کمک کند. با این حال، سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که محصولات برنج مخمر قرمز که حاوی موناکولین K هستند یک نوع طبیعی از داروهای تجویزی شناخته شده به عنوان لوواستاتین است و در ایالات متحده قابل فروش نیستند.
اگر مکمل های برنج مخمر قرمز را در ایالات متحده خریداری می کنید هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا شما به اندازه کافی مونولولین K برای کاهش کلسترول LDL خود مصرف می کنید وجود ندارد. در سایر کشورها، لوواستاتین در محصولات برنج مخمر قرمز به طور بالقوه خطرناک است زیرا هیچ راهی نمی توان دانست که چه مقدار در یک محصول خاص وجود دارد یا کیفیت لوواستاتین چیست. مکمل ها و مواد غذایی دیگری که ممکن است مورد ادعا قرار گرفته شامل پولیکوسانوول، کوآنزیم Q10، چای سبز و سویا است.
حتی اگر مکمل های کاهش دهنده کلسترول مصرف می کنید اهمیت یک سبک زندگی سالم را به خاطر بسپارید و از داروهایی برای کاهش کلسترول استفاده کنید. به پزشک خود بگویید که مکمل ها را مصرف می کنید.

به طور منظم تمرین کنید

ورزش منظم می تواند به کاهش کلسترول بد کمک کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به پایین آوردن سطح کلسترول بد و بالا بردن سطح کلسترول خوب کمک کند.به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2019 با 425 سالمند نشان داد که فعالیت بدنی متوسط و شدید باعث کاهش فشار خون، کاهش قند خون و افزایش کلسترول HDL می شود.
در یک مطالعه سال 2015 که شامل 40 زن بالغ بود شرکت کنندگان که یک برنامه تمرینی مقاومتی در حدود 12 هفته را دنبال کردند کلسترول کل را کاهش داده و سطح کلسترول HDL را در مقایسه با افرادی که از این برنامه پیروی نکردند افزایش داده اند.
وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی توصیه می کند که بزرگسالان حداقل از 150 تا 300 دقیقه با شدت متوسط یا 75 تا 150 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت زیاد در هفته برای منافع مهم سلامتی خودداری کنند. فرد می تواند این فعالیت را در طول هفته گسترش دهد.
افراد جدید برای ورزش ممکن است بخواهند با فعالیتهای با شدت کمتری شروع کنند و به تدریج شدت تمرینات خود بالا ببرند. انجام تمرینات با شدت زیاد بدون تمرین و نظارت مناسب می تواند منجر به صدمات شود.
افراد می توانند با پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا انجام تمرینات مقاومت با وزنه های سبک، ورزش منظم را در زندگی خود بگنجانند.
افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا سایر مشکلات قلبی قبل از شرکت در فعالیت های بدنی شدید باید با پزشک مشورت کنند.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر فرد بالغی هستید که به طور منظم سطح کلسترول را بررسی نکرده اید با پزشک خود ملاقات کنید. در اینجا برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.
آنچه شما می توانید انجام دهید
وقتی قرار ملاقات را می گذارید از قبل بخواهید کاری انجام دهید. برای انجام تست کلسترول، به احتمال زیاد باید نه تا 12 ساعت قبل از گرفتن نمونه خون از خوردن یا نوشیدن هر چیزی جلوگیری کنید.
لیستی از:
وجود علائم در شما
اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی، فشار خون بالا یا دیابت
تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید از جمله دوز آنها

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

در مورد کلسترول بالا، برخی از سؤالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:
به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟
بهترین روش درمانی چیست؟
چند بار به آزمایش کلسترول نیاز دارم؟
آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که من بتوانم داشته باشم؟ چه وب سایتهایی را پیشنهاد می کنید؟
در پرسیدن سوالات دیگر دریغ نکنید.
از پزشک چه انتظاری دارید
احتمالاً پزشک از شما سؤالاتی می پرسد از قبیل:
رژیم شما چطور است؟
چقدر ورزش می کنید؟
چقدر الکل می نوشید؟
آیا سیگار می کشی؟ آیا شما در کنار سایر افراد سیگاری قرار داشتید؟
آخرین آزمایش کلسترول شما کی بود؟ نتیجه چه شد؟

من چه می توانم بکنم؟

بسیاری از کارشناسان قبول دارند که غربالگری منظم کلسترول بسیار مهم است.
لوید جونز گفت: "هیچ راهی برای شناخت سطح کلسترول شما وجود ندارد. "شما باید آزمایش خون داشته باشید تا بدانید که مقدار کلسترول شما چقدر است."
توصیه می شود افراد بالغ 20 ساله و بالاتر هر 5 سال یک بار کلسترول خود را بررسی کنند. با این حال، افراد مبتلا به FH یا سایر عوامل خطر باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند. و برای تشخیص زودرس FH، تمام کودکان بین 9 تا 11 سال باید حداقل یک بار سطح کلسترول خود را بررسی کنند.
یادگیری سابقه خانوادگی شما یکی از مهمترین راهها برای شناخت سطح خطر است.
لوید جونز گفت: "تاریخچه خانوادگی واقعاً شاخصه های اساسی است به ویژه اگر این سابقه خانوادگی در اقوام درجه یک در سنین جوانی اتفاق بیفتد."اگر افراد در خانواده ی خود در سنین پایین تر از 60 سال دچار سكته قلبی یا سكته مغزی شده اند این چیزی است كه یقیناً باید از آن آگاه بود و واقعیت ها را بدست آورد و با پزشك خود در میان گذاشت."
و اگر سابقه خانوادگی و آزمایش کلسترول علائم هشدار دهنده را نشان دهند آزمایشات ژنتیکی برای FH وجود دارد که می تواند جهش ژن مشکل ساز را حدود 60 تا 80 درصد از زمان مشخص کند.
در حالی که لوید جونز می گوید که استاتین برای بسیاری از افراد ضروری است وی نتیجه گرفت: "شما نمی توانید از دارویی انتظار داشته باشید که جای سبک زندگی را بگیرد. آنها باید با هم کار کنند. شما هرگز نباید فکر کنید "از آنجا که من داروی کلسترول مصرف می کنم پس مشکلی پیدا نمی کنم." شما باید روی همه چیز کار کنید. "

درمان FH

آخرین دستورالعمل های درمان کلسترول بر اهمیت کاهش کلسترول بیش از حد بالا تأکید دارد. برای مبتلایان به FH معمولاً به معنای درمان با استاتین با شدت بالا است. بسیاری نیز به داروی دوم نیاز دارند مانند ازتیمایب (Zetia) که به جلوگیری از جذب کلسترول در روده کمک می کند و یکی از داروهای تزریقی جدید که به عنوان مهار کننده PCSK9 شناخته می شود یا (alirocumab (Praluent یا (evolocumab (Repatha است که به از بین بردن  LDL اضافی از خون کمک می کند.

از چربی های ترانس خودداری کنید

خوردن غذای سرخ شده می تواند کلسترول LDL فرد را افزایش دهد.
اسیدهای چرب ترانس اشباع نشده، که معمولاً افراد از آنها به عنوان چربی های ترانس استفاده می کنند چربی های گیاهی اشباع نشده ای هستند که تحت فرایند صنعتی به نام هیدروژناسیون قرار گرفته اند و این باعث می شود آنها در دمای اتاق جامد شوند. تولید کنندگان مواد غذایی از چربی های ترانس استفاده می کنند زیرا نسبتاً ارزان و ماندگار هستند.

منابع چربی های ترانس عبارتند از:

مارگارین
روغن های گیاهی تا حدی هیدروژنه
غذاهای سرخ شده
برخی از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده
باکتری های موجود در معده گاو، گوسفند و بز چربی های ترانس طبیعی ایجاد می کنند. پنیر، شیر و سایر لبنیات ممکن است حاوی مقادیر کمی چربیهای ترانس طبیعی باشند.
طبق گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، مصرف چربی های ترانس می تواند بر سلامتی فرد از دو طریق مختلف تأثیر منفی بگذارد:
آنها می توانند سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم LDL یا "کلسترول بد" را افزایش دهند
آنها می توانند سطح خونی کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL یا "کلسترول خوب" را کاهش دهند.
کلسترول LDL می تواند در عروق جمع شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. کلسترول HDL به از بین بردن کلسترول LDL از جریان خون کمک می کند.
براساس بررسی سال 2019، میزان پایین کلسترول HDL در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شایع است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. نویسندگان پیشنهاد می کنند که برای کاهش این خطر باید درمان بر کاهش سطح کلسترول LDL باشد.
در یک مطالعه 2017، محققان از کشت سلولی استفاده کردند تا نشان دهند چربی ترانس به نام اسید الائیدیک در سلولهای شبیه نورون دارای اثرات سمی است. اسید الائیدیک منجر به مرگ سلولی و افزایش نشانگرهای استرس اکسیداتیو شد

نکات اضافی

کلسترول بالا معمولاً براساس کلسترول تام، کلسترول LDL و کلسترول HDL به علاوه وجود عوامل خطر اضافی برای بیماری های قلبی درمان می شود که این عوامل خطر اضافی عبارتند از:
حمله قلبی قبلی
دیابت
سیگار کشیدن
فشار خون بالا
کلسترول HDL پایین
سابقه خانوادگی بیماری اولیه قلبی
سن بالای 45 سال در مردان و بیشتر از 55 سال در زنان
خطر 10 ساله حمله قلبی بیشتر از 20 درصد است

مکمل های گیاهی برای کاهش چربی خون

کپسول های سیر

LDL که مخفف لیپوپروتئین با چگالی کم است با عنوان "کلسترول بد " شناخته می شود. اما مصرف کپسول سیر ممکن است به کاهش کلسترول کل و LDL کمک کند. سیر همچنین دارای قدرت آنتی اکسیدانی قابل توجهی است که می تواند به آرام کردن التهاب کلی کمک کند و ممکن است کلسترول را از اکسیداسیون محافظت کند. به محافظت از قلب کمک می کند و همچنین پتانسیل کاهش فشار خون را دارد. برای بهترین نتیجه ، 600-900 میلی گرم در روز مصرف کنید.

عصاره چای سبز

این عصاره همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند با امکان کاهش فشار خون و کاهش التهاب است.
به نظر می رسد که چای سبز باعث کاهش LDL(کلسترول بد) می شود در حالی که به طور بالقوه باعث افزایش HDL (کلسترول خوب) می شود. در یک مطالعه کوچک، چای سبز نشان داد که کلسترول LDL مضر را در افراد سیگاری کاهش می دهد.

پروبیوتیک

مصرف روزانه مکمل پروبیوتیک می تواند مفید باشد زیرا چندین مطالعه از استفاده از انواع مختلف لاکتوباسیلوس برای کاهش کلسترول کل حمایت می کند.
"یک سویه پروبیوتیکی موسوم به Lactobacillus reuteri نشان داده شده است که کلسترول LDL مضر را کاهش می دهد. دیگری به نام Lactobacillus plantarum نیز در کاهش کلسترول کل و LDL موثر است. "

لوبیا و حبوبات

طبق یک بررسی 26 مطالعه، داشتن یک وعده نیم لیوان روزانه لوبیا یا حبوبات می تواند کلسترول LDL شما را به طور متوسط 5 درصد در فقط شش هفته کاهش دهد. جو، لوبیا با فیبر محلول پر شده است و به خارج کردن کلسترول خون از جریان خون کمک می کند.
لوبیا را به سبزیجات، سالادها و سوپ های خود برای پروتئین و فیبر اضافی گیاهی اضافه کنید. می توانید موارد دلخواه خود را برای یک شام دلچسب به این فلفل دلمه اضافه کنید.

شکلات تیره

در یک مطالعه بریتانیایی، شرکت کنندگان که نوشیدنی کاکائو را دو بار در روز به مدت یک ماه نوشیدند کلسترول LDL را کاهش داده و کلسترول HDL خود را بالا بردند (کلسترول "خوب" که به جلوگیری از ایجاد پلاک در شریانهای شما کمک می کند). فلاونوئیدهای شکلات تیره ترکیبات مفیدی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. فقط با شکلاتی که 70 درصد کاکائو یا بالاتر است.

روغن گلرنگ

طبق نظر کلینیک Cleveland، این روغن با طعم خنثی سرشار از فیتواسترول ها – ترکیب گیاهی بلوک کننده کلسترول است که می تواند کلسترول LDL شما را تا 14 درصد کاهش دهد. در حقیقت، طبق نتایج اخیر مجله علمی پژوهشی لیپید، مصرف منظم روغن گلرنگ با کاهش کلسترول کل و کلسترول LDL در مقایسه با مصرف منظم روغن زیتون گره خورده است.
روغن گلرنگ دارای عطر و طعم خفیف و دود زیاد است و طبخ آن را آسان می کند. قبل از سرخ کردن، سبزیجات مورد علاقه خود را بریزید یا از آن در سس سالاد DIY استفاده کنید.

آووکادو

به لطف فیبر و چربی اشباع نشده اش، آووکادو می تواند کلسترول کل بدن شما را با 18 امتیاز کاهش دهد کلسترول LDL شما با 16 امتیاز و تری گلیسیریدهای شما با 27 امتیاز، تجزیه و تحلیل 10 مطالعه را نشان می دهد. نکته اصلی استفاده از آنها به جای غذاهای حاوی چربیهای سالم کمتر مانند چربی اشباع شده است.

سیب

سیب یکی از بهترین منابع پکتین است نوعی فیبر که نشان می دهد سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد. آنها همچنین پر از آنتی اکسیدان هایی مانند پلی فنول ها هستند یک مطالعه دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که سیب می تواند به جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول LDL (عامل التهاب و گرفتگی عروق) کمک کند.

بیشتر بدانید: تغذیه در چربی خون بالا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search